B12 Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesi
15 Mayıs 2024

B12 Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesi

B12 vitamini eksikliği saç dökülmesi, erkeklerden çok kadınların problemidir saç dökülmesi. Çünkü kadının güzelliğini ön plana çıkaran kaşı, kirpiği ve tabi ki hacimli, güzel saçlarıdır. Bu yüzden her kadın sağlıklı, hacimli ve güzel saçlara sahip olmak istemektedir. Fakat gerek günümüz şartlarından dolayı gerekse yaşanılan stres ya da beslenme yetersizlikleri güzel ve hacimli saçlara sahip olmayı pek mümkün kılmamaktadır. Bazen mevsim değişimi, bazen yaşanılan yoğun stres, bazen yetersiz ya da yanlış beslenme şekli, bazen kullanılan ilaçlar, bazen de çevresel faktörlerden dolayı yani kısacası birçok farklı sebepten dolayı saçlarımız dökülmektedir. Bu makalemizde saç dökülmesine neden olan ve aslında bir çoğumuzun bilmediği B12 eksikliğini, B12 vitaminini hangi gıdalardan alabileceğimizi anlatacağız.

B12 vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olur mu?

Evet B12 vitamini eksikliği saç dökülmesinden tutunda daha birçok hastalığa neden olabilmektedir. Bunların başında da ciltte meydana gelen açık ya da koyu renk lekeler, çeşitli cilt lezyonları, sinir sistemi hasarı, karaciğer rahatsızlıkları, göz rahatsızlıkları, anemi gibi durumlar sık karşılaşılan B12 rahatsızlıklarıdır. Saç dökülmesi sadece B12 değil beraberinde folik asit eksikliği, D vitamini eksikliği, çinko ve biotin eksikliği sonucunda da gerçekleşmektedir. Özellikle sıkı bir diyet uygulaması sonrasında saç dökülmesi oluşabilmektedir. Bunun sebebi ise vücuttaki protein depolarının azalmaya başlaması ve kıl hücrelerinin yeterli beslenmemesidir. Çünkü B12 vitamininin vücudumuzdaki en önemli işlevlerinden biri kanımızdaki oksijenin taşınmasına imkân sağlamak, diğeri ise protein sentezi üretmektir. İki ay veya daha uzun süren saç dökülmelerinde Uzman bir dermatoloğa görünmeli ve altta yatan sebep iyi araştırılıp ona uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

B12 vitamini hangi gıdalarda bulunmaktadır?

B12 vitamininin asıl kaynağı hayvansal gıdalardır. Kuzu ciğeri, dana ciğeri, hindi ciğeri, ördek ve kaz ciğeri, sığır eti, dana eti, koyun eti gibi hayvansal gıdalar B12 vitamini açısından oldukça zengindir. Bununla birlikte bazı deniz ürünlerinde de bol miktarda B12 vitamini bulunmaktadır. Özellikle de balık yumurtası en çok B12 bulunan besinlerden biridir. Bunun dışında uskumru, somon, ton balıkları, sardalya gibi balık türlerinde bolca bulunmaktadır. Birçok peynir türünde ve yumurta gibi tüketilmesi gerekli olan bir besinde de B12 bulunmaktadır. Çeşitli kahvaltılık gevrekler, tam yağlı yoğurt, tam yağlı süt, tavuk, yağsız yoğurt, yağsız süt, deniz yosunu, sakatat, karides, maya gibi besinlerdir.

B12 Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Vitamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Vitamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

B3 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B3 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi