E Vitamini Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

E Vitamini Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

E Vitamini Yağı, Çoğu E Vitamini yağı mısır, soya bitkilerinin doğrudan damıtılması ve kanola ile elde edilir. Ağır ve kalın bir yağdır, raf ömrü üç yıldır. E vitamini yağı yüksek sıcaklıkta kalırsa ya da hava ile temas eder ise oksijen ile tepkimeye girerek kullanılmaz bir hal alır. Dikkatlice muhafaza edilmeli ve bu etkenlerden korunmalıdır.

Faydaları

E vitamini yağı, yaşlılık belirtilerini kontrol altında tutar. Cilde E Vitamini uygulamak elastin ve kolajen üretimini artırarak derinin esnek kalmasını sağlar. Ayrıca ciltteki çizgi, yaşlılık ve kırışıklıkları azaltır, antioksidan özelliği yeni kırışık oluşumunu engeller. Ayrıca kuru cilt problemlerine de çözüm getirir. E vitamini cildin su kaybını önler sürekli nemli kalmasını sağlar. Aynı zamanda cildin yağ dengesinin kurulmasına yardımcı olur. Ciltte meydana gelen küçük güneş yanıklarını tedavi eder. Lokal olarak uygulanması E Vitamininin derinin üst tabakasınca kolaylıkla emilmesini sağlar, x ışınların verdiği hasarı iyileştirir. Bu durum acı hassasiyetinin giderilmesini sağlar ve zararlı güneş ışınlarının cilde daha fazla zarar vermesini önler. Ciltteki yara izlerinin yok olmasına yardımcı olur. E vitamini yağı yaraların, morlukların, yanıkların ve diğer deri hasarlarının normale dönmesini hızlandırır. İz bırakan yara yerlerine uygulandığında ise hasarlı hücreyi öldürüp yer değiştirerek aylar içinde izin kaybolmasını sağlar. Soğuk havalarda derinin hassaslaşmasıyla meydana gelen çatlamaları önler. Derideki çatlaklara uygulanan E Vitamini bu bölgelerde meydana gelen kaşınmayı önler. Deri hastalıklarının iyileşmesinde önemli rol oynar. Sedef hastalığından olumsuz etkilenen cilt bölgeleri E Vitamini yağı yardımı ile iyileşebilir. Egzama hastaları da E Vitamini yağı uygulayarak meydana gelen kaşıntıyı, kaşıntı ile oluşan yangıyı giderebilirler. Deriyi temizler. Bu yağ ayrıca yüz temizleyicisi olarak kullanılabilir. Bu yağı bir pamuk parçası ile dairesel hareketler ile yüze uygularsanız gün içerisinde yüzde kalan kiri ve yüze yapışan atıkları temizler. Uçuğa ve dudaklardaki çatlaklara iyi gelir. Uçuklu bölgeye birkaç damla E Vitamini yağı dökmek dudak çatlaklarını giderir. Ayrıca E Vitamini yağı görüntüsü hoş olmayan uçukların iyileşme sürecini hızlandırmak için çok etkilidir.

Yağın Kullanım Şekli

Yağ düzeltmek istenilen cilt bölgesine doğrudan uygulanabilir. Yağ üst deri tarafından emilir ve ani rahatlama sağlar. Bu yağ deride yapış yapış his bıraktığından, dışarıda olanlar yağ yerine E Vitamini içeren kremler kullanabilir. E Vitaminini yaralar ve izler için kullanıyorsak bir E Vitamini kapsülü açarak yağı bir pamuk parçası ile direk o bölgeye sürmeliyiz. Üzerine masaj yapmaya gerek yoktur, cildin kendi kendine emmesine izin vermek gerekir. Bunun tam etkisini göstermesi aylar alabilir.

Saça masaj yardımı ile uygulanması saç derisini rahatlatarak kan dolaşımını sağlar. E Vitamini yağını saça direkt olarak uygulayabilirsiniz. Bu uygulama saçtaki ağır hasara yoğun ve derin etki sağlar.

E Vitamini Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 Vitamini Nelerde Var?

Haber Bülteni