Bebeklerde K Vitamini Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Bebeklerde K Vitamini Belirtileri ve Tedavisi

Bebekler için K vitamini son derece önemlidir. Çünkü K vitamini, yeni doğan bebeklerde kanamayı önlemek ve kanın pıhtılaşması için kritik bir rol oynar. K vitamini, genellikle doğumdan hemen sonra bebeklere enjeksiyon yoluyla veya ağızdan damla şeklinde verilir. Yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği görülebilir ve bu eksiklik, ciddi kanamalara neden olabilir.

Bebeklerde K vitamini eksikliği, doğumdan sonra kanama riskini artırır ve bu nedenle K vitamini, doğumdan sonra bebeklere enjeksiyon veya ağızdan damla yoluyla verilerek bu risk azaltılır. K vitamini, kanın pıhtılaşmasında önemli bir vitamindir. Eksikliği durumunda, yeni doğan bebeklerde kan pıhtılaşmasında sorunlar yaşanabilir ve bu kanamalar, bebeğin hayatını tehlikeye atabilir. Ayrıca, bebekteki kanamalar başka sağlık sorunlarına da yol açabilir. Kanama, doğumdan sonraki 12 hafta içinde oluşabilir ve erken belirtileri arasında ağızdan ya da burundan kanama, altından veya göbekten kan gelmesi bulunur.

Bebeklerde K Vitamini Eksikliğinden Dolayı Gelişen Kanamalar 3 Gruba Ayrılır

  • Erken Kanamalar: Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde gerçekleşir.
  • Klasik Kanamalar: Bu tür kanamalar, doğumdan sonraki 1 hafta içinde gerçekleşir.
  • Geç Kanamalar: Doğumdan sonraki 2 ila 12 hafta içinde gerçekleşir. Geç kanamalar çok nadir görülmekle birlikte, ölüm riskinin en yüksek olduğu kanama grubudur. Eğer bebekte geç kanama gelişirse, bu genellikle iç kanama şeklinde olur ve tespit edilmesi zor olabilir.

Bebeklerde Kanama Belirtileri Nelerdir?

Bebek emziriliyorsa ve gebelik döneminde 37 haftadan önce doğmuşsa, bebek sezaryen, vakum ya da forseps yöntemiyle doğmuşsa, doğum anında solunum zorlukları çekmişse bebekte kanama olması muhtemeldir. Emzirilen bebekler, biberonla beslenen bebeklere oranla kanamalara daha yatkındır. Çünkü mamalardaki K vitamini miktarı, anne sütünde doğal olarak bulunan K vitamininden daha fazladır. Gebelik döneminde K vitamini yönünden zengin besinler tüketmek, anne sütündeki K vitamini düzeyini çok az miktarda etkiler veya hiç etkilemez. Bu durum, bebeklere anne sütü yerine mama kullanılması gerektiği anlamını taşımaz. Anne sütü, bebekler için en iyi besin kaynağıdır. Bütün bebeklere (emzirilsin yahut mama kullandırılsın) K vitamini enjeksiyonu tavsiye edilir.

Bebeklerde K Vitamini Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?