K Vitamini İçeren Besinler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

K Vitamini İçeren Besinler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

K vitamini içeren besinler, K vitamini bütünü diğer vitaminler gibi vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi gibi olmazsa olmazdır. Bildiğiniz gibi vitamin ve mineraller hem bağışıklık sistemimiz hem de sinir sistemimiz için büyük önem taşımaktadır. Bunların yetersiz alımında bazı işlev bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bunları önleyebilmek için vitaminlerin ihtiyacımız kadar olanını almamız gerekmektedir. Bunu yapmazsak uzun vade de oluşabilecek rahatsızlıklara zemin hazırlamış oluruz. K vitamini vücudumuzda kanın pıhtılaşması için gerekmektedir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan protrombinin K vitamini sayesinde yapılmaktadır.

K vitamini içeren besinler

Besinler: Maydanoz, Brüksel lahanası, yeşil yapraklı sebzeler, peynir, yumurta, karaciğer, soya fasulyesi, havuç, kuru erik, yaban mersini, tahıllar ve tereyağı K vitamini içeren besinler arasında yer almaktadır. Günlük ihtiyacınız olan dozu belirledikten sonra yemek listenize değişik periyotlar ile K vitamini içeren besinler koyabilirsiniz. Bu besinler zaten günlük yaşantımızda tükettiğimiz yiyecekler arasındadır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ihtiyacımız kadar yemek her zaman daha sağlıklı olacaktır. Bütün vitamin ve mineraller de olduğu gibi K vitaminin fazla alımında da bazı işlev sorunları ortaya çıkabilecektir. Bunu önlemek içinde dediğimiz gibi kararında beslenme önem taşımaktadır. K vitamini vücutta fazla alındığında kanın aşırı pıhtılaşmasına neden olarak damar tıkanıklığına neden olabilmektedir.

K vitamini erkek için günlük 120 mikro gram, kadın içinse 90 mikro gram olarak öngörülmüştür. Ayrıca vücutta kızarıklıklar, yüzde ateş basması ve karaciğer sorunları ortaya çıkabilmektedir. İnsanlar genellikle beslenmek için değil de doymak için yiyecek tüketimi yaptığı için maalesef hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Yani yediğimiz yiyeceklerin içerisinde hangi vitamin ne kadar var araştırma yapmamaktayız. Yiyeceklerin içerisindeki K vitamini miktarlarını inceleyerek günlük almanız gereken besinleri dengeleyebilirsiniz. K vitamini içeren besinleri yeterli tükemediğinizi düşünüyorsanız, sentetik olarak besin destek ürünleri de kullanabilirsiniz. Ancak bunlar doktor kontrolünde olmalıdır. Yani yapılacak kan değerleri sonucunda gerçekten ciddi oranda K vitamini eksikliğiniz olduğu düşünülürse bunları kullanmanız için tavsiye edebilecektir. Mesela hamilelerin K vitamini içeren haplar kullanması sakıncalı olmaktadır.

K Vitamini İçeren Besinler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

A Vitamini Ne İşe Yarar?

A Vitamini Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

C Vitamini Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

C Vitamini Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B9 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B9 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B12 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B12 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?