Gebelikte (Hamilelikte) B12 Vitamini Eksikliği
15 Mayıs 2024

Gebelikte (Hamilelikte) B12 Vitamini Eksikliği

Gebelikte B12 Vitamini Eksikliği, Gebe olan kadınları vitamin alımına normal bir insandan çok daha fazla dikkat etmesi gereken bir durumdur. Her vitaminin ayrı bir yeri ve ayrı bir değeri olduğu gibi özellikle haile olan anne adaylarının B12 diye adlandırılan vitamine de çok dikkat etmesi hem anne adayının hem de bebeğinin sağlığı bakımından son derece önemlidir. Çünkü B12 vitamini gebelik döneminde bulunan bir anne adayının karnında büyütmekte olduğu bebeğin sinir sisteminin gelişmesi için çok önemlidir. B12 vitamini suda çok kolay çözüne bilen bir vitamin özelliğine sahip olduğundan vücuda alınan B12 vitaminini vücut kendisine yeteri kadarını alır ve fazlasını yani vücutta kalan kısmı ise çok çabuk çözülmesinden dolayı idrar ve terleme gibi durumlarda dışarıya atılır.

Gebelikte B12 Vitamini Eksikliği

Gebelikte B12 vitamin eksikliği yaşanmaması için özellikle hamile bayanların kendileri ve bebeklerinin sağlığı ve gelişimi için günlük yeteri kadar et, süt, süt ürünleri ve yumurta tüketmesi son derece önemlidir. Bu ürünleri yeteri kadar tüketmeyen gebe kadınlarda B12 vitamini eksikliği görüleceğinden, bu durumda bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bunu akabinde ise kişilerde kısırlık ve özellikle de çok sık düşüklere neden olacaktır. Ayrıca gebelikte B12 vitamini eksikliği tüketilen et, süt ve yumurtanın günlük tüketilmediği veya yeteri kadar tüketilmemesinden kaynaklanmasının dışında bir de genetik olarak kişinin bağırsaklarında B12 vitamininin emiliminin az olduğu veya yetersiz olması durumunda da görülebilmektedir. Sadece B12 vitamini eksikliği bu saydıklarımızla sınırlı kalmayacak olup, kişide kansızlık ve sinir sistemi hastalıklarında yol açabilir. Gebelikte B12 vitamini eksikliği anne adaylarında çeşitli hastalıklar başlatacağı ve bu hastalıklar neticesinde aşırı halsizlik, yorgunluk ve hatta şiddetli depresyonlara yol açacak olması sebebiyle B12 vitamini kesinlikle basite alınacak bir vitamin değildir. Bu sebeple gebelik döneminde Uzman doktor tarafından yapılacak olan çeşitli kan testleri ile B12 vitamini değerleri sürekli kontrol altına alınmalıdır.

Gebelikte B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Gebelik döneminde B12 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında ilk sırada anne adaylarında kansızlık görülür. Kansızlık belirtisi yanı sıra gebelikte B12 vitamini eksikliği kişide şiddetli yaşanan denge kayıpları, kol bacaklar da şiddetli uyuşmalar, boğazda oluşacak ağrı, ciltte solgunluk, depresyon, karıncalanma, güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik, görme de bozukluk, ishal, zayıflama, hafıza karışması, nefes almakta zorlanma ve kabızlık gibi belirtilere neden olmaktadır.

B12 Vitamininin Bulunduğu Gıdalarda Nelerdir; B12 vitamini Balık ve çeşitli deniz ürünleri olan karides, somon, ahtapot, istiridye, kırmızı et, süt, yumurta, süt ürünleri ve özellikle sakatat çeşitlerinde B12 vitamini bol miktarda bulunmaktadır.

Gebelikte (Hamilelikte) B12 Vitamini Eksikliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

Haber Bülteni

Güncel

D Vitamini Testi Neden Yapılır?

D Vitamini Testi Neden Yapılır?