D 3 Vitamin Fazlasının Zararları
15 Mayıs 2024

D 3 Vitamin Fazlasının Zararları

D 3 Vitamin, Çocuklarda büyüme için gerekli olan, fosfor ve kalsiyumun sindirim yollarında kullanımıyla oluşan vitamindir. Kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir. Bağışıklık sistemini yükseltir ve kas zayıflığının giderilmesine yardımcı olur bu sebeple damla halinde bebeklere verilmesi uygun görülür. Bebeklerin kafatasında olan bıngıldak denen yumuşak dokunun sertleşmesinde görev alır. Güneş ışığında bulunan vitamindir.

D 3 vitamin, Ülkemiz güneş açısından zengin olmasına rağmen günümüzde D vitamini eksikliği bulunan birçok insan vardır. Çoğunlukla hamile bayanlarda ve bebeklerde görülür. Bu vitamin bebekler için çok önemlidir. Anne sütünde bulunmayan tek vitamin D 3 vitaminidir. Bundan dolayı hem anne hem de bebek yeterli D vitamini almalıdır. Ağız damlasından çok doğal olan güneş ışığı daha etkili olacaktır. D 3 vitamini yağda eriyen vitaminlerdir. D 3 vitamini insan vücuduna güneş ısısı temas ettiği saniyede oluşur.

D 3 vitamin fazlasının zararları nelerdir?

Çok miktarda alınması zehirlenmeye sebep olabilir. Zihinde gelişim geriliğine, iştah kaybına, karın ağrısına, mide bulantısına, kusmaya, damar sertliğine ve böbreklerde hasarlara sebep olur.

D 3 vitamini eksikliği nelere yol açar

Çocuklarda oluşan eksiklik, çarpık bacaklı olmaya, kemik ya da eklem yerlerinde oynaklığa, kaslarda zayıflığa, diş gelişiminde geriliğe, bitkinliğe, yorgunluğa ve kemiklerin eksiklikten dolayı sert olmayacağından kemiklerin çabuk kırılmasına sebep olur.

Kemik erimesi: D 3 vitamini bulunmadan bağırsaklar kalsiyumu yeterince ememez. Öte yandan kalp, kaslar ve sinirlerin gerektiği gibi çalışması için kalsiyum düzeyi kritik bir önem taşımaktadır. Bu nedenle vücut kanda kalsiyum düzeyinin düşmesine izin vermez ve bu sistem kemiklerdeki kalsiyumun kana aktarımını sağlar. Böylece kandaki kalsiyum normal düzeyini korur ve hem kalp hem sinirler problemsiz çalışmayı sürdürür. Fakat bunun bedelini kemikler, kalsiyum kaybı sebebiyle zayıflayarak öder. Yani D 3 vitamini eksikliğinin kemik erimesine sebep olur, kalça ve diğer kemik kırıkları olasılığının artırdığı görülmektedir.

Kas ve sinir sistemi: Osteoporoz kırık olasılığını artırır. Osteoporoz kadar düşmeler ve darbeler de kırıklara sebep olur. D 3 vitamini hem de düşme konusunda yardımcı olur. D 3 vitamini kasların ve beden dengesinin iyileşmesinde etkilidir.

Kalp ve damar hastalığı: Damar sağlığında D 3 vitamini öne çıkar. Osteoporoz koroner arter hastalığı olasılığının artmasıyla ve D 3 vitamini düşük kan değerleri de koroner arter kireçlenmesinin artışı görülür. Hipertansiyon ve D 3 vitamini arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Ancak D 3 vitamini eksikliğinde kalp krizi ve kalp yetmezliği olasılığının artırdığı bilinmektedir.

Prostat kanseri: Erkekler, kemik erimesini çoğunlukla bir kadın hastalığı olarak görmektedir. Fakat D 3 vitamini eksikliği yalnızca osteoporoz riski oluşturmaz. Prostat kanseri erkeklerin görmezden gelemeyeceği ve son zamanlarda D 3 vitamini ile sıkça ilişkili bir konudur. D 3 vitamini hücre büyümesini düzenlemekte önemli bir görev yapar. Araştırmalar, D 3 vitamininin kanseri tanımlayan kontrolsüz hücre çoğalmasını önlemeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca D 3 vitamini kanser hücrelerinin yayılmasına engeller ve kanser hücrelerini öldürmeye de katkı sağlar. Kanında D 3 vitamini değerleri yüksek olan erkeklerde prostat kanseri olasılığının azaldığı görülmüştür.

D 3 vitamini nasıl alınır?

D 3 vitamini almanın en kolay yolu güneşlenmektir. Genel olarak tavsiye edilen D 3 vitamini eksikliğiniz yoksa her mevsim 20 dakika güneş kremi kullanmadan kolları ve bacakları güneşlendirmek yeterlidir. Bedeni tümüyle güneşe çıkarmak gerekmez. Yalnızca kolları veya bacakları güneşlendirmek yeterli olmaktadır. Güneş kremleri bedenin D vitamini üretimini engellemektedir. Ayrıca D 3 vitaminini gıdalardan ve takviye ilaçlarından da almak mümkündür.

D 3 Vitamin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

A Vitamini İçeren Besinler

A Vitamini İçeren Besinler

D Vitamini Ampul Kullanımı

D Vitamini Ampul Kullanımı

Haber Bülteni