B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B1 Vitamin eksikliği vücutta pek çok probleme sebep olabilecek bir eksikliktir. B1 vitamini bilimsel adı ile tiamin protein sentezi başta olmak üzere beyin ve sinir sistemindeki birçok hayati fonksiyonun yerine getirilmesi gibi konularda vücudumuzda görev alan önemli bir vitamindir. Bu vitamin genel olarak çok fazla alkol tüketimi olan ya da yetersiz beslenen kişilerde görülür.

B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B1 vitamini eksikliği olan kişilerde dikkat dağınıklığı, sinirlilik durumu, dalgınlık ya kol ya da bacak veya her ikisinde koordinasyon bozukluğu, uyuşma, yorgun düşme, kaslarda güçsüzlük gibi sağlık problemleri yaşanabilir. Bunlara ek olarak ıslak ve kuru berberi hastalığı ki bu hastalıkta sinir sistemi etkilenir, ödem ve şişkinlik oluşması sorunları görülür; kardiovasküler sorunlar, kas sorunları, mide ve bağırsak sorunları B1 vitamini eksikliğinden meydana gelebilecek sağlık sorunlarıdır. Wernicke-Korsakoff sendromu adı ile anılan beyin ve sinir hastalığı alkol tüketimine bağlı olarak oluşan B1 vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır.

B1 Vitamini Faydaları Nelerdir?

B1 vitamini karbonhidrat metabolizmasında rol oynayarak, karbonhidratları parçalayarak vücuda gereken enerjinin sağlanmasında glikoza dönüştürülmesini sağlar. Kalp ve merkezi sistem sinir sisteminin enerji ihtiyacını karbonhidrat metabolizmasından sağlar. Bu neden ile B1 vitamininin eksikliği nörolojik rahatsızlıklara ve kalp sorunlarına neden olabilir. Kan dolaşımını düzenlemeye yardım eder. Damar sertliğine karşı koruyucu etkisi vardır. Beyin üzerindeki etkisinden dolayı kavrama ve öğrenme kapasitesinde önemli rol oynar. B1 vitamini sigara ve alkolün vücuda verdiği olumsuz etkilere karşı koruyucu etkisi vardır. B1 vitamini TİP2 diyabeti olan kişilerde özellikle erken dönem böbrek hastalığını önleyici etkisi bulunur. Yüksek kan şekeri düzeyinin vücuda olumsuz etkilerine karşı hücreleri korumaya yardımcı olur olan B1 vitamini bu konuda vücuda büyük yarar sağlar.

B1 Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Günlük B1 vitamini alım miktarı 1-1.5 mg arasında olmalıdır. B1 vitamini tek başına alınması mümkün olduğu gibi diğer B vitaminleri ile de alınabilir. Suda eriyen vitamin olarak alınabilen B1 vitamini (Tiamin) ışık ve ısıya oldukça duyarlıdır. B1 vitamini eğer fazla alınacak olursa vücutta depolanmaz ve idrar yolu ile atılır ve toksik etkisi bulunmaz. B1 vitaminini, süt ve süt ürünleri, sebzeler özellikle bezelye, rafine edilmemiş tahıllar, meyveler, et, balık, pirinç kabuğu, ay çekirdeği, bira mayası gibi besinleri tüketerek de vücudunuza alabilirsiniz.

B1 Vitamini Eksikliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni