Demir Vitamini Hangi Besinlerde Var?
15 Mayıs 2024

Demir Vitamini Hangi Besinlerde Var?

Demir vitamini hangi besinlerde var, Demir, vücutta oksijenin taşınabilmesi için önemli bir mineraldir. Vücut demiri hemoglobin üretimi için kullanır ve hemoglobin kanda oksijeni taşıyan kırmızı lan hücrelerinin bir parçasıdır. Eğer vücutta yeterli demir vitamini yoksa daha az kırmızı lan hücresi üretilir, hemoglobin sayısı ile organlar ve besinler için hayati önemi bulunan oksijen miktarı da azalır. Bunun sonucu olarak da demir eksikliği ortaya çıkar. Demir eksikliğinin eksiklik derecesine bağlı olarak doktorunuz demir tavsiyesi veya demir bakımından zengin bir beslenme listesi önerebilir. Demir minerali bakımından zengin yiyecekleri daha sık tüketerek demir derecesini önemli ölçüde yükseltebilirsiniz. Gıdalarda iki türlü demir minerali bulunmaktadır. Bunların "hemedemir" et balık ve kümes etlerinde bulunur ve mide tarafından emilerek vücut sistemine dahil edilir. 2. Tür demir ise "nonheme" demirdir. Bu demir türü ise bitkisel kaynaklardan gelen demirdir. Bu demir türü hayvansal gıdalardan alınan demire göre daha yavaş ve daha az emilir.

Demir vitamini hangi besinlerde vardır?
  • Bitkisel gıdalardan aldığımız demiri arttırmak için, demirin vücut tarafından emilimini arttırdığı bilinen C vitamini bakımından zengin olduğu bilinen domates, portakal, greyfurt, limon ve mandalina gibi meyveler ile kırmızı, sarı ve turuncu biberle beraber tüketebilirsiniz.
  • Ayrıca sığır eti, kuzu eti, hindi eti, tavuk eti, dana eti, sığır eti ile üretilen şarküteri ürünleri, kuzu ciğeri, kaz ciğeri, yumurta, sakatat etleri, tavuk ve daha ciğeri demir vitamini bulunan et ürünlerindendir. Ayrıca tereyağı ve peynir gibi süt ürünlerinde de bulunur.
  • Bunların yanında karides, deniz tarağı, istiridye, ton balığı, sardalya, mezgit balığı ve uskumru da demir vitamini bulunan deniz ürünlerindendir.
  • Demir vitamini bulunan sebzeler içinde de ıspanak, tatlı patates, bezelye, brokoli, fasulye, pancar yaprağı, kara lahana, kale pazı ve karahindiba vardır.
  • Beyaz ekmek (Zenginleştirilmiş), tam buğday ekmeği, zenginleştirilmiş makarna, buğday ürünleri, kepekli tahıllar, mısır, yulaf, çavdar ekmeği ve zenginleştirilmiş pirinç de demir vitamini bulunan tahıl ürünlerindendir.
  • Çilek, karpuz, kuru üzüm, incir, kuru erik, kuru kayısı ve kurutulmuş şeftali demir vitamini bulunan meyvelerdendir.
  • Demir vitamini bulunan diğer besinler ise soya peyniri, fasulye, domates, kurutulmuş bezelye, mercimek, siyah çikolata, kaju, fındık, Antep fıstığı, tahin, kabak çekirdeği, nohut, mısır şurubu ve akça ağaç şurubudur.

Demir Vitamini Hangi Besinlerde Var Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

E Vitamini Nelerde Bulunur?

E Vitamini Nelerde Bulunur?