D3 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

D3 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

D3 Vitamini

Çocuklarda büyüme için gerekli olan, kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ile oluşan vitamindir. Kalp atışının düzenlenmesinde etkili olur. Bağışıklık sistemini yükseltir ve kas zayıflığının giderilmesine yardımcı olur bu nedenle damla halinde bebeklere verilmesi uygun görülür. Bebeklerin kafa tasında olan bıngıldak dediğimiz yumuşak dokunun sertleşmesinde büyük rolü vardır. Güneş ışığında oldukça bulunan bir vitamindir. Ülkemiz güneş bakımından zengin olmasına rağmen günümüzde D vitamini eksikliği görülen birçok insan vardır. Özellikle hamile bayanlarda ve bebeklerde görülür. Bu vitamin bebekler için çok önemlidir. Anne sütünde olmayan tek vitamin D3 vitaminidir. Bunun için hem anne hem de bebek yeteri kadar D vitamini almalıdır. Gerekli D vitamini güneş ışığından da alınır. Ağız damlasından çok güneş ışığı daha etkili olacaktır. Bu vitamin yağda eriyen vitaminlerdir. D3 vitamini insan vücuduna güneş ısısı temas ettiği saniyede oluşur.

D3 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Çocuklarda oluşan eksiklik, çarpık bacaklı olmaya, kemik veya eklem yerlerinde oynaklığa, diş gelişiminde geriliğe, kaslarda zayıflığa, bitkinliğe, yorgunluğa ve kemiklerin eksiklikten dolayı sert olmayacağından kemiklerin en ufak bir hasarda kırılmasına neden olur.

Fazlasının Zararları Nelerdir?

Çok miktarda alınması zehirlenmeye yol açabilir. Zihinde gelişim geriliğine, karın ağrısına, iştah kaybına, mide bulantısına, kusmaya, damar sertliğine ve böbreklerde hasarlara neden olur.

NOT: Bebeğiniz var ise muhakkak günde bir saat güneş ışığında bırakın.

D3 Vitamini Yorumları

soru

Rabia

03 Mayıs 2024 Cuma

D 3 damla zayiflatirmi

Cevap yaz
cevap

Mert

03 Mayıs 2024 Cuma

Sindirim sistemini desteklediği için bünyede zayıflama olabilir

soru

Mustafa

27 Nisan 2024 Cumartesi

D vitaminin reçetesiz satılması uygun olmadığini düşünüyorum

Cevap yaz
cevap

Mersa

27 Nisan 2024 Cumartesi

İlaçlar reçetesiz satılamaz. Bir doktora giderseniz sizin o ilaca ihtiyacınız olmanız halinde size reçete yazacaktır sizlerinde sağlığınızı düşünerek doktor yazmadıkça her hangi eczaneden ilaç almamanız gerekmektedir.

cevap

Rağibe

27 Nisan 2024 Cumartesi

Her ilaç reçetesiz satılması uygun değildir. Reçeteyle satılmasının amacı doktor kontrolünde doktor önermesiyle satılması daha uygun. İlacın kişiye yarayıp yarmayacağını doktor bilir. Sadece d vitamini için değil bütün ilaçları doktor kontrolü ile reçete edip yazılıp satılmalıdır. Bilinçsiz ilaç tüketiminin önüne geçmek için.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 Vitamini Nelerde Var?

Haber Bülteni