B2 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

B2 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B2 vitamini eksikliği; B2 vitamini (Riboflavin), suda eriyen bir vitamin olması nedeniyle, sebzeler pişirildiği zaman haşlanma suyunu atmamak gerekir. Ayrıca ışığa karşı duyarlı olduğundan, B2 içerikli yiyecekler uzun süreli güneş ışığında kalmamalıdır. B2 vitamini daha fazla, et, böbrek, karaciğer, yoğurt, süt, yağsız süt ürünlerinde, yumurta, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve az miktarda da tahıllarda bulunur. B2 vitamini neredeyse tüm besinlerde bulunan nadir vitaminlerden biridir.

B2 vitaminin faydaları: B2 vücutta, karbonhidrat, yağ, protein metabolizması için yani besinlerin enerjiye dönüşmesinde çok önemli ve gereklidir. B2 vitamini vücutta birçok fonksiyon için faydalı olmakta. Şeker oranını dengeler, yağ ve amino asitlerin kullanılmasına yardımcı olur. Yaşlanma sürecini geciktirir ve serbest radikallerle mücadele etmeyi sağlar.
  • B2 vitamini oksijen üretiminde yardımcı olmaktadır. Vücutta dolaşımın artmasını sağlayarak oksijen oranını arttırmaktadır. Antikor ve kırmızı kan hücre üretimi için B2 vitamini mutlaka gereklidir.
  • B2 vitamini enerji üretimi için faydalı bir vitamindir.
  • Tiroit sağlığını koruyan bir vitamindir. Akne, egzama, katarakt, baş ağrısı, dermatit, romatoid artrit gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.
  • B2 vitamini organ gelişimi, büyüme, bağışıklık sistemi, bağ dokusu, cilt, saç ve tırnak sağlığı, sinir sistemi gibi birçok alanda faydası vardır.
  • Sinir sistemini koruyan özelliği vardır. Alzheimer, epilepsi, uyuşukluk, anksiyete gibi sinir sistemi ile alakalı hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır. Beraberinde B6 vitamini kullanılırsa karpal tünel sendromu hastalığının tedavi sürecinde etkili olmaktadır.
  • Gebelik sürecinde A vitamini ile alınması önerilen bir vitamindir.
  • Astım ve bronşite karşı fayda sağlar.
  • Vücudu kanserden korur, yayılmasını engeller.
B2 vitamini eksikliği: B2 vitamini metabolizmanın fonksiyonel olarak çalışması için gerekli olan vitaminlerden biridir. B2 vitamini eksikliği nedeni ile protein, karbonhidrat ve yağ emilimi engellenir. B2 vitamin eksikliğinde sindirim problemleri yaşanabilir. Ülkemizde genelde tahıl ağırlıklı beslenildiğinden B2 eksikliğine sıklıkla rastlanır. B2 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar; gözde kan damarlarında genişleme, sindirim ve sinir sistemi bozuklukları, deride yanma ve yara, dudak, burun ve göz kenarlarında yara, görme bozuklukları, görmede sorunlar, ışığa karşı duyarlılık, baş ağrıları, yeme yutmada zorluk, mental deprasyon ve unutkanlık görülmektedir. B2 vitamini eksikliği belirtileri, zaman zaman B1 vitamini eksikliği ile görülür.

B2 vitamini fazla alındığında B1 ve B6 vitaminlerinin alınmasını engelleyebilir.

Günlük B2 ihtiyacı, metabolizma hızına bağlı olduğundan büyüme çağındaki çocuk ve gençlerin ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Vücutta fazla miktarda depo edilmedinden günlük ihtiyaçtan fazla alınmış miktarı idrarı atılmaktadır. B2 karaciğerde depolanan miktarı ise proteinin yeterli miktarda alınmasına bağlıdır. Protein yetersizliğinde, karaciğer riboflavini tutamaz ve atılır.

Bağırsakta, bağırsak florası tarafından sentezlenen B2 vitamin miktarı günlük ihtiyacı karşılayamadığından B2 vitamini bakımından zengin besinlerle karşılanmalıdır. Yetişkin insanın B2 vitamini gereksinimi 1.2-1.4 mg civarındadır. Hamile ve emziren kadınların ihtiyacı bundan daha fazladır.

B2 Vitamini Eksikliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saça İyi Gelen Vitaminler?

Saça İyi Gelen Vitaminler?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balık Vitamini Balıklarda Hangi Vitaminler Bulunur?

Balık Vitamini Balıklarda Hangi Vitaminler Bulunur?

Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

E Vitamini İlaç E Vitamin İlaç Faydası

E Vitamini İlaç E Vitamin İlaç Faydası

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

Enerji Veren Vitaminler Nelerdir?

Enerji Veren Vitaminler Nelerdir?

Güncel

B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

B17 Vitamini Kanser Belirtileri ve Tedavisi

B17 Vitamini Kanser Belirtileri ve Tedavisi