B12 Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

B12 Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi

B12 Vitamin Fazlalığı

B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretimi, nörolojik fonksiyonlar ve DNA sentezi için gerekli olan suda çözünen bir vitamindir. Beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasında hayati öneme sahiptir. Bu vitamini, B12 içeren yiyecekleri tüketerek veya B12 vitamini takviyeleri kullanarak karşılayabiliriz. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı vücutta B12 fazlalığı meydana gelebilir. B12 vitamini en çok hayvansal gıdalarda bulunur.

B12 Vitamini Fazlalığının Belirtileri

B12 vitamini, diğer vitaminlerin aksine fazlalığı durumunda genellikle toksik etki göstermez ve aşırı miktarda tüketilmesi genelde ciddi yan etkilere yol açmaz. Ancak bazı belirtiler görülebilir:
  • Vücudun farklı yerlerinde kaşıntı.
  • Kalp ritminde düzensizlik.
  • Baş dönmesi.
  • Baş ağrısı.
B12 fazlalığı genelde canlılık, iyi odaklanma ve iyi hafıza gibi olumlu etkiler yapmaktadır.

B12 Vitamini Fazlalığının Nedenleri

B12 vitamini fazlalığı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:
  • B12 Vitamin Hapları: Eczanelerde çeşitli markalara ait B12 vitamin hapları mevcuttur. Bir dahiliye uzmanına başvurmadan ve test yaptırmadan, B12 eksikliğinizin olup olmadığını bilmeden B12 vitamini haplarını uzun süre kullanmak, B12 vitamini fazlalığının en sık karşılaşılan nedenidir. Doktor önerisi olmadan ve test yaptırmadan vitamin takviyesi kullanmamalısınız. Ayrıca B12 vitamini içeren yiyecekleri çok miktarda tüketmek de B12 vitamini fazlalığına neden olabilir.
  • Böbrek Hastalıkları: Vücuttaki B12 vitamini seviyesi kan tahlili ile kolaylıkla belirlenir. B12 vitamini seviyesinin yükselmesine neden olan diyabetik nefropati gibi çeşitli böbrek hastalıkları mevcuttur. Hastalıklı böbrek, B12 vitamininin fazlasını düzgün bir şekilde filtreleyemez ve atamaz; bunun sonucunda kandaki B12 oranı yükselir. Böbreklerle ilgili B12 vitamini fazlalığının bir diğer nedeni de protein düzeyleriyle ilişkilidir; fazla B12 böbrekler tarafından düzgün bir şekilde süzülemez.
  • Karaciğer Hastalıkları: Karaciğer, vücutta B12 vitaminin depolandığı ana merkezdir. Siroz ve hepatit gibi karaciğer hastalıklarında B12 vitamini seviyesinde yükselme görülebilir. Kronik alkolizm de karaciğerde sorunlara yol açıp B12 düzeyini artırabilir.
  • Kanser Hastalıkları: B12 vitamini seviyesinde yükselme, kanser dahil çeşitli hastalıkların spesifik olmayan bir göstergesi olabilir. "Clinical Chemistry and Laboratory Medicine" dergisinin Mart 2013 sayısında yayımlanan bir makaleye göre, yapılan bilimsel çalışmalar, B12 vitamini seviyesinin yükselmesinin prostat, meme, karaciğer, mide, bağırsak ve böbrek kanserleri ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.
  • Kanla İlgili Hastalıklar: B12 fazlalığı, kan kanseri ve ilgili hastalıklarla da bağlantılı olabilir. "PLOS ONE" dergisinin Eylül 2012 sayısında yayımlanan bir çalışmada, B12 vitamini seviyesi çok yüksek olan kişilerin hematolojik hastalıklar bakımından 4-18 kat daha fazla risk altında olduğu bildirilmiştir. Kronik miyeloid lösemi böyle bir hastalıktır. Kanserli beyaz kan hücreleri aşırı protein salınımına yol açarak B12 seviyesinde artışa neden olabilir. Polisitemi vera, miyeloproliferatif sendrom, eozinofili, akut lösemi ve eozinofilik lösemi gibi diğer kan hastalıkları da B12 vitamini fazlalığı ile ilişkilidir.

B12 Fazlalığının Tedavisi

Öncelikle bir dahiliye uzmanına başvurup B12 testi yaptırılmalıdır. B12 yüksekliği tespit edilirse bir süre B12 vitamini takviyesi kullanılmamalı ve B12 oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca B12 yüksekliğine neden olabilecek hastalıkların tedavi edilmesiyle de B12 seviyesi normal hale döndürülebilir.

B12 Vitamini Fazlalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

B1 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B9 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B9 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

D Vitamini Ampul Kullanımı

D Vitamini Ampul Kullanımı

Yağda Çözünen Vitaminler?

Yağda Çözünen Vitaminler?

K Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

K Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

D Vitamini İçeren Besinler?

D Vitamini İçeren Besinler?

Güncel

C Vitamini Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

C Vitamini Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi