E Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

E Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

E vitamini eksikliği, genellikle insanlarda çok az karşılaşılan bir durumdur. E vitamini eksikliği ne kadar az karşılaşılan bir durum olsa bile meydana gelen insanlarda çok büyük sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunlar ise kesinlikle eksik vitaminlerin giderilmesi ile ortadan kalkmaktadır. İnsanlarda meydana gelen vitamin eksiklikleri arasında yer alan E vitamini eksikliği, daha çok insanlarda antioksidan etkisi göstermeyen vücuttaki problemlere neden olur. Yani E vitamini eksik olan bir kişinin vücudu, dışarıdan vücuda gelen mikroorganizmaların etkilerine karşı savunmasız kalmış demektir. Bu nedenle diğer vitaminlere göre bir insan vücudunda E vitamini eksikliği çok önemli bir konudur. E vitamini eksikliklerinde genellikle insanlarda çok ciddi hücre tahribatı görülür. Bu durum uzun süreler boyunca önlem alınarak giderilmez ise çok büyük problemler meydana gelmeye başlamaktadır. E vitamini özellikle kalp hastalıkları olan kişilerde ve kanser hastalarında çok büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu hastalıklarda E vitamini, bu gibi hastalıkların ilerlemesinin önüne geçerek çok büyük faydalar sağlar. Fakat E vitamini eksikliği olan bir kişide bu gibi hastalıkların ilerlemesi çok daha hızlı olacağı için E vitamini eksikliği bazen çok büyük bir önem taşır. Sizlerde de eğer E vitamini eksikliği var ise bu durumu kesinlikle dikkate alarak çözmelisiniz. Aksi durumlarda çok daha büyük problemler meydana gelebilir.

E vitamini eksikliği en çok vücuda alınan gıdaların tam olarak işlemediği kişilerde görülmektedir. Bu kişiler ise genellikle mide rahatsızlığı sorunu olan kişilerde meydana gelir. Bilindiği gibi E vitamini genellikle gıdalar içerisinde bulunan yağlarda bulunur. Eğer bu yağlar, tam olarak işlenemediği zaman gıdalar içerisindeki E vitamini alınamaz ve bu şekilde vücut uzun süreler boyunca vitaminsiz kalır.

E vitamini eksikliklerinde ne gibi belirtiler görülür?
 • Kas zayıflığı: E vitamini eksikliği kişilerde 3 aydan daha fazla görüldüğü zaman ilk olarak kişilerde bu belirti meydana gelmektedir. E vitaminin vücutta kaslar üzerinde çok büyük bir etkisi bulunur. Öyle ki E vitamini eksikliği görülen bir kişide ise kaslar çok büyük oranda etkilenerek zayıf duruma düşeceklerdir. Bu durum ise kişinin günlük hayatında olumsuz etkilere neden olacaktır.
 • Görme sorunları ve gözlerde istemsiz hareketler: bu durum aslında insanlarda meydana gelen E vitamini eksikliklerinde görülen en son etkilerden biri olsa bile aslında bu durum oldukça büyük bir problemdir. Çünkü bu gibi durumlar direk olarak kişinin dış dünyası ile görülebilecek problemlerdir. Bunun için kesinlikle E vitamini sorunlarının ilerlemeden çözülmesi gerekir.
 • Yürüyüş sorunları: Bazı uzmanlara göre E vitamini eksikliği nedeni ile meydana gelen yürüme probleminin ana nedeni kasların zarar görmesidir. Fakat bazı uzmanlara göre de bu problemler direk olarak vücudun vitamin eksikliğinden dolayı meydana gelen hareket kayıplarından kaynaklanır.
 • Son olarak görülen belirtilerden biri ise genel olarak vücutta bulunan genel kasların zayıflaması ve zaman içerisinde bu kasların erimesidir. Eriyen kaslar ise kişinin direk olarak kuvvetsiz kalmasına ve sürekli bir yorgunluk problemine neden olmaktadır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için kesinlikle E vitamini eksikliklerini önemsemelisiniz.
Yani genel olarak insanlarda görülen E vitamini eksikliği sorunları kaslar ve vücut sistemindeki direnci etkilemektedir. Bu nedenle sizlerde de sürekli olarak yorgunluk durumları var ise vücudunuzda vitamin eksikliği olup olmadığına baktırmanız gerekecektir.

E vitamini eksikliği olan kişilerin tüketmesi gereken besinler
 • Ay çekirdeği,
 • Badem,
 • Fıstık,
 • Ispanak,
 • Kivi
 • Mango,
 • Brokoli,
 • Aspir yağı,
 • Soya yağı,
 • Kuşkonmaz,
 • Şam fıstığı,
 • Kanola yağı

E Vitamini Eksikliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Güncel

C Vitamini Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

C Vitamini Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi