E Vitamini Kapsülü Cilde Yararları
15 Mayıs 2024

E Vitamini Kapsülü Cilde Yararları

E vitamini kapsülü, E vitamini hücre hasarlarını gidermeye yardımcı olan, hatta kalp hastalıkları ve kansere karşı oldukça olumlu etkileri olan bir vitamindir. Alfa tokaferol formunda kendini gösteren e vitamini, yağda çözünen bir vitamin sınıfına girmektedir. Bitkisel yağların yapısında E vitamini bulunur. E vitamini kapsülü içeriğinde E vitamini özleri barındırır ve cilt için oldukça faydalıdır. E vitamini tam olarak güzelliğin ve kırışıksız bir cildin sırrı desek yanlış olmaz. Doğru ve dengeli beslenmenin yani vitaminlerden yeterince almanın sağlığın ve güzelliğin temel şartı olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlığımız için oldukça faydalı olan E vitamini bitkisel yağlar, hububat ve yeşil sebzelerde, ayrıca et, balık ve yumurtada bulunur. En fazla ay çekirdeğinde bulunan E vitamini ihtiyacınızı günlük 50 gr ayçiçeği yiyerek karşılayabilirsiniz. Ancak bunları diğer besinleri de alarak dengelemelisiniz. Ayrıca dışarıdan takviye olarak kullanabileceğiniz E vitamini kapsülü de bulunmaktadır. E vitaminini kapsül veya ampul şeklinde kozmetikçiler yerine eczanelerden satın almanız daha doğru bilgilerle yönlendirilmeniz adına daha uygundur.

E vitamini kapsülü cilde faydaları nelerdir?

Yaşlanma karşıtı olarak kullanılan E vitamini kullanımında güneşin cildinize vereceği zararları engellemiş olursunuz. Yaşlandıkça cildimizde özellikle elimizde kahverengi lekeler meydana gelir, ciltlerimiz ve hücrelerimiz yaşın verdiği yıpranmışlıkla doğru orantı gösterir ve bu arada serbest radikaller cildimize zarar verir ve karaciğer fonksiyonlarımızı bozar. E vitamini kapsülü ise bu zararın önüne geçmeye çalışır ve cildi tamir eder. Kahverengi lekelerin üzerine sürülen E vitamini bu lekelerin rengini açtığı gibi hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Cilt yapısı kuru olan kişiler genelde cildinin gergin olmasından ve pul-pul dökülmesinden şikâyet eder özellikle kış ayları onlar için tam bir işkence olur işte bu durumlarda E vitamini kapsülü çok işinize yarayacaktır. Böyle cilt tiplerine düzenli olarak her gün uygulanan E vitamini cildi rahatlatır nemi cilde hapseder ve böylece cildinizde kuruluğa bağlı olarak gelişen pullanma ve pütürler kaybolarak cildiniz pürüzsüzleşir. Özellikle rüzgârlı havalarda ve kışın rastladığımız dudak çatlakları için de bire bir ilaç olan E vitamini kapsülü dudaklara bakım yapar. Her gece uyumadan önce dudaklarınıza E vitamini kullanabilirsiniz. Ayrıca yanık tedavisinde kullanılan E vitamini cildin kendini onarmasına yardımcı olacaktır. Yıpranmış bir cilt için E vitamini kapsülü içerisine 3 çorba kaşığı zeytinyağı karıştırıp yüzünüze sürerek cildinizi eski canlılığına kavuşturabilirsiniz.

E vitamini kapsül kullanmak zararlı mıdır?

E vitamini takviye olarak en güvenilir vitaminlerdendir. Ancak E vitamini kapsülü kullanırken günlük ihtiyacın 5-10 katı kadar kullanmak ciddi yan etkilere sebep olabilir. Diğer yan etkileri ise bulantı, ishal, mide krampları, uykusuzluk, kanama, halsizlik, baş ağrısıdır. Yine fazla kullanmak beyin kanama riskini arttırabileceği gibi kanın normal sürede pıhtılaşmasını engeller. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar E vitamini kapsülü kullanan erkeklerde prostat kanseri gözlemlendiğini ispatlamıştır.

E Vitamini Kapsülü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni