Vitamin Hapları ve Görevleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Vitamin Hapları ve Görevleri Nelerdir?

Vitamin Hapları, bağışıklık sistemini korumak amacıyla doğal besinlerin yanında takviye olarak alınır. Fakat vitamin haplarını kullanırken dikkat edilmesi bazı konular vardır. Eğer vitamin haplarını gelişi güzel kullanırsanız bu sağlığınıza daha çok zarar verebilir. Uzmanlar vitamin haplarının doktor kontrolünde alınması gerektiği söylüyor.

Vitaminlerin vücudumuzda birçok görevi vardır. Bu görevlerin yerine getirilmesi için vitamin haplarına gerektiği yerlerde ihtiyaç duyuluyor. Bunun dışında vitaminlerin enerji ve hafıza fonksiyonlarının çalışmasında, stres kontrolünde, cilt ve saç sağlığı gibi birçok görevi vardır. Vücudun vitamin ihtiyacı yaş grubuna göre değişiklik gösterir bu yüzden vitamin haplarının kullanımı da yaş gruplarına göre değişiklik gösterir. Doktorunuz vitamin haplarının kullanımı konusunda size yardımcı olacaktır.

Vitamin Hapları Kaç Yaşında Kullanılmalı?

Her yaş grubuna göre vücudun farklı vitamin ihtiyacı olur. Genel olarak 20 yaşından sonra vitamin haplarının kullanımı tavsiye edilir. Bu yaşlarda vitamin eksikliği olan kişiler enerji ve hafıza fonksiyonunu artıran vitamin haplarını almaları gerekir. Bu hapların dozunu iyi ayarlamak gerekir. 30 yaşından sonra genelde insanlar yoğun ve stresli bir hayat mücadelesinin içinde olurlar. 30 orta yaş diye adlandırılır ve bu dönemde de vitamin haplarının takviyesi gerekir. Bu yaşlardan itibaren vücutta kanser korucuyu vitaminler eksilmeye başlar bu yüzden A, B ve E vitamin hapları doktor kontrolünde her gün alınması gerekir. Ayrıca bu haplar strese karşı da etkilidir. 40 yaşından itibaren kalp ve damar gibi hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden bu yaşlarda vitamin hapları ve balık yağı, E vitamini, magnezyum ve sarımsak gibi besinleri sıkça tüketmek gerekir. Günlük alınması gereken vitamin haplarının sayısı artırılmalı.

 • B5: Beyin, saç ve cilt sağlığı için gereklidir ve strese karşı koruyucu hormonların yapımında görevlidir.
 • B6: Cinsel hormonları düzene sokar ve depresyona karşı faydalıdır.
 • B12: Cilt ve saç bölgesindeki dinçlik konusunda etkilidir.
 • Folik Asit: Hamilelik döneminde bebeğinizin sinir sistemi ve beyin gelişimi için en büyük görevi üstlenir. Orta yaş ve üstü kişilerde dudaklarda çatlama, kansızlık ve saçların erkenden beyazlaşması konularında koruyucu görevini üstlenir.
 • Biotin: Sinir sistemindeki düzeni sağlar.
 • C Vitamini: Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruyucu duvar oluşturur.
 • D Vitamini: Diş ve kemiklerin güçlenmesinde rol oynar.
 • E Vitamini: Kansere karşı sizi korur. Ayrıca damarlardaki sertleşmeleri engeller ve cildi gençleştirir.
 • Kalsiyum: Kemik ve diş sağlığı için gereklidir. Ayrıca genç yaştaki insanlarda kemik kasılması için ihtiyaç duyulur. Kalsiyum eksikliğinde uykusuzluk ve sinir ortaya çıkabilir.
 • Demir: Kansız ve soluk cilde, yorgunluğa ve soğuğa karşı etkilidir.
 • Magnezyum: Bayanlarda adet döneminden önceki acıyı hafifletir. Magnezyum eksikliğinde kalp ritminde düzensizlik, yüksek tansiyon ve kabızlık görülebilir.
 • Potastum: Sinirlerin, kasın ve kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca bağırsaklarda sindirim hızını artırır.
 • Çinko: Yumurtalıklardan bırakılan hormon kontrolünde ve yaraların daha hızlı iyileşmesinde etki gösterir. Bunun dışında saç ve kılların daha hızlı uzamasında ve diş-kemik sağlığında rol gösterir.
 • Krom: Açlık duygusunu azaltmada, hücrenin yapısını korumada ve yemeklere duyulan aşırı isteği azaltmada etkilidir.
 • Selenyum: Kansere karşı koruma görevi vardır. Erken yaşta çökmenizi engeller ve bağışıklık sisteminde koruyucu görevini yapar. Kalp ritminizi de düzenler.
 • İyot: Vücutta su tutar ve kilo almanıza yardımcı olur.
Vitamin Haplarını Çok Fazla Kullanmak Zararlı mı?

Daha önce söylediğimiz gibi vitamin haplarını doktor kontrolünde almanız gerekir. Vitamin haplarının eksik ya da fazla alınması sağlık açısından tehlikeli olabilir. Hatta bu çok ileriye gidip ölümle bile sonuçlanabilir. Bazı vitaminler vücutta depolanır (A-D gibi) ve bunların aşırısı zehirlenmeye neden olabilir. Bazı vitamin haplarının ise çok fazla alınması sağlığınızı etkilemez. Çünkü bu vitaminler suda erirler (B-C gibi).

Vitamin Hapları Yorumları

soru

Zevahir

23 Nisan 2024 Salı

Çocuğumda sürekli halsizlik, yorgunluk ve kusma sorunları olduğu için uzman doktora götürdüm ve yapılan testler sonrasında vitamin eksikliği olduğu söylendi. Bunun için vitamin hapları verdi doktor. Ancak bu hapların çocuğuma herhangi bir zararı var mıdır?

Cevap yaz
cevap

Admin

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba, çocuğunuzun bu semptomlarla karşılaşması çok endişe verici olabilir, ancak doktorunuzun tavsiyesine uymak önemlidir. Vitamin hapları genellikle doktor kontrolünde ve önerilen dozlarda kullanıldığında güvenlidir. Ancak, herhangi bir yan etki veya reaksiyon gözlemlerseniz, derhal doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca, çocuğunuzun dengeli bir beslenme programına sahip olması da önemlidir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

D Vitamini Ampul Kullanımı

D Vitamini Ampul Kullanımı

Haber Bülteni

Güncel

B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 Vitamini Nelerde Var?

Yağda Çözünen Vitaminler?

Yağda Çözünen Vitaminler?

B17 Vitamini Nelerde Bulunur?

B17 Vitamini Nelerde Bulunur?

B Vitamini Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

E vitamini Ampul Kullanıldığı Yerler?

E vitamini Ampul Kullanıldığı Yerler?

C Vitamini İçeren Besinler?

C Vitamini İçeren Besinler?

B Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?