K Vitamini Görevleri K Vitamini Nerede Bulunur?
15 Mayıs 2024

K Vitamini Görevleri K Vitamini Nerede Bulunur?

K Vitamini Görevleri, arasında en önemli görevleri arasında ilk olarak sayabileceğimiz özelliği kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Bu özelliği sebebiyle vücutta sürekli gerekli olan ve depolanan bir vitamindir. K vitamini yağda çözünen vitaminler arasında yer alır. Karaciğerde depolanır. En önemli özelliği bulunduğu dönemde ismiyle yakın anlama gelen kanda pıhtılaşmaya yardımcı olmaktır vitamini sadece pıhtılaşmaya yardımcı olmaz bunun dışında da değişik görevleri bulunur. Kemik gelişiminde önemli bir vitamindir. Aynı zamanda menopoz döneminde kemik erimesine engel olan bir vitamindir. Prostat ve karaciğer kanserini önlemede gerekli olan bir vitamindir.

Vücutta depolandığı için K vitamini eksikliği sık karşılaşılan bir durum değildir. Ameliyat sonrasında, sindirim sistemi bozukluklarında, karaciğer bozukluklarında, antibiyotik kullanımı sırasında K vitamini eksikliği görülür. Bu gibi durumlarda kanamalarda pıhtılaşmanın olmaması bu nedenle de kanamanın durdurulamaması ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda diş eti ve burun kanamalarına neden olabilir. Normal beslenme koşullarında K vitamini fazlalığı oluşmaz. Dışarıdan K vitamini takviyesi aşırı dozda alındığında damar tıkanıklıklarına, karaciğerde fonksiyon bozukluklarına sebep olabilir. Bebeklerde fazla görüldüğünde yeni doğan sarılığına neden olur.

K Vitamini Nerede Bulunur?

Günlük K vitamini ihtiyacımız bağırsaklarımızda bulunan bakteriler tarafından üretilebilmektedir. Ek olarak günlük beslenme ile K vitamini ihtiyacımızı karşılarız vitamini daha çok yeşil bitkilerde ve bazı balık türlerinde bulunmaktadır. Bu bitkilerin arasında, fesleğen, adaçayı, kekik, ıspanak, karalahana, taze soğan, Brüksel lahanası ve brokolidir.

K Vitamini GörevleriNelerdir?

Vücutta protrombinin yapımında kullanılır. Karaciğerde glikozun glikojene dönüştürülmesine yardımcı olan bir vitamindir. Damar sertliği önlemede yardımcı olur. Aşırı derecede antibiyotik kullanılması vücuttaki K vitamini üreten yararlı bakterilerin ölmesine neden olmaktadır. Bu eksikliği gidermek için ve bazı hastalıkların K vitamine eksikliğine sebep olduğunda. K vitamini takviyesine başvurulabilir.

K vitamini çeşitli hastalıklardan korunmamızı sağlar. Aynı zamanda bu hastalıların tedavisinde de K Vitamini önemli bir yere sahiptir. Kemik kırılması, kronik akciğer hastalığı, damar sertliği, Anti kogülan tedavisinde, Kistik fibrozis , inflamatuar bağırsak hastalığı, karaciğer kanseri, pankreas kanseri, böbrek taşları, gebelikte bulantı ve kusma, osteopeni (Kemik kaybı), Osteoporoz, tromboz K Vitaminin kullanıldığı hastalıklardır.

K Vitamini Görevleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vitamin Hapları ve Görevleri Nelerdir?

Vitamin Hapları ve Görevleri Nelerdir?

C Vitamini Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

C Vitamini Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

E Vitamini Kapsülü Cilde Yararları

E Vitamini Kapsülü Cilde Yararları

B12 Vitamini İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

B12 Vitamini İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

D Vitamini Ampul Kullanımı

D Vitamini Ampul Kullanımı