D3 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

D3 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

D3 vitamini eksikliği kendini kas ve kemik ağrıları, kas ve kemik zayıflığı ya da kas spazmları olarak gösterir. D3 vitamininin en bilinen faydası kemik sağlığını korumasıdır. Bağırsaklarda kalsiyum daha çok emilmesini sağlayarak kemiklere güç katıyor. D3 vitamini eksikliğinde vücut besinlerdeki kalsiyumun ancak %10 ila 15 kadarını alıyor. Bu normal şartlarda ise bu oran %30 ila %40 civarında oloyor. D3 vitamini eksilliğinde çocuklarda raşitizme, yetişkinlerde ise osteomalasit (Kemik yumuşaması) hastalıklarının görülmesine neden oluyor. Gelişmiş ülkelerde her iki hastalığa da artık nadiren rastlanıyor. Ama başka bir kemik hastalığının, halk arasında kemik erimesi olarak biliniyor. Osteoporozun yükselişte olduğu sölenebilir. D3 vitamini vücudu üst solunum yolları enfeksiyonu gibi çeşitli enfeksiyonlara karşı güçlendiriyor ve gribe karşı koruduğu biliniyor. Vücutta D vitamini seviyesi düşük olduğunda bu durum kemiklerde depolanan kalsiyumun da yol açıyor. Böylece kemiklerde kırık riski de artmış oluyor. Önceden insanlar çiftliklerde, bahçelerde, dışarıya çıktıkları zamanlarda D3 vitamini eksikliği nadir rastlanan bir durum oluyordu. Ofis hayatı ile çok daha yayğın bir sorun haline gelmiştir. Kapalı mekanlar dısında bağırsak hastalığı, karaciğer ya daböbrek rahatsızlıkları da D3 vitamini eksikliğine yol açıyor. Ek olarak bazı ilaçların D3 vitaminiüzerinde olumsuz etkisi görülebiliyor. Her şeyin normal görüldüğü sağlıklı insanlarda bile yaşın ilerlemesi ile D3 vitamini eksikliği artıyor.

D3 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar

Kemik erimesi: D3 vitamini olmadan bağırsaklar kalsiyumu yeterince ememiyor. Öte yandan kalp, sinir ve kasların gerektiği gibi işlemesi için kalsiyumun seviyesi kritik bir önem taşıyor. Bu yüzden vücut kanda kalsiyum seviyesinin düşmesine izin vermiyor ve bu sistem kemiklerdeki kalsiyumu kana aktarıyor. Böylece kandaki kalsiyum normal seviyesini koruyor ve hem kalp hem sinirler sorunsuz çalışmaya devam ediyor. Ama bunun bedelini kemikler ödüyor ve kalsiyum kaybı nedeni ile zayıflıyor. Yani D3 vitamini eksikliğinin kemik erimesine yol acıyor, kalça ve diğer kemik kırıkları riskini artırdığı görülüyor.

Kas ve sinir sistemi: Osteoporoz kırık riskini artırıyor. Osteoporoz kadar düşmeler de kırıklara neden oluyor. D3 vitamini hem de düşme konusunda yardımcı oluyor. D vitamini kasların ve vücut dengesinin iyileşmesinde etkili oluyor.

Kalp ve damar hastalığı: Damar sağlığında D3 vitamini öne çıkıyor. Osteoporoz koroner arter hastalığı riskinin artmasıyla ve D3 vitamini düşük kan değerleri de koroner arter kireçlenmesinin artışıyla oluyor. Yüksek tansiyon ve D3 vitamini arasında bir ilişki bulunmuyor. Ama D3 vitamini eksikliğinde kalp krizi ve kalp yetmezliği riskini artırdığı biliniyor.

Prostat kanseri: Erkekler kemik erimesini genellikle bir kadın hastalığı olarak görüyor ve bu konuyla pek ilgilenmiyorlar. Ancak D3 vitamini eksikliği sadece osteoporoz riski doğurmaz. Prostat kanseri erkeklerin görmeden gelemeyeceği ve son yıllarda D3 vitamini ile sıkça ilişkili bir konudur. D3 vitamini hücre büyümesini düzenlemekte önemli bir rolü vardır. Çeşitli deneyler, D3 vitamininin kanseri tanımlayan kontrolsüz hücre çoğalmasını önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca D3 vitamini kanser hücrelerinin yayılmasına sınırlandırır ve kanser hücrelerini öldürmeye de katkıda bulunuyor. Güneşli iklimde yaşayan ve kanında D3 vitamini değerleri yüksek olan erkeklerde prostat kanseri riskinin azaldığını gösteriyor.

D3 vitamini nasıl alınır?

Güneşlenmek: D3 vitamini almanın en zahmetsiz yolu güneşlenmektir. Genel olarak tavsiye edilen eğer, D3 vitamini eksikliğiniz yok ise her mevsim 20 dakika güneş kremi kullanmadan yüzmek ve kolları ve bacakları güneşlendirmek gerekiyor. Vücudunuzu tümüyle güneşe çıkarmak gerekmez. Sadece kollarınızı ya da bacaklarınızı güneşlendirmeniz de yeterli oluyor. Güneş kremleri vücudun D vitamini üretimini engelliyor. Ayrıca evde ya da arabada cam kenarına oturmak da yine ışınları engeller ve D3 vitamini üretimi açısından faydası olmaz. D3 vitamini takviye ilaçlarından ve gıdalardan da almak mümkündür.

D3 Vitamini Eksikliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

B5 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B5 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

D Vitamini Testi Neden Yapılır?

D Vitamini Testi Neden Yapılır?

Güncel

B Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

B Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?