Saça İyi Gelen Vitaminler?
15 Mayıs 2024

Saça İyi Gelen Vitaminler?

Saça İyi Gelen Vitaminler, genel olarak ister bayan olsun isterse baylarda olsun estetik bakımından en fazla rastlanan problemlerden biri sağlıksız saçların sebep olmuş olduğu sorunlardır. Sağlıklı saçlara kavuşmak için, özellikle genetik etkenleri göz ardı edecek olursak, banyoda ve mutfakta kullandığımız ürünler oldukça önemlidir. Bu nedenle öncelikle mutfaktan başlamak istiyoruz.

Yetersiz miktarlarda tüketilen besinler, pek çok farklı sağlık sorunların yanı sıra saç sağlığını da bir hayli etkilemektedir. Bu etkilenme sonucunda saçlar güçsüzleşerek hassaslaşmanın yanında donuk bir görünüme bürünerek erken yaşta beyazlaşmaktadır. Fakat besleme alışkanlığına dikkat ederek, gerekli vitaminleri yeteri kadar alarak saçlarınızın hem çok daha sağlıklı kalmasına hem de mükemmel bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu yüzden en önemli hususlardan birisi de saç sağlığı ve saç bakımı açısından hangi vitaminlerin daha iyi geldiğidir. Saç sağlığı için iyi gelen vitaminleri saymadan hemen önce ufak bir uyarı yapmak da fayda vardır. Sağlık adına alınması gereken faydalı herhangi bir vitamin veya kimyasal maddelerden gereği kadar fayda sağlayabilmek için, doğal yollardan almanız yani doğal besinlerden tüketmeniz gerekmektedir. Bu yüzden aşağıda sıralayacağımız vitaminlerin, doğal içerikli besinlerden alınması en doğrusu olacaktır.

Folik Asit: Folat veya Vitamin B9

Saç dökülmeleri ve saç sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Folik asit, bileşik kimyasal yapısı sayesinde oldukça önemli vitaminlerin arasında yer alarak, vücut işlevlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Saçların sağlıklı uzamasını sağlayan dokuların yenilenmesine yardımcı olmakla sorumludur. Bu nedenle vücutta Folik asit azlığı, saç sağlığının kaybolmasına, saçların erken yaşlarda beyazlamasına ve dökülmesine neden olarak gösterilmektedir. En fazla folik asit barındıran besinler ise brokoli, portakal, hububat, mısır, koyu yeşil renkli sebzeler ve ettir. Günlük tavsiye edilen folik asit tüketim miktarı ise 400 mikrogramdır.

A Vitamini: Saç sağlığı açısından ve saç dökülmelerini önleme konusunda en faydalı olan ikinci sıradaki vitamindir ve iyi bir antioksidan olarak saç parlaklığını ve dokusunu onararak koruması ile bilinir. A vitamini özellikle saçlarınızı çevresel faktörlerle vücuda yerleşen serbest radikallerin hücumundan koruyarak saçları kökünden uçuna kuru hava tesirine karşı koruma altına alarak, saç derisinde meydana gelen sebum maddesinin yapımına.

Yardımcı olur. En çok A vitamini barındıran besinler ise patates, karahindiba, brokoli, havuç, kavun, ıspanak ve karaciğerdir. Tavsiye edilen günlük A vitamini miktarı ise 5000 lU'dur. Hayvansal besinlerden sağlanan 25000 lU oranından çok A vitamini toksindir ve saç dökülmesinin yanı sıra farklı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Askorbik Asit (C vitamini): C vitamini en önemli antioksidan içeren vitaminler arasında yer almaktadır. Saç derisine sağladığı faydaların yanı sıra vücutta kan dolaşımını üst seviyelere çıkarır. Saçların zayıflayarak kırılmalarına karşı önemli derecede koruyucu görev alarak saçların sağlıklı ve hızlı uzamasını sağalar. En fazla C vitamini barındıran besinler ise turunçgiller, kırmızı biber, yeşil biber, brokoli, maydanoz ve kividir.

E Vitamini: Sağlıklı saç derisi oluşmasını sağlayan en önemli vitaminlerden olan E vitamini en kıymetli antioksidanlardan birisidir. E vitamini içeren besinler ise pancar, ıspanak, şalgam, avokado, fındık ve bademdir. Ayrıca saça iyi gelen vitaminler arasında vitamin B7, B12, B3, vitaminleri de mevcuttur.

Saça İyi Gelen Vitaminler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vitamin Çeşitleri Nelerdir?

Vitamin Çeşitleri Nelerdir?

B17 Vitamini Nelerde Bulunur?

B17 Vitamini Nelerde Bulunur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vitamin Hapları ve Görevleri Nelerdir?

Vitamin Hapları ve Görevleri Nelerdir?

E Vitamini Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

E Vitamini Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Vitamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Vitamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çocuklar İçin Vitamin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çocuklar İçin Vitamin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 Vitamini Nelerde Var?

Güncel

Vitamin İğnesi Hangi Maddeleri İçerir

Vitamin İğnesi Hangi Maddeleri İçerir

Güncel

B6 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B6 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

C Vitamini Meyveler C Vitamini İçeren Meyveler

C Vitamini Meyveler C Vitamini İçeren Meyveler