K Vitamini Faydaları Nelerdir? K Vitamininin Başlıca Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

K Vitamini Faydaları Nelerdir? K Vitamininin Başlıca Faydaları Nelerdir?

K vitamininin faydaları, K vitamini kanın pıhtılaşmasında görev yapıp vitamin olarak öne çıkar ve en önemli görevleri arasında kanın pıhtılaşmasını sağlamasıdır. Bağırsak içerisinde bulunan bazı bakteriler tarafından üretilir. Işığa karşı hassas ısıya karşı da bayağı dayanıklıdır. K vitamini yağda çözünen vitaminler arasında yer almaktadır. Diğer bir adı naftakinon olarak adlandırıkır. Bunun dışında birçok faydası da bulunan K vitaminin eksikliği birçok hastalığa sebebiyet vermektedir. Bağırsaklar ağır bir hasar görmediği müddetçe K vitamini üretimi devam eder ve insan vücudunda depolanmaktadır. Kimyasal özellikleri hasebiyle suda çözülemeyen K vitamini yağda erimektedir.

K Vitamininin başlıca faydaları nelerdir?
  • Menopoz sonrasında faydası: Sadece kadınlara özgü olarak görülen menopoz, sonlandığında bile kadınlara zarar vermektedir. K vitamini ise bu durumun önüne geçerek menopoz sonrası kemik kaybını engellemeye çalışmaktadır.
  • Kan pıhtılaşmasına faydası: K vitaminin en önemli faydaları arasından biri kanı pıhtılaştırmasıdır. Kanın pıhtılaşması çok önemli bir durumdur. Pıhtılaşması az olan bir kanın herhangi bir kanama sonucunda daha geç durdurulur.
  • Prostat ve karaciğer kanserine faydası: Günümüzde itibariyle en çok prostat ve karaciğer kanseri, birçok kişinin problemidir. K vitamini bu hastalıkları engellemede önemli bir yere sahiptir.
  • Kemiklere faydası: İnsan vücudunda kemiklerin sağlığı oldukça önemli bir yere sahiptir. K Vitamini kemiklerimizin çatlamasını ve kırılmasını engellemektedir.
  • Kalp damar sağlığına faydası: K Vitaminin diğer bir faydası ise kalsiyumun damarlardan atılmasını olanak sağlar. Bu durum kalp sağlığı için çok önem taşır.

K Vitamini Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saça İyi Gelen Vitaminler?

Saça İyi Gelen Vitaminler?

Haber Bülteni

Güncel

Elmada Hangi Vitamin Var?

Elmada Hangi Vitamin Var?

Güncel

Vitaminler ve Görevleri Nelerdir?

Vitaminler ve Görevleri Nelerdir?