B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B12 vitamini eksikliği, insanlarda ara ara karşılaşılan bir problemdir. Aslında bu vitamin kişide eksilmeye başladığında çok büyük belirtiler göstermez ve genellikle kişinin yediği besinlerden eksik olan vitamin tamamlanır. Fakat, bazı insanların uzun süreler boyunca B12 vitamini eksikliği yaşaması ve bu durumun meydana gelmesine neden olan bir problemin olması nedeni ile bu sorun yavaş yavaş vücutta çok farklı belirtiler göstermeye başlamaktadır. Eğer kişideki bu vitamin eksikliği bu safhalara kadar gelmiş ise kişinin kesinlikle zaman kaybetmeden Uzman bir doktora giderek derhal gerekli olan işlemleri yaptırması gerekir. Aksi durumda B12 vitamini eksikliği, başta iç organlar olmak üzere çok farklı sorunlara neden olarak kişileri zor durumda bırakacaktır. B12 vitamini genel olarak vücut içerisinde de olsa suda çözünen bir vitamindir. Bu nedenle B12 vitamininin vücuda kazandırılması son derece zordur ama vücuttan atılması oldukça basittir. Öyle ki vücuttaki B12 vitamini vücut içerisinde kolayca çözünür ve idrar yolu ile direk olarak vücuttan dışarı atılır. İnsan metabolizması için son derece büyük önem taşıyan bu vitaminlerin en büyük görevi, insan vücudunda bulunan kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesine ve oluşumuna yardımcı olmasıdır. Bu görevi ile çok büyük bir önem taşıyan B12 vitamini, kişilerde eksik olduğunda zamanla kansızlık sorunları ortaya çıkacaktır. Eğer sizlerde de bu gibi vitamin eksikliği sorunları var ise vücuttaki problemler büyümeden bu durumu kontrol altına almanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

B12 vitamini eksikliği görülen kişi eğer br çocuk ise bu durum çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü kişilerde görülen bu durum, bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan çocuklarda çok daha büyük zararlara neden olur. Genel olarak B12 vitamini eksikliği görülen çocuklarda merkezi sinir sisteminde sorunlar meydana gelir. Bu durum ise hem yetişkinlerde hem de çocuklarda istenmeyen fiziksel hareketlere neden olmaktadır. Bu hareketler başta göz olmak üzere ellerde, ayaklarda ve parmaklarda meydana gelebilir. Birçok zaman insanlarda görülen kansızlık sorunlarında vitaminler rol oynamaktadır. Bu vitaminlerden en önemli görevler yapan B12 vitamini ise eksik olunca kişilerde kansızlığa bağlı olarak sürekli bir halsizlik meydana gelir. Bu halsizlik ise zamanla artarak kişinin ayağa kalkmaya bile erinmesine neden olacaktır. B12 vitamini eksikliği olmayan kişilerde ise kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde üretilmesi ve merkezi sinir sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına bağlı olarak kişilerde beyin, cilt, sindirim ve fiziksel hareketler açısından çok büyük bir rahatlama söz konusudur.

B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?
 • En çok kansızlık sorunu gözlenir.
 • Depresyon,
 • Halsizlik ve güçsüzlük,
 • Görme bozukluğu ve nefes darlığı,
 • Gittikçe artan unutkanlık,
 • Tat duyusu kayıpları ve dilin şişmesi,
 • Denge kayıpları,
 • Halüsilasyon görme,
 • Ciltte sorunlar
B12 vitamini eksikliği nasıl giderilir?

Bu vitamin eksikliği şüphesi olan kişilerin öncelikle bir doktora giderek bu sorunu tam olarak netleştirmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda kişilerde yanlış teşhis nedeni ile problemler meydana gelebilir. B12 vitamini eksikliği olan kişiler doktorunun tavsiyelerine uyarak gerekli tıbbi ilaçları kullanmalıdır. Bir süre kullanılan bu ilaçlar kişide herhangi bir gelişmeye neden olmaz ise bu durum kişilerin kesinlikle bitkisel tedavilere başvurması gerekir. Bu bitkisel tedaviler ilaçların yanında da kullanılabilir. Günümüzde ülkemizde yetişen birçok meyve ve sebze içerisinde çok yüksek oranda B12 vitamini bulunur. Bu durum B12 vitamini eksikliği olan kişiler için olumlu bir durumdur.

Hangi yiyecekler tüketerek B12 vitamini alınabilir?
 • Bu vitamini almak isteyen insanların bol bol sakatat olarak adlandırılan ciğer ve benzeri ürünleri bol bol tüketmesi gerekir. Bu yiyeceklerin günlük olarak tüketilmesi çok büyük olumlu sonuçları doğurabilir.
 • Bol bol Balık tüketerek B12 vitamini eksikliğine çözüm bulabilirsiniz.
 • Kırmızı et içerisinde çok yüksek oranlarda B12 vitamini bulunur. Aslında kırmızı et içerisinde birçok B vitamini vardır.

B12 Vitamini Eksikliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni