D Vitamini Ampul Kullanımı
15 Mayıs 2024

D Vitamini Ampul Kullanımı

D Vitamini ampul, D vitamini yetersizliği veya eksikliğinde, sindirim kanalındaki emilim arızasına bağlı, D vitamini azalmasının önlenmesi ve tedavisi raşitizm hastalığını iyileştirme, kemik erimesinin destek tedavisi için kullanılmaktadır. Ayrıca kemik erimesine bağlı olarak kırık oluşma tehlikesi bulunan durumlar için tedaviye destek olmak için ve paratiroid bezlerindeki ur sebebiyle aşırı paratiroid hormonu salgılanmasına bağlı hastalığın tedavi için D vitamini ampulü kullanılır. D vitamini, yağda eriyen ve kalsiyum, fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli bir vitamindir.

D vitamini, ince bağırsaklardan kalsiyumun emilmesini ve kemik yapımında kullanılmasını kontrol eder. D vitamini eksikliğinde kemik yapısı bozulur ve büyüme çağındaki çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde kemiğin yumuşaması, ileriki yaşlarda osteoporoz meydana gelmektedir. Bu durum kemik ağrıları ve deformitesine sebep olur.

D vitamini ampul kullanımı

D vitamin yetersiz veya azlığı, yeni doğan ve çocuk raşitizm tedavisi için, genellikle 3 veya 4 hafta ara verilerek 1 ml kullanılmaktadır. Sindirim kanalındaki emilim bozukluğu sebebiyle, D vitamini eksikliğinin tedavisi için 3 veya 4 hafta ara verilerek 1 ml ya da 1/2'lik doz halinde D vitamini ampul kullanılmaktadır. Kemiklerde mineral azalması sebebiyle oluşan osteomalazide, kemik erimesi destek tedavisi için, yine kemik erimesine bağlı olarak kemik kırığı olmasının engellenmesinde ve hiperparatiroidizm tedavisi için 6 veya 12 hafta zamanla, haftada bir kere 1 ml D vitamini ampulü verilir.

Doz ve tedavinin süresi tedavi edilecek hastalığın şiddetine göre doktor tavsiyesi ile belirlenmelidir. Ne sıklıkta D vitamini ampulü kullanacağınız doktor tarafından reçete edilmelidir. Her zaman doktorun önerdiği biçimde kullanılmalı ve kesinlikle doz aşılmamalıdır.

D vitamini ampul kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar
  • D vitamini ampulü, doktorun tavsiyesine ve hastanın tercihine göre oral veya intramüsküler olarak kullanılır ancak kalsiyum absorpsiyonu bozuklukluğunda adaleye enjekte edilir.
  • D vitamini ampulü sürekli kullanıldığında, böbreklerin işlevi devam eder. Ağır böbrek yetmezliğinde kalsiyum ile kullanılmamalıdır.
  • Eğer D vitamini ampulü etkisinin çok kuvvetli ya da zayıf olduğu ile ilgili bir şüphe meydana gelirse mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.
  • D vitamini ampulü alma unutulursa, unuttuğunuzu fark ettiğinizde bu dozu almalısınız. Ancak unutulan doz üzerinden uzun bir zaman geçmiş ise ve bir sonraki dozun alma zamanı gelmişse, unutulan dozu atlayın. Diğer dozları her zamanki zamanda alın, unutulan dozu dengelemeye çalışmayın.
  • D vitamini ampulü tedavisi bittiğinde, oluşabilecek etkileri bulunmamaktadır. Doktor tarafından belirtilmedikçe tedaviyi sonlandırmamanız gerekir.
D vitamini ampulü kullanımının olası yan etkileri nelerdir?
  • İdrarda çıkan kalsiyum oranında yükselme, kan hücrelerinde kalsiyum yüksek çıkabilir.
  • Ruhsal belirtiler, düzensiz kalp atması, bilinç kaybı.
  • İştahsızlık, kilo kaybı ve mide bulantısı meydana gelebilir.
  • Normalden fazla miktarda idrar yapma veya idrar yapamama, aşırı susuzluk, böbrek taşı oluşması, kaşıntı, döküntü, aşırı duyarlılık, kandaki kalsiyum yüksekliği sebebiyle böbrekte kireçlenme meydana gelmesi gibi belirtileri bulunmaktadır.
D vitamini ampulü saklama koşulları

İlacı çocukların ulaşamayacağı yerlere koymalısınız, 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklayın ve ışıktan koruyucu ambalajında bulundurmalısınız.

D Vitamini Ampul Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

A Vitamini İçeren Besinler

A Vitamini İçeren Besinler

Haber Bülteni