E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
22 Haziran 2024

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini, insan vücudu için son derece önemli bir vitamindir. Yeterli miktarda E vitamini alınmaması, cildin zararlı güneş ışınlarına karşı korumasız kalmasına neden olabilir. Ayrıca, vücutta bulunan serbest radikallerin hücre yapısına zarar vermesine sebep olabilir. Bu durum, damar sertliği gelişimine, kalp krizi riskine, damar tıkanıklığına bağlı göğüs ve bacak ağrılarına yol açabilir. E vitamini eksikliği, prostat kanseri, Alzheimer hastalığı, kolon kanseri, pankreas kanseri ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

E Vitamini Bakımından Zengin Besinler

Mısır, buğday tohumu, ayçiçek yağı ve soya bitkisel yağları, E vitamini açısından oldukça zengin besinlerdir. Ayrıca, günlük olarak bir avuç fındık, badem veya fıstık tüketmek, vücudun ihtiyaç duyduğu E vitamini miktarını karşılamaktadır. Koyu yeşil renkli sebzeler ve kahvaltılık tahıllar da E vitamini bakımından zengin besin kaynaklarıdır. Ancak, E vitamini içeren besinler yüksek oranda doymuş yağ, kolesterol ve kalori içerdiklerinden herkes için uygun olmayabilir.

E Vitamini İçeren Besinler

Ay Çekirdeği

Yaklaşık 28 gram ay çekirdeği, kalori bakımından yüksek olmasına rağmen, günlük E vitamini ihtiyacının yarısını karşılayabilir. Günde bir avuç kadar tüketilmesi önerilir.

Ispanak

Ispanak, magnezyum, demir, potasyum ve fosfor bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda, en yüksek miktarda E vitamini içeren bitkilerden biridir. Günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %10'unu karşılar.

Badem

Badem, %35 oranında E vitamini içerir. Günde bir avuç kadar badem tüketmek, kişinin günlük E vitamini ihtiyacının yarısını karşılamaktadır.

Pazı

Haşlanmış 100 gram pazı, günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %9'unu karşılar.

Toz Acı Biber

Yemeklerde sıkça kullanılan acı biber, günlük bir çay kaşığı kadar tüketildiğinde E vitamini ihtiyacının %4'ünü karşılar.

Karalahana

Günde 100 gram çiğ karalahana tüketmek, E vitamini ihtiyacının yaklaşık %9'unu karşılar.

Fındık Yağı

Günde bir yemek kaşığı fındık yağı tüketimi, vücudun E vitamini ihtiyacının %30'unu karşılar.

Buğday Tohumu Yağı

Buğday tohumu yağı, diğer bitkisel yağlar arasında en yüksek E vitamini içeriğine sahiptir. Günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %14'ünü karşılar, ancak doymuş yağ içeriği nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Sarımsak

Günde 3-4 adet sarımsak tüketmek, günlük E vitamini ihtiyacının %4'ünü sağlar.

Yer Fıstığı

Gün içinde bir avuç kadar yer fıstığı tüketmek, E vitamini ihtiyacının %12'sini karşılar.

Diğer E Vitamini Kaynakları

Brüksel lahanası, domates, dolmalık biber, brokoli, soya yağı, fesleğen, köri, papaya, kuru kayısı, toz zencefil, kanola yağı, keten tohumu yağı, yulaf yağı gibi besinler de E vitamini içermektedir.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 Vitamini Nelerde Var?

Haber Bülteni