Çocuklar İçin Vitamin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çocuklar İçin Vitamin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çocuklar için vitamin, Vitaminler vücudumuzda çok fazla metabolik olayın gerçekleşmesine yardımcı olurlar. Yaşamsal olayların çoğu onlarsız sağlanamıyor. Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi ve güzelce gelişebilmesi için vitamine ve minerallere olan ihtiyacı giderilmelidir. Ağlıkla ve dengeli bir biçimde günlük vitamin ve mineral gereksinimi tamamlanmalıdır. Aksi takdirde çocuğunuzda iştahsızlık, büyüme ve gelişme geriliği gibi sorunlar, diş ve kemik gelişiminde sıkıntılar meydana gelecektir.

Çocukların beslenmesinde öncelikli olarak amaç onların vücutlarının ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacını karşılamak olmalıdır. Çocuklar için vitamine ne zaman başlanmalı derseniz bebeklerde 6 ay dolana kadar zaten D vitamini dışındaki tüm vitaminleri anne sütünden karşılıyor. 6 aydan sonra yine doktor eşliğinde dengeli beslenmeyle alacağı vitamin desteği gerekli. Dışarıdan kullanacağınız vitamin hapları ve şuruplarında genelde A, B, C, D vitaminleri kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineraler bulunur. Yapılan araştırmalar sonucu hekimle çocukların 5 yaşına gelene kadar sadece D vitamini kullanmasını öneriyor. Çocuklar için başlıca gerekli olan vitaminler 6 tanedir. Bunlar A, B, C, D, E, K vitaminleridir. Bu vitaminle sağlıklı büyüme ve gelişim için gerekli olduğu gibi aynı zamanda çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruyucu kalkan oluşturur. Özellikle C vitamini ve A, D, E, B vitamin kompleksi bağışıklık sisteminde büyük rol oynar. Bu vitaminler vücuda düzenli bir şekilde alınsa da çocuğunuzda görülen iştahsızlık, yeme bozukluğu, bazı enfeksiyonlar ve yanlış beslenme yüzünden vitamin eksiliği söz konusu olabilir. Hayati risk aşıya vitaminler eksikliğinde ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Çocuklar için vitamin gereksinimleri
  • A vitamini 1-3 yaş arası günlük ihtiyacı 100 IU 4-8 yaş arası günlük ihtiyacı 1320 IU'dur. Bunun için havuç ıspanak ve yumurta gibi besinler tüketmeliler.
  • C vitamini 1-3 yaş arası günlük ihtiyacı 15 mg 4-8 yaş arası günlük ihtiyacı 25 mg'dır. Bunun için portakal, kivi, brokoli gibi besinler tüketmeliler.
Vitamin Kullanımında Nelere Dikkat edilmeli?

Çocuklar için vitamin gereksiniminden bahsettikten sonra bunun için ne yapabilirsiniz bir bakalım; öncelikle çocuklarınıza yedirdiğiniz meyve ve sebzelerin mevsiminde olmasına dikkat edin böylelikle çocuğunuzun yediği besinden maksimum vitamin almasını sağlamış olursunuz. Ayrıca sebze ve meyve seçerken çeşitlilik olmasına dikkat ediniz. Vitamin kaybı olmaması için etler kızartılmamalıdır. Vitaminler gelişigüzel kullanılacak ilaçlar değildir yokluğu sıkıntılı olduğu gibi aşırı kullandığınızda zehirlenmelere yol açacaktır. Vitaminler mümkün oldukça ilaç yoluyla değil gıdalardan karşılanmadır.

Çocuklar İçin Vitamin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

E Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

E Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

A Vitamini İçeren Besinler

A Vitamini İçeren Besinler

E Vitamini İlaç E Vitamin İlaç Faydası

E Vitamini İlaç E Vitamin İlaç Faydası

Gebelikte Vitamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Vitamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

K Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

K Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?