C Vitamini İçeren Besinler?
21 Haziran 2024

C Vitamini İçeren Besinler?

C vitamini, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun daha dirençli hale gelmesini sağlayan en önemli antioksidanlardan biridir. Genellikle insanlar, yeterli miktarda C vitamini almak için vitamin haplarına başvururlar. Ancak, hayatımız boyunca yediğimiz besinlerle C vitaminini yeterli derecede almak oldukça kolaydır. C vitamini vücutta depolanmaz ve fazlası vücuttan atılır. Bu nedenle, günlük uygun miktarlarda C vitamini almaya özen gösterilmelidir.

Biber

Biber, 100 gramında 120-240 mg C vitamini içerir. Yeşilbiber ve acı biberler, diğer tatlı biberlere oranla daha fazla C vitamini barındırır. Günde birkaç adet çarliston biber yemek ya da bir tane kırmızı biber yemek, vücudun C vitamini ihtiyacını karşılayabilir. Özellikle dolmalık biber, C vitamini bakımından oldukça zengindir, ancak pişirildiğinde C vitamini oranı düşer.

Maydanoz

Maydanoz, 100 gramında 135 mg C vitamini içerir. Ancak, günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilmek için bir demet maydanoz tüketilmesi gerekmektedir.

Kivi

Kivi, 100 gramında 93 mg C vitamini içerir. Bir kivi yaklaşık olarak 60-70 gram olduğundan, günlük ihtiyaç duyulan C vitamininin bir kısmını karşılayabilir. Kivi, hem tatlı hem de sulu bir meyve olduğundan, ucuz bir vitamin deposu olarak görülebilir.

Karalahana

Karalahana, 100 gramında 120 mg C vitamini içerir. İyi bir besin deposu olan karalahana, çoğunlukla pişirilerek tüketildiğinden, vitamin değerini kaybeder. Bu nedenle, mümkünse çiğ olarak yenmesi tercih edilmelidir.

Brokoli

Brokoli, 100 gramında 90 mg C vitamini içerir. Brokoli pişirilecekse kısa süre buharda haşlanarak tüketilmelidir. Bu sayede vitamin kaybı daha az olur. Ayrıca, salatalarda çiğ ve taze olarak tüketilmesi çok daha faydalıdır.

Turunçgiller

Turunçgiller, 100 gramında 50-60 mg C vitamini içerir. Portakal, mandalina, limon ve greyfurt, en sık bilinen C vitamini kaynaklarıdır. Ancak, vitamin oranları bu meyveler arasında değişebilir. Çoğunlukla kabuğu ince olan meyvelerde C vitamini daha fazla bulunur. Bu meyvelerin kabukları ile vitamin oranları hesaplanırken, aslında kabuğu soyularak tüketilen kısmı vitamin bakımından daha faydalıdır. Büyük bir greyfurt ya da portakal tüketimi, günlük C vitamini ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir.

Çilek

Çilek, 100 gramında 60 mg C vitamini içerir. Özellikle bahar aylarında en fazla tüketilen meyvelerden biridir. Günde bir avuç kadar çilek tüketimi, vücudun ihtiyacı olan C vitaminini kolaylıkla karşılayabilir.

Ananas

Ananas, 100 gramında 48 mg C vitamini içerir. C vitamini barındıran meyveleri veya ekşi sebzeleri tatsız buluyorsanız, ananas farklı bir alternatiftir. Çoğunlukla ekşiliği az ve şekeri bol miktarda olan ananas, C vitamini almanız için iyi bir besin kaynağıdır.

Karnabahar

Karnabahar, 100 gramında 46 mg C vitamini içerir. En iyi mineral ve vitamin depolarından biri olan karnabahar, özellikle C vitamini bakımından zengindir. Ancak, pişirilerek tüketilmesi C vitaminini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle, kısa süreli buharda haşlanarak tüketilmelidir.

Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana, 100 gramında 57 mg C vitamini içerir. Genellikle salatalarda çiğ olarak tüketilmesi, C vitamini bakımından büyük avantaj sağlar. Fiyat olarak da uygun olan kırmızı lahana, en iyi vitamin depolarından biridir.

Marul

Marul, 100 gramında 24 mg C vitamini içerir. Marul, özellikle C vitamininin yanı sıra A ve K vitamini açısından da oldukça zengindir. Göbek salata ve kıvırcık için aynı şeyler söylenemez, ancak düz marulun tercih edilmesi daha faydalıdır.

C Vitamini İçeren Besinler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yağda Çözünen Vitaminler?

Yağda Çözünen Vitaminler?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde K Vitamini Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde K Vitamini Belirtileri ve Tedavisi

Göz Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Göz Vitaminin Faydaları Nelerdir?

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D Vitamini Ampul Kullanımı

D Vitamini Ampul Kullanımı

B12 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B12 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?