Yaraların Geç İyileşmesi Hangi Vitamin Eksikliği
15 Mayıs 2024

Yaraların Geç İyileşmesi Hangi Vitamin Eksikliği

Yaraların Geç İyileşmesi Hangi Vitamin Eksikliği, Yaraların Geç iyileşmesini hafife almak birçok sağlık problemini de beraberinde getirir. İyileşmeyen yaralar aslında vücutta eksik olan bazı vitaminlerin eksik olduğunun sinyallerini verir. Aslında yaraların geç iyileşmesi bu hastalıkların ilk belirtisidir. Bu nedenle erken tedavi için erken teşhis şarttır. Bu durumu göz ardı etmek, ilerleyen hastalıklara neden olabilir. Vitamin eksikliği göz deri, tırnak gibi vücudun belirli bölgelerinde kendini fark ettirecek boyutlarda değişimler yaşamasına neden olur. Bu değişimler iyileşmeyen yara gibi kendini gösterir. Ancak çoğu kişi bunu pek ciddiye almaz ve bu nedenle de çoğu kişi kendisindeki vitamin eksikliğini fark edemez. Ancak ilerleyen safhaların da kişi de görme sorunu ve tırnak kırılması şeklinde ilerlemeye başlar. Bu belirtiler vitamin eksikliğinin en belirgin belirtileridir. Şimdi vitamin eksikliğini gruplara göre ayırıp açıklayalım.

Yaraların Geç İyileşmesi Hangi Vitamin Eksikliği Yüzünden Olur?

A Vitamini Eksikliği: Vücutta A vitamini eksikliği olduğu zaman vücutta ilk belirti olarak görme bozukluğu kemiklerde birtakım sıkıntılar, dişlerde problemler, saç ve tırnaklarda kırılma, ciltte aşırı hassasiyet ve kuruluk, vücutta direnç eksikliği, halsizlik ve enfeksiyon çabuk kapılma gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Sağlıklı bir cilde ve sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmak için A vitamini desteği almak şarttır. Çünkü A vitamini Antioksidan deposu olduğu için vücuttaki hücreleri kansere ve her türlü zararlı etkiye karşı korur. Ayrıca hücre yenileyerek cildi yeniler ve yaşlanma etkisini geciktirir. Ayrıca vücuttaki proteinler A vitamini olmadan kullanılamaz. Bu nedenle insan vücudu için oldukça önemli bir vitamindir. A vitaminin bir diğer özelliği de yağ depolamasıdır. Geçmeyen dudak yaraları ve dildeki kızarıklıklar için mutlaka A vitamini desteği alınması gerekir.

B2: Vitamini Eksikliği: Ağız kenarlarında oluşan ve geçmeyen yaralar, dilde kızarıklık, dilde sürekli kızarıklık, Burun kenarlarının sürekli kuruması ve geçmemesi, göz kenarlarındaki kızarıklık ve kansızlığın en büyük nedeni B2 vitamini eksikliğidir. Sürekli alınan antibiyotikler, alkol ve yatıştırıcılar vücuttaki B2 vitaminin eksilmesine neden olur. B2 vitamini vücudumuzdaki asit oranını düzenler, solumun sisteminin çalışmasını sağlar ve sindirim sistemini bir düzene girmesini sağlar. B2 vitamininin vücutta eksik olması geçmeyen yaraların oluşmasına neden olmaktadır.

B12 Vitamini Eksikliği: bu vitamin eksikliği vücutta yorgunluğa, uyuşukluğa, depresyona, sık sık hastalanmaya ve iştahsızlık gibi problemlere neden olmaktadır. Ayrıca B12 vitamini eksikliği erken fark edilmediği zaman Alzheimer gibi kalıcı olan sinir sistemi hastalıklarına neden olmaktadır. B12 vitamini vücut için oldukça önemli bir vitamin kaynağıdır. Vücudun enerji üretiminde, sinir sisteminde ve protein alımında oldukça önemli bir yer tutar. Ayrıca B12 vitamini vücuttaki hücrelerin yenilenmesi sağlayarak ve sinir sistemini güçlendirerek sağlıklı gelişim için çok önemli yer tutar. B12 vitamini eksikliğinde yaraların geç iyileşmesi, halsizlik, kas zayıflığı, dolaşım sistemi bozukluğu, diş eti çekilmesi, diş etinde oluşan kanamalar ve ağız içi yaraları görülmektedir.

Yaraların Geç İyileşmesi Hangi Vitamin Eksikliği Yorumları

soru

Cansu

18 Mayıs 2024 Cumartesi

İyi günler benim ablamın yaraları hep geç iyileşir kansızlık ve demir eksikliği problemi var. Yaraların geç iyileşmesi vitamini eksikliğinden kaynaklandığını söylediler. Acaba demir eksikliği olduğu için mi yaraları geç iyileşiyor? Lütfen bu konuda bize yardımcı olursanız çok seviniriz şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Tengizalp

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Demir eksikliği sorunu ve kansızlık hastalığı yaralanmalar, morarmalar ve kızarıklıkların erkenden ortadan kalkmasını önlemektedir. Bu sebepten ötürü tüketilen besinlere oldukça dikkat etmek gerekir. Özellikle de vitamin ilaçları kullanırken de doktor kontrolüne göre hareket etmeniz gerekmektedir. Doktorunuza danışmadan bu ilaçları ve besinleri tüketmemelisiniz. Geçmiş olsun Cansu Hanım.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yağda Çözünen Vitaminler?

Yağda Çözünen Vitaminler?

Haber Bülteni

Güncel

B Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

B Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Güncel

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?