Biyoloji Vitaminler Biyolojide Yağda Eriyen Vitaminler
22 Haziran 2024

Biyoloji Vitaminler Biyolojide Yağda Eriyen Vitaminler

Biyoloji Vitaminler

Vitaminler, biyoloji dersinde lise öğrencilerine öğretilen önemli bir konudur. Vitaminler, vücudun temel işlevlerini sürdürebilmesi için gerekli olan organik bileşiklerdir. Bitkiler tüm vitaminleri üretebilirken, insanlar bazılarını hazır olarak almak zorundadırlar. Vitaminlerin genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yapıcı, onarıcı ve düzenleyicidirler.
 • Sindirilemezler ve enerji vermezler.
 • Hücre zarından doğrudan geçerler.
 • Eksikliklerinde çeşitli hastalıklar ortaya çıkar.

Vitaminler biyolojide, hücre içerisine girme özelliklerine göre yağda eriyen ve suda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Biyolojide Yağda Eriyen Vitaminler

Yağda eriyen vitaminler, hücre zarının yapısındaki yağlardan eriyerek hücre zarından geçerler ve fazlalıkları karaciğerde depo edilir. Bu gruptaki vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir.

 • A Vitamini: Görme, büyüme ve gelişme hücreleri için mutlaka gereklidir. Eksik olduğu durumlarda tavukkarası hastalığı (Gece görme bozukluğu) görülmektedir. Yumurta, havuç, karaciğer, et, tereyağı ve süt gibi besinlerde bulunmaktadır.
 • D Vitamini: Özellikle kemik gelişimi için gereklidir. Eksik olduğu durumlarda raşitizm (Kemik yumuşaması) gibi hastalıklar görülmektedir. Et, süt, balık, karaciğer ve yumurta gibi gıdalarda bulunur. D vitamininin aktif hale gelebilmesi için güneş ışığı gerekmektedir.
 • E Vitamini: Eksikliğinde saç dökülmesi, kısırlık ve kalp hastalıkları görülebilmektedir. Bitkisel yağlar, mısır, tahıl kabukları ve buğday gibi besinlerde bulunur.
 • K Vitamini: Eksik olduğu durumlarda kanın pıhtılaşması gecikir. K vitamini kalın bağırsağımızda yaşayan bakteriler tarafından üretilir. Yeşil yapraklı bitkiler, balık, süt, et ve yumurta gibi besinlerde bulunmaktadır.

Biyolojide Suda Eriyen Vitaminler

Suda eriyen vitaminler, hücre içerisine girerek suda eriyen vitaminlerdir. Fazlaları depolanmaz ve ter ve idrar vasıtasıyla dışarı atılır. Bu gruptaki vitaminler B ve C vitaminleridir.

 • B1 Vitamini: Sindirim ve sinir sisteminin çalışmasında ve iştah açılmasında etkili olan vitamindir. Eksikliğinde beriberi hastalığı (Metabolizma hastalığı) oluşur. Karaciğer, balık, et, süt ve yumurta gibi besinlerde bulunur.
 • B2 Vitamini: Gelişme, büyüme, enerji üretimi ve deri sağlığında kullanılır. Eksikliğinde tırnak kırılması ve sinir sisteminde bozukluk meydana gelir.
 • B12 Vitamini: Alyuvar yapısı ve olgunlaşması için, sinir sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için gereklidir. Eksik olduğu durumlarda kansızlık, sinirsel bozukluklar ve baş ağrısı görülebilir. Kalın bağırsakta üretilmektedir.
 • C Vitamini: Besinlerin yapısındaki demirin kana karışmasına yardımcı olur. Bağ dokusunun yapımında ve hastalıklara karşı vücudun savunmasında etkilidir. Alyuvar üretilmesinde görev yapar. Turunçgiller, domates, elma, acı biber, maydanoz, çilek, vişne gibi besinlerde bulunmaktadır.

Vitaminlerin biyolojik rolleri ve insan sağlığı üzerindeki etkileri oldukça büyüktür. Bu nedenle, dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni içerisinde yeterli miktarda vitamin alımı sağlanmalıdır.

Biyoloji Vitaminler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vitamin Çeşitleri Nelerdir?

Vitamin Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni