Göz Vitaminin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Göz Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Göz Vitamini; karoten ailesine dahildir ve doğal olarak besinlerde yer alır. Karoteonidden dolayı doğal olarak besinlerde mevcuttur. Belli şartlara yararlı olmasından dolayı göz vitamininden faydalanabilirsiniz. Potansiyel olarak bir antioksidan görevine sahiptir ve düzenli olarak günlük kullanım yararını arttırır. Göz vitamini iyi bir seçimdir. Göz vitamini karoten ailesinden olduğundan, beta karotenle bir bağı vardır, bundan ötürü bir göz vitamini takviyesi olduğunda, beta karoten ve diğer karotenlerden de yararlanmış olunur.


Çok iyi bir antioksidan olduğundan ötürü vücutta bulunan serbest radikalleri temizler. Gözlere çok olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle içinde zeaxathin bulunuyorsa, etkiyi fazlalaştırır. Sarı nokta rahatsızlığının en önemli sebeplerinden birisi de retinanın merkezinde yer alan sarı noktada hasar meydana gelmesidir. Bu tarafta meydana gelen hasarın tam olarak körlüğe sebep olmamakla beraber, yakın olarak çalışmayı ve okumayı optik yardımcı malzemeler olmadan imkânsız hale getirebilmektedir. 65 üstü kişilerde sarı nokta rahatsızlığının görülme olayı ise %10 ile %30 arasında bulunmaktadır. Gözde bulunan sarı nokta bölgesi, sarı renkte olup makula boyaları yer alır. Göz vitamini göz dibinde sarı nokta ismiyle adlandırılan yerde ikamet ederler. Göz vitamini makulayı ışıktan korur ve antioksidan etkileri nedeniyle sinir hücrelerini koruma altına alırlar. Yaş arttıkça bu boylar iyice azalmaya başlamaktadır. Göz vitamininin çok yüksek oranda olması araştırma yapan kişilerin dikkatini çekmiş ve yapılan araştırmalarda beslenmelerinde göz vitamini içeren yiyecekleri yeteri miktarda tüketen bireylerde, görme rahatsızlıklarının tüketmeyen bireylere göre daha düşük olduğu araştırmalarda gözlemlenmiştir. Göz vitamini ile makula yoğunluğu koruma altına alabilir, bu sebepten dolayı gözde savunma barikatları meydana gelir. Makulayı korumakla beraber, göz vitamini, gelen güneş ışığına karşı lensi koruma altına alır ve katarakt gelişimini azaltıcı etki yaratmaktadır. Göz vitamini alımı, aynı zaman içerisinde kardiyovasküler sisteme de oldukça faydalı olmaktadır. Göz vitamini cildin sağlıklı olması için de oldukça faydalı bir yere sahiptir.

Göz Vitamini Nelerde Bulunur

Çoğunlukla sebze ve meyvelerde daha çok bir arada bulunurlar. Brokoli, havuç, marul ve şalgam göz vitamini bakımından oldukça zengindir. Sarı ve turuncu meyve ve sebzelerde göz vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda yumurta sarısı da göz vitamini bakımından iyi bir kaynağa sahiptir. Yumurta sarısında yer alan karoten, yumurtaya sarı rengini vermekte olan bir maddedir. Bu vitamini besinlerde bulmak mümkün olabilse de unutulmasın ki diyetle beraber yeterli oranda bu vitamini aldığımızdan emin olunması gerekir. Yeterli düzeyde göz vitamini alınmadan, vücut yararlanacağı antioksidanı alamayabilir.

Göz Vitamini Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni