D Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

D Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

D Vitamin Eksikliği Belirtileri, diğer vitamin eksikliklerinde olduğu gibi kısa süreliğine D vitamini eksikliğinde herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Fakat bir süredir devam eden D vitamini eksikliği belirtileri aşağıdaki gibidir.

Depresyon: D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir ve daha çok kendinizi “nedensiz olarak hüzünlü hissetmeniz" olarak tanımlanır. Bunun sebebi, beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak azalmasıdır.

Kemik Ağrıları: Özellikle güneşin kendini göstermediği kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrısı görülmesi artar. Bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücut genelinde hissedilebilir ve ağrılara halsizlik eşlik eder.

Soğuk Algınlığı: Eğer sık sık soğuk algınlığı alıyorsanız bunun sebebi D vitamini eksikliği olabilir. Yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliği olan çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonlarının daha çok görüldüğünü ispatlıyor.

Kasların Zayıflaması: D vitamini eksikliği belirtileri arasında bulunan vücudumuzdaki kas dokusunun büyük bölümünü oluşturan ve iskelet kasları olarak isimlendirilen kasların zayıflamasına yol açabilmektedir.

Başın Terlemesi: Başın normalden fazla terlemesi hem çocuklarda ve bebeklerde hem de yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin işareti olabilir.

Kemik Yamukluğu: Küçük çocuklarda D vitamini eksikliğinden kaynaklanan raşitizim (Kemik yamukluğu) hastalığı görülür.

Yavaş Büyüme: D vitamini eksikliği olan çocuklarda yavaş boy alma, yavaş büyüme, geç diş çıkarma ve geç yürüme görülür.

Yaşın İlerlemesi: Genel itibariyle 50 ve üstü yaşındaki insanlarda göz görülür derecede D vitamini salgısı azalır belirtileri kambur oluşması, kemiklerin daha kolay bir şekilde kırılması gibi durumlar.

Diğer Belirtiler: Halsizlik, kas krampları, eklem ağrıları, kilo alma, baş ağrısı, yüksek tansiyon, mesane sorunları, konsantrasyon eksikliği, kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunları erken dönem D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alıyor.

D Vitamin Eksikliği Belirtileri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni