Güvercin Vitaminleri Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Güvercin Vitaminleri Türleri ve Özellikleri

Güvercin Vitaminleri, Güvercin kuşlar sınıfına ait bir kuştur. Güvercinlerde kafatası ile beyin arasında olan ferromanyetik bazı faktörler, yerin manyetik olan alanına karşı duyarlı birimler haline gelmişlerdir. Güvercinler bu sistemle birlikte yerin manyetik alanındaki değişimleri hissedebilmektedirler. Bu sistem güvercinlerin çok uzaklardan uçurulduklarında bile, yönlerini kolaylıkla bulabilmelerine destek olmaktadır. Omurilik, omurga kanalının son kısmına kadar uzanmaktadır. Omurilikten ayrılmakta olan sinir sistemi, bütün organlara ve kaslara kadar dağılmaktadır.

Bazı güvercin ırkları etlik olarak, özellikle yetiştirilmektedir. Lezzetli ve pahalıdır. Bir güvercinin yumurtadan çıkışından takiben 28 günlük olduklarında tüketilebilirler. Güvercinin yaşama şartları düzenli olarak vitamin almaya uygun olmayabilir ve bu sebepten dolayı vitamin eksikliği görülebilir. Yani, herhangi bir düzensizlik ve doku bozukluğu olmaksızın, bir veya daha çok vitamin eksikliğinden oluşan rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bunlar gelişim düzensizlikleri, verimin giderek azalması hastalıklara karşı daha az dayanıklılık, sportif yapının azalması gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Vitamin ihtiyaçları zaman geçtikçe değişiklik göstermektedir. Büyüme ve tüy değiştirmeyle birlikte, vitamin ihtiyaçları da artmaktadır. Güvercinlere gerekli olan belli başlı vitaminler şunlardır;

B1 vitamini: Yağda bulunan asitlerin ve karbonhidratların bozulmasına neden olmaktadır. Güvercinin yüksek seviyedeki metabolizması, özellikle yarış döneminde bu vitaminin ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır.

D vitamini: Metabolizmanın fosfor ve kalsiyum dengesinin sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. Raşitizmi ve göğüs kemiğinin şeklinin bozulmasına engel olur.

A Vitamini: Henüz genç güvercinlerin gelişiminde etkili bir vitamindir. Bulaşıcı hastalıklara ve parazitlere karşı koruyucu bir özelliktedir.

E Vitamini: Kasların iyi çalışmasını sağlar ve güvercinin ve iyi yavru verimi için gereklidir.

K Vitamini: Kanamalı hastalıklara karşı korunması için gerekli olan K vitamini oldukça önemlidir.

Güvercin Vitaminleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni