vitaminler.gen.tr https://www.vitaminler.gen.tr Vitamin, Vitamin Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, vitaminler.gen.tr Wed, 18 Nov 2015 00:00:00 +0000 Wed, 29 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 E Vitamini İlaç https://www.vitaminler.gen.tr/e-vitamini-ilac.html Thu, 11 Oct 2018 05:25:42 +0000 E vitamini ilaç, öncelikle diyet yapan insanların alması çok önemlidir. Hemolitik kan hastalıkları görülmekte olan insanlar takviye olarak E vitamin ilaçları almalıdır çünkü bu hastalıkta E vitamini oldukça düşük se E vitamini ilaç, öncelikle diyet yapan insanların alması çok önemlidir. Hemolitik kan hastalıkları görülmekte olan insanlar takviye olarak E vitamin ilaçları almalıdır çünkü bu hastalıkta E vitamini oldukça düşük seviyede olur.  Erken doğan prematüre bebeklere de E vitamin ilaç takviyesi verilmelidir. 

E vitamin ilaç faydası:
 • E vitamin ilaçları genel olarak beyin yaşlanmasını durdurmaktadır ve cilt sağlığını korumaktadır.
 • Yağ, akne, kırışıklıkları gidermede faydalıdır.
 • Diyabet üzerinde oldukça faydalı etkileri bulunur. Diyabet hastalığı Tip1 ve Tip2 olarak ikiye ayrılır ve her 2 tip içinde oldukça yararlıdır.
 • Vücuttaki kan şekerinin kontrolünü sağlar, tıkalı damarları açmada faydalı bir etki sağlar.
 • Diyabet hastalığına sahip olan kişilerin E vitamin ilaçlarını takviye olarak kullanması gerekir diyabetin etkilerini azaltır.
 • Kalp hastalığı olan kişiler için oldukça önemlidir. E vitamin ilaç takviyesi ile kalp krii ve diğer kalp hastalıklarında faydalı etkileri vardır.
 • Hücre ömrünü uzatmada ve sağlık koruma açısında E vitamin ilaç takviyesine ciddi bir şekilde önem verilmesi gerekir. 
E vitamin ilaç neden kullanılır:
 • İnsanlar yaşlandıkça beyinlerinde yıpranma meydana gelir ve eskisi gibi tüm işlevleri tam olarak kullanamazlar. Bu da beyin yaşlanması olayıdır. Bu olguyu geciktirmek için ve de durdurmak için E vitamin ilaç takviyesi yapılması gerekir.
 • E vitaminin antioksidan özelliğinden ötürü kalp hastalıklarına karşı oldukça faydalı bir etkisi vardır. E vitamin ilaç takviyesi ile de kalp hastalık riski ortadan kalkabilir.
 • E vitamini hücreler dışında çevresel etkiler için de oldukça önemli bir vitamindir. Yaşamınızı tehlike altına alan çeşitli riskli faktörleri ortadan kaldırır. Bu etkiler arasında sigara dumanı, hava kirliliği ve de uzun süre güneş altında durup yüksek miktarda ultraviyole ışınına maruz kaldığınızda oluşmakta olan tüm bu zararlı etkileri ortadan kaldırma gibi bir etkisi vardır.
 • Kalp hastalıklarının en büyük nedeni yüksek kolesteroldür. E vitamin ilaç takviyesi ile kolesterolü düzenlemede önemli rol oynar böylece kalp krizi riskini önler.
E vitamini ilaç yan etkileri:
 • E vitaminin günlük önerilen 15 mg kadarı tüketilmelidir, 15 mg tüketildiği zaman herhangi bir zararı yoktur.
 • Aşırı do tüketildiğinde ise sağlığın bozulmasına neden olur ve de yan etkileri ortaya çıkabilir. 
 • 400 mg ve fazla alındığında yan etkilere sebep olabilir.
 • Yüksek miktarda alındığında kalp krizini tetikler, ayrıca çeşitli alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı, kurdeşen oluşumu, görmede çeşitli bulanıklar, yorgun hissetme, aniden zayıflama, baygınlık hissi, mide krampları, mide yanması, kusma, baygınlık gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. 
 • Bu gibi etkilerden korkup E vitamin ilaç takviyesi almaktan kaçınmayın çünkü bu gibi etkiler aşırı dozda alındığında meydana gelir.
]]>
C Vitamini Meyveler https://www.vitaminler.gen.tr/c-vitamini-meyveler.html Thu, 11 Oct 2018 07:12:12 +0000 C vitamini meyveler: İnsanlar tarafından mutlaka tüketilmesi gereken, suda çözünebilen bir vitamin çeşididir. İnsan vücudu bu vitamini bizzat üretemediği için, dışarıdaki gıdalar tüketilerek vücuda alınması gerekmekte C vitamini meyveler: İnsanlar tarafından mutlaka tüketilmesi gereken, suda çözünebilen bir vitamin çeşididir. İnsan vücudu bu vitamini bizzat üretemediği için, dışarıdaki gıdalar tüketilerek vücuda alınması gerekmektedir. C vitamini, özellikle suda çözünebilen vitaminlerden biri olması nedeniyle, vücut kendiliğinden depolanması asla mümkün değildir. Vücudun Aldığı C vitamininin fazlası ise, idrar veya ter yolu ile vücuttan atılmaktadır. Bundan için de C vitamini her gün tekrardan vücuda sağlık için alınması zorunluluktur.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan C vitamini, aynı zamanda çok mükemmel bir antioksidandır. Ayrıca C vitamini,, bağ doku, kıkırdak, deri, tendon ve kan damarlarının tazelenmesine destek olmakta ve kolaj üretimine katkı vermektedir. Ayrıca C vitamini, bedene besinler yardımı ile alınan demir mineralinin emilimine destek olmaktadır. Bundan dolayı, demir eksikliği olan kişilerin C vitamini içeren besinler den yararlanması tavsiye edilmektedir.

C vitamini eksikliğinde oluşabilecek sorunlar,

C vitamininin yeterli miktarda alınamaması neticesinde ortaya çıkabilecek olan bazı sağlık sıkıntıları ise; artrit (eklem iltihabı hastalıkları), kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi çok ciddi rahatsızlıklar olabildiği gibi, diş ve diş eti sıkıntıları, yaralarda geç olan iyileşme nedeni ve cilt ve saç problemleri biçiminde de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle Askorbik Asit olarak tanınan C vitaminin sağlığa yararları arasında gösterilen felç ve inme riskini azaltması, soğuk algınlığı tedavisi, iskorbüt tedavisi,  bağışıklık sistemini destekleme,, kurşun toksisite tedavisi, katarakt, hiper tansiyonu düşürme kanser tedavisi dahil cildin elastikliğini arttırır, yaraların çabuk iyileşmesini sağlar, astım tedavisinde çok etkilidir c vitaminini, birçok sebze ve meyve yolu ile direk vücuda alınabildiği için, sağlık hekimleri tarafından, vitamin takviyeleri alınması tavsiye edilmemektedir. Bu takviye yapmak yerine, günlük olarak bütün sebze ve meyveyi eşit ve dengeli bir biçimde tüketmek çok daha sağlıklı olabilmektedir.

C vitamini içeren meyveler,

Kuşburnu, Kuru üzüm,  Frenk üzümü, Kivi, Trabzon hurması, Mürver, Bektaşi üzümü,  Papaya, Çilek, Portakal, Limon, Kavun, Greyfurt, Ahududu, Mandalina, Passion Fruit, Armut, Lime, Böğürtlen, Kızılcık, Yaban mersini, Üzüm, Kayısı, Erik, Karpuz, Muz, Ananas,  Avokado, Kiraz, Şeftali, Elma,, Salatalık, İncir, muşmula. Mango.

]]>
Balık Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/balik-vitamini.html Thu, 11 Oct 2018 12:15:08 +0000 Balık vitamini, Yağların yücudumuzun büyük bir bölümünü oluşturduğu düşünüldüğünde balıkta bulunan vitaminlerin insan için ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anlarız. Çünkü balığın büyük bir kısmı uçuçu Balık vitamini, Yağların yücudumuzun büyük bir bölümünü oluşturduğu düşünüldüğünde balıkta bulunan vitaminlerin insan için ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anlarız. Çünkü balığın büyük bir kısmı uçuçu omega yağ asitlerinden oluşur. Balık vitamini içeriğinde yağlardan başka proteinler de bulunur. Derinlerde yaşayan uskumru, somon, gibi balıklar omega yağ asitleri yönünden daha zengindir. Fakat levrek, çupra, gümüş, mercan gibi normal deniz balıkları daha lezzetli ve diğer besin içeriklerine sahiptirler.

Balıkların özelliklerine göre değişkenlik göstermekle birlikte yoğun olarak balıklarda E vitamini, riboflavin, niasin, B6 ve B12 vitaminleri bulunur. Yapılan araştırmalarda haftada iki gün balık tüketen kişilerin kalp damar sağlığında önemli düzelmeler olduğu gözlemlenmiştir. 

Balıklarda hangi vitaminler bulunur

Ton balığı; önemli bir besin türü olan bu balık, endüstriyel olarak Dünya'nın her tarafında yoğun olarak tüketilmektedir. Bunun nedeni omega 3 yönünden oldukça zengin olmasıdır. Ton balığı aynı zamanda hacim olarakta büyük bir balıktır. Derin sularda yaşar. Hacmi büyük olduğundan avcılar tarafından sık sık avlanırlar. B6, B12 vitamini, A ve E vitamini, riboflavin ve tiamin vitaminleri bulunur. Bunlarla birlikte düşük miktarlarda bir çok protein ve yağ çeşitini bünyesinde barındırır.

Uskumru; Derin balık türlerinden olan bu balıkta da, A, C vitamini, riboflavin, B6, B12 niasin, tiamin gibi çok değişik protein ve yağ çeşitleri bulunur. Omega 3 ve 6 yönünden oldukça zengindir. Haftanın bir gününde bu balıktan tüketmek sağlığınız için önemlidir. 

Hamsi; Ülkemiz, Karadeniz'inde beslenme ve barınma alanı bulur. Balık küçük boyutlu olmasına rağmen kış aylarında yağlanır ve lezzetlenir. Omega 3, 6, 9 ve 12 yönünden oldukça zengin olan bu tür fiyatının düşüklüğü ile herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir balıktır. Hamsinin içinde bulunan A, C ve E vitaminleri güç ve zindelik verirken aynı zamanda hastalıklara karşı korunmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde oldukça olumlu etkileri vardır. 

Yapılan araştırmalar haftanın iki günü hamsi yiyen insanların beyin kıvrımlarının daha girinti ve çıkıntılı olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda problem çözme başarısı bu kişilerde daha fazladır. Hamsi içinde ayrıca tiamin, niasin, folat, vb. gibi insan sağlığı için önemli vitaminler bulunur. 

Somon; bu balık türü ülkemiz de alabalık olarak isimlendirilir. Soğuk su balığıdır. Derin ve soğuk sularda yaşayanları ve soğuk akarsularda yaşayanları vardır. Omega yağ asitleri yönünden oldukça zengin içeriği sahiptir. Ülkemiz soğuk akarsularında yaşayan alabalıklar kırmızı benekli ve oldukça lezzetlidir. Yurt dışından getirilen somonlar endüstriyel kaygılar ile üretildiğinden dondurularak uzak tüketicilere ulaştırılır. Bu durum balığın besin değerini ve lezzetini düşürür. Bu nedenle ithal somonlar yerine yerli alabalık tüketmek daha mantıklıdır. 

Omega 3 yağ asitleri, Bu asitler, merkezi sinir sisteminin işlevleri için önemlidir. Omega 3 beyin sinirlerinin etrafını sararak hafıza kaybı ve diğer beyinsel hastalıkların azalmasını sağlamaktadır. Aizheimer hastaları mutlaka omega 3 balık yağı asiti kullanmalıdır.

B12 vitamini; kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol üstlenirken aynı zamanda DNA oluşumunda gelecek nesillerin daha güzel ve sağlıklı olmasını sağlar.
]]>
Göz Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/goz-vitamini.html Thu, 11 Oct 2018 12:42:09 +0000 Göz Vitamini; karoten ailesine dahildir ve doğal olarak besinlerde yer alır. Karoteonidden dolayı doğal olarak besinlerde mevcuttur. Belli şartlara yararlı olmasından dolayı göz vitamininden faydalanabilirsiniz. Potansiyel olarak bi Göz Vitamini; karoten ailesine dahildir ve doğal olarak besinlerde yer alır. Karoteonidden dolayı doğal olarak besinlerde mevcuttur. Belli şartlara yararlı olmasından dolayı göz vitamininden faydalanabilirsiniz. Potansiyel olarak bir antioksidan görevine sahiptir, ve düzenli olarak günlük kullanım yararını arttırır. Göz vitamini iyi bir seçimdir. Göz vitamini karoten ailesinden olduğundan, beta karotenle bir bağı vardır, bundan ötürü bir göz vitamini takviyesi olduğunda, beta karoten ve öbür karotenlerden de yararlanmış olunur.

Göz Vitaminin Faydaları Nelerdir; 

Çok iyi bir antioksidan olduğundan ötürü vücutta bulunan serbest radikalleri temizler. Gözlere çok olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle içinde zeaxathin bulunuyorsa, etkiyi fazlalaştırır. Sarı nokta rahatsızlığının en önemli sebeplerinden birisi de retinanın merkezinde yer alan sarı noktada hasar meydana gelmesidir. Bu tarafta meydana gelen hasarın tam olarak körlüğe sebep olmamakla beraber, yakın olarak çalışmayı ve okumayı optik yardımcı malzemeler olmadan imkansız hale getirebilmektedir. 65 üstü kişilerde sarı nokta rahatsızlığının görülme olayı ise %10 ile %30 arasında bulunmaktadır. Gözde bulunan sarı nokta bölgesi, sarı renkte olup makula boyaları yer alır. Göz vitamini göz dibinde sarı nokta ismiyle adlandırılan yerde ikamet ederler. Göz vitamini makulayı ışıktan korur ve antioksidan etkileri nedeniyle sinir hücrelerini koruma altına alırlar. Yaş arttıkça bu boylar iyice azalmaya başlamaktadır. Göz vitamininin çok yüksek oranda olması araştırma yapan kişilerin dikkatini çekmiş ve yapılan araştırmalarda beslenmelerinde göz vitamini içeren yiyecekleri yeteri miktarda tüketen bireylerde, görme rahatsızlıklarının tüketmeyen bireylere göre daha düşük olduğu araştırmalarda gözlemlenmiştir. Göz vitamini ile makula yoğunluğu koruma altına alabilir, bu sebepten dolayı gözde savunma barikatları meydana gelir. Makulayı korumakla beraber, göz vitamini, gelen güneş ışığına karşı lensi koruma altına alır ve katarakt gelişimini azaltıcı etki yaratmaktadır. Göz vitamini alımı, aynı zaman içerisinde kardiyovasküler sisteme de oldukça faydalı olmaktadır. Göz vitamini cildin sağlıklı olması için de oldukça faydalı bir yere sahiptir.

Göz Vitamini Nelerde Bulunur; 

Çoğunlukla sebze ve meyvelerde daha çok bir arada bulunurlar. Brokoli, havuç, marul ve şalgam göz vitamini bakımından oldukça zengindir. Sarı ve turuncu meyve ve sebzelerde göz vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda yumurta sarısı da göz vitamini bakımından iyi bir kaynağa sahiptir. Yumurta sarısında yer alan karoten, yumurtaya sarı rengini vermekte olan bir maddedir. Bu vitamini besinlerde bulmak mümkün olabilse de unutulmasın ki diyetle beraber yeterli oranda bu vitamini aldığımızdan emin olunması gerekir. Yeterli düzeyde göz vitamini alınmadan, vücut yararlanacağı antioksidanı alamayabilir.
]]>
E Vitamini Maskesi https://www.vitaminler.gen.tr/e-vitamini-maskesi.html Fri, 12 Oct 2018 08:41:16 +0000 E Vitamini maskesi; çevresel koşullardan dolayı cildiniz çok kirli ise ve bu yüzden yorgun bir görüntüye sahipseniz uyumadan önce kendinize E vitaminli bir karışım hazırlayabilirsiniz. Eczanelerden bulabileceğiniz E vitamini E Vitamini maskesi; çevresel koşullardan dolayı cildiniz çok kirli ise ve bu yüzden yorgun bir görüntüye sahipseniz uyumadan önce kendinize E vitaminli bir karışım hazırlayabilirsiniz. Eczanelerden bulabileceğiniz E vitamini kapsül içerisine 3 yemek kaşığı zeytin yağını karıştırarak cildinize masaj yaparak dairesel hareketlerle sürün ve E vitamini maskesi sayesinde cildiniz eski canlılık ve parlaklığını geri kazanacaktır.

Her daim genç ve güzel görünmek için en önemli etken organik ve sağlıklı beslenmek olacaktır. Vitaminler insan vücuduna bir çok yönden yarar sağlasa da E vitamin maskesi ve cilde olan faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Bu sebeple bir çok büyük firma cilt bakımı için özellikle E vitamin içerikli ürünler üretmeye başlamışlardır.

E vitaminin cilde faydaları;

Güneşte çok kalındığı zamanlar ciltte istenmeyen lekeler ve alerjiler oluşabilir. E vitamini içerikli ürünler sayesinde güneşin zararlı ışınlarından kendinizi korumuş olursunuz. Yaşlanma karşıtı olarak özellikle kullanılan E vitamini, cildin nem ihtiyacını ayarlayarak cildin canlı görünmesini sağlar. Koruyucu özelliği sayesinde dışarıdan gelecek mikrobik etkenlerin de zararını en aza indirgemektedir. Günlük olarak tüketilen bir çok besinin içerisinde E vitamini bulunmaktadır, özellikle balık, yumurta sarısı, ceviz, fındık, tahıllar ve yeşil sebzeleri tüketerek vücudun E vitamin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Cildinizde ameliyat nedeni ile çizik, yanma izi gibi istemediğiniz görüntü olarak problemler var ise E vitamini maskesi sayesinde bu yaraların hızla iyileşerek eski görüntüsüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Ciltte benler harici kahverengi lekeler çeşitli problemler sebebi ile ortaya çıkmış olabilir. Güneşten veya kötü beslenmeden dolayı oluşan bu lekeler E vitamini maskesi sayesinde azalmasını sağlayabilirsiniz.

E vitamin maskesi için gerekli malzemeler;
 • 1 çay kaşığı kayısı çekirdek yağı
 • 3 veya 4 damla arı sütü
 • 1 veya 2 damla buğday yağı
 • 1 adet E vitamin kapsülü
E vitamin maskesi hazırlanışı; Tüm malzemeleri karıştırarak elde edilen maskeyi göz çevresi dahil tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu hazırladığımız maskeyi özellikle yatmadan önce göz çevrelerinize uygulayarak kaz ayaklarını ve derin çizgileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Vücut için kullanılan E vitamin maskesi; Bir çok farklı cilt tipinde uygulanan E vitamini maskesi için, 1 yemek kaşığı badem yağı, jojoba yağı ve üzüm çekirdeği yağını bir karıştırma kabına koyun ve üzerine 2 adet E vitamini kapsülünü ekleyerek iyice karıştırın. Küveti ılık su ile doldurduktan sonra yapılan karışımı suyun içine dökün ve içerisinde yarım saat dinlenin. Duşunuzu aldıktan sonra nemlendirici krem sürerek cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.
]]>
K Vitamini Faydaları https://www.vitaminler.gen.tr/k-vitamini-faydalari.html Fri, 12 Oct 2018 22:59:39 +0000 K vitamininin faydaları, K vitamini kanın pıhtılaşmasında görev yapıp vitamin olarak öne çıkar ve en önemli görevleri arasında kanın pıhtılaşmasını sağlamasıdır. Bağırsak içerisinde bulunan bazı bakteri K vitamininin faydaları, K vitamini kanın pıhtılaşmasında görev yapıp vitamin olarak öne çıkar ve en önemli görevleri arasında kanın pıhtılaşmasını sağlamasıdır. Bağırsak içerisinde bulunan bazı bakteriler tarafından üretilir. Işığa karşı hassas ısıya karşı da bayağı dayanıklıdır. K vitamini yağda çözünen vitaminler arasında yer almaktadır. Diğer bir adı naftakinon olarak adlandırıkır. Bunun dışında birçok faydası da bulunan K vitaminin eksikliği birçok hastalığa sebebiyet vermektedir. Bağırsaklar ağır bir hasar görmediği müddetçe K vitamini üretimi devam eder ve insan vücudunda depolanmaktadır. Kimyasal özellikleri hasebiyle suda çözülemeyen K vitamini yağda erimektedir.

K Vitamininin başlıca faydaları

 • Menopoz sonrasında faydası:  Sadece kadınlara özgü olarak görülen menopoz, sonlandığında bile kadınlara zarar vermektedir. K vitamini ise bu durumun önüne geçerek menopoz sonrası kemik kaybını engellemeye çalışmaktadır.
 • Kan pıhtılaşmasına faydası: K vitaminin en önemli faydaları arasından biri kanı pıhtılaştırmasıdır. Kanın pıhtılaşması çok önemli bir durumdur. Pıhtılaşması az olan bir kanın herhangi bir kanama sonucunda daha geç durdurulur.
 • Prostat ve karaciğer kanserine faydası: Günümüzde itibariyle en çok prostat ve karaciğer kanseri, bir çok kişinin problemidir. K vitamini bu hastalıkları engellemede önemli bir yere sahiptir.
 • Kemiklere faydası: İnsan vücudunda kemiklerin sağlığı oldukça önemli bir yere sahiptir. K Vitamini kemiklerimizin çatlamasını ve kırılmasını engellemektedir.
 • Kalp damar sağlığına faydası:  K Vitaminin diğer bir faydası ise, kalsiyumun damarlardan atılmasını olanak sağlar. Bu durum kalp sağlığı için çok önem taşır.
]]>
Yağda Ve Suda Eriyen Vitaminler https://www.vitaminler.gen.tr/yagda-ve-suda-eriyen-vitaminler.html Sat, 13 Oct 2018 17:04:58 +0000 Yağda ve suda eriyen vitaminler, vücudumuzda vitaminler kendi arasında ikiye ayrılır. Her vitaminin kendine göre bir görevi vardır. Vitaminler vücuda yeterli miktarda alınmadığı durumlarda vücutta bozukluklar meydana gelir. Sağl Yağda ve suda eriyen vitaminler, vücudumuzda vitaminler kendi arasında ikiye ayrılır. Her vitaminin kendine göre bir görevi vardır. Vitaminler vücuda yeterli miktarda alınmadığı durumlarda vücutta bozukluklar meydana gelir. Sağlıklı yaşam sürebilmek için bu vitaminlerin yeterli düzeyde vücuda alınması gerekir. Şimdi bu grupları kendi içerisinde sıralayalım.

Yağda eriyen vitaminler

D vitamini, vücutta belirli bir görev ile yükümlüdür. İnce bağırsaklarda bulunan kalsiyumun emilmesine yardım eder. Böylelikle kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde yeterli miktarda bulunmasına katkı sağlar.

A vitamini, vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin artırılmasına katkı sağlar.,Ayrıca büyüme, kemik ve diş gelişimi, üreme ve görme için son derece etkili bir vitamindir. Vücutta bulunan tırnakların ve saçların sağlıklı şekilde büyümesine katkı sağlar. Diş ve diş etleri için oldukça faydalıdır.

E vitamini, vücutta antioksidan bakımından oldukça etkilidir. Kişide oluşacak Alzheimer  hastalığının ilerlemesinde engelleyici özellik taşır. Özellikle yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirirken; vücutta bulunan bulunan hücrelerinin daha uzun yaşamasına katkı sağlar. Ayrıca bu hücrelerin yenilenmesinde de hayati önem taşır.

K vitamini, vücutta karaciğere gelen K vitamini burada oluşacak pıhtılaşma gibi problemlerin önüne geçer. K vitamini vücutta sadece kan hastalarına verilir.

Suda eriyen vitaminler

C vitamini, bu vitamin vücut tarafından üretilmezken; bitkilerden ve bazı hayvanlardan alınması ile vücuda girer. Besinlerle birlikte alınan vitamin 2 saat içerisinde vücut tarafından kullanılır. Yaraların iyileşmesinde oldukça faydalıdır. Vücudun savunma sisteminde etkilidir.

B1 vitamini, vücuttaki sinir sisteminin faaliyeti için gereklidir. Vücuda gerekli düzeyde alınmazsa kişide huzursuzluk, iştahsızlık, hafıza kaybı gibi problemlere sebebiyet verir. 

B2 vitamini, vücutta B2 vitaminin eksik olması ile kişide uzaklarda kızarma, gözlerde kaşıntı, saçların dökülmesi,halsizlik, kilo kaybı gibi problemler oluşmasına neden olur.

B3 vitamini, kişide görülen yetersiz beslenme sonucunda ortaya çıkarken; midede bulunan sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini de etkin rol oynar.

B5 vitamini, tüketilen yiyecekler de oldukça fazla olduğu için genellikle bu eksikliği rastlanmaz. Ayrıca B5 vitamini bağırsaklarda da üretilmektedir. B5 vitaminin eksikliğinde kişisinin ellerinde ve ayaklarında titreme, kalp çarpıntısının artması, kan şekerinde düşme gibi problemler olur.

B6 vitamini, hormonlarının çalışmasına katkı sağlarken; vücudun savunmasında antikor ve akyuvar oluşumunda etkili rol oynar. Bu vitaminin eksikliğinde kişide ciltte kuruluk, görme bozuklukları, adele zayıflığı, kramp, uyuşukluk gibi problemler oluşmasına sebebiyet verir.

B8 vitamini, Yumurta sarısında, pirinç kabuğunda, yeşilliklerde bulunur.

B11 vitamini, sinir dokularının oluşmasında etkili rol oynar. Bu vitamin hücre bölünmesi için son derece gereklidir. Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişmesinde etkin rol oynar. Eksikliğinde kişi de kusma, ishal, unutkanlık, kalp çarpıntısı gibi sorunlar oluşur.

B12 vitamini, sigara gibi olumsuz alışkanlıklar da vücuda giren siyanürü yok etmek için gereklidir. Eksikliğinde kişide hayal görme, depresyon, ayaklarda uyuşma, karıncalanma, iltihaplara bağlı olarak sinir problemleri oluşmasına neden olur.
]]>
D 3 Vitamin https://www.vitaminler.gen.tr/d-3-vitamin.html Sun, 14 Oct 2018 04:06:51 +0000 D 3 Vitamin, Çocuklarda büyüme için gerekli olan, fosfor ve kalsiyumun sindirim yollarında kullanımıyla oluşan vitamindir. Kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir. Bağışıklık sistemini yükseltir ve kas zayıflı D 3 Vitamin, Çocuklarda büyüme için gerekli olan, fosfor ve kalsiyumun sindirim yollarında kullanımıyla oluşan vitamindir. Kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir. Bağışıklık sistemini yükseltir ve kas zayıflığının giderilmesine yardımcı olur bu sebeple damla  halinde bebeklere verilmesi uygun görülür. Bebeklerin kafatasında olan bıngıldak denen yumuşak dokunun sertleşmesinde görev alır. Güneş ışığında bulunan vitamindir.

D 3 vitamin, Ülkemiz güneş açısından zengin olmasına rağmen günümüzde D vitamini eksikliği bulunan birçok insan vardır.  Çoğunlukla hamile bayanlarda ve bebeklerde görülür. Bu vitamin bebekler için çok önemlidir. Anne sütünde bulunmayan tek vitamin D 3 vitaminidir. Bundan dolayı hem anne hem de bebek yeterli D vitamini almalıdır. Ağız damlasından çok doğal olan güneş ışığı daha etkili olacaktır. D 3 vitamini yağda eriyen vitaminlerdir. D 3 vitamini insan vücuduna  güneş ısısı temas ettiği saniyede oluşur. 

D 3 vitamin fazlasının zararları,

Çok miktarda alınması zehirlenmeye sebep olabilir. Zihinde gelişim geriliğine, iştah kaybına, karın ağrısına, mide bulantısına, kusmaya, damar sertliğine ve böbreklerde hasarlara sebep olur.

D 3 vitamini eksikliği nelere yol açar,

Çocuklarda oluşan eksiklik, çarpık bacaklı olmaya, kemik ya da eklem yerlerinde oynaklığa, kaslarda zayıflığa, diş gelişiminde geriliğe,  bitkinliğe, yorgunluğa ve kemiklerin eksiklikten dolayı sert olmayacağından kemiklerin çabuk kırılmasına sebep olur.

Kemik erimesi: D 3 vitamini bulunmadan bağırsaklar kalsiyumu yeterince ememez. Öte yandan kalp, kaslar ve sinirlerin gerektiği gibi  çalışması için kalsiyum düzeyi kritik bir önem taşımaktadır. Bu nedenle vücut kanda kalsiyum düzeyinin düşmesine izin vermez ve bu sistem kemiklerdeki kalsiyumun kana aktarımını sağlar. Böylece kandaki kalsiyum normal düzeyini korur ve hem kalp hem sinirler problemsiz çalışmayı sürdürür. Fakat bunun bedelini kemikler, kalsiyum kaybı sebebiyle zayıflayarak öder. Yani D 3 vitamini eksikliğinin kemik erimesine sebep olur, kalça ve diğer kemik kırıkları olasılığının artırdığı görülmektedir.

Kas ve sinir sistemi: Osteoporoz kırık olasılığını artırır. Osteoporoz kadar düşmeler ve darbeler de kırıklara sebep olur. D 3 vitamini hem de düşme konusunda yardımcı olur. D 3 vitamini kasların ve beden dengesinin iyileşmesinde etkilidir.

Kalp ve damar hastalığı: Damar sağlığında D 3 vitamini öne çıkar. Osteoporoz koroner arter hastalığı olasılığının artmasıyla ve D 3 vitamini düşük kan değerleri de koroner arter kireçlenmesinin artışı görülür. Hipertansiyon ve D 3 vitamini arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Ancak D 3 vitamini eksikliğinde kalp krizi ve kalp yetmezliği olasılığının artırdığı bilinmektedir. 

Prostat kanseri: Erkekler, kemik erimesini çoğunlukla bir kadın hastalığı olarak görmektedir. Fakat D 3 vitamini eksikliği yalnızca osteoporoz riski oluşturmaz. Prostat kanseri erkeklerin görmezden gelemeyeceği ve son zamanlarda D 3 vitamini ile sıkça ilişkili bir konudur. D 3 vitamini hücre büyümesini düzenlemekte önemli bir görev yapar. Araştırmalar, D 3 vitamininin kanseri tanımlayan kontrolsüz hücre çoğalmasını önlemeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca D 3 vitamini kanser hücrelerinin yayılmasına engeller ve kanser hücrelerini öldürmeye de katkı sağlar. Kanında D 3 vitamini değerleri yüksek olan erkeklerde prostat kanseri olasılığının azaldığı görülmüştür. 

D 3 vitamini nasıl alınır: 

D 3 vitamini almanın en kolay yolu güneşlenmektir. Genel olarak tavsiye edilen D 3 vitamini eksikliğiniz yoksa her mevsim 20 dakika güneş kremi kullanmadan kolları ve bacakları güneşlendirmek yeterlidir. Bedeni  tümüyle güneşe çıkarmak gerekmez. Yalnızca kolları veya]]> B12 Vitamini Fazlalığı https://www.vitaminler.gen.tr/b12-vitamini-fazlaligi.html Sun, 14 Oct 2018 22:55:48 +0000 B12 vitamin fazlalığı; B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan, nörolojik fonksiyon ve DNA üzerinde önemli bir etkiye sahip olan suda çözünen bir vitamin çeşitidir.  Beyin fonksiyonlarının doğru ç B12 vitamin fazlalığı; B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan, nörolojik fonksiyon ve DNA üzerinde önemli bir etkiye sahip olan suda çözünen bir vitamin çeşitidir.  Beyin fonksiyonlarının doğru çalışmasında hayati öneme sahiptir. Bu vitamin ihtiyacımızı B12 içeren yiyecekleri tüketerek ve B12 vitamini hapları ile takviye ederek karşılayabiliriz. Çeşitli nedenlerden vücutta B12 fazlalığı meydana gelebilir. B12 vitamini hayvansal ürünlerde bolca bulunur.

B12 vitamini fazlalığı belirtileri:

B12 vitamini diğer vitaminlerin aksine fazlalığı durumunda toksik etki göstermez. Çok fazla miktarda tüketmek genelde yan etkilere neden olmaz.
 • Vücudun farklı yerlerinde kaşınma olması.
 • Kalbin düzgün çalışmaması.
 • Sersemlik.
 • Baş ağrısı.
B12 fazlalığı genelde canlılık, iyi odaklanma, iyi hafıza gibi yapıcı etkiler yapmaktadır.

B12 vitamini fazlalığının nedenleri:
 • B12 vitamin hapları: Eczanelerde çeşitli markalara ait B12 vitaminleri mevcuttur. Bir dahiliye uzmanına başvurup test yaptırmadan B12 eksikliğinizin olup olmadığını bilmeden, B12 vitamini haplarını uzun süre kullanmak B12 vitamini fazlalığının en sık karşılaşılan nedenidir. Doktorunuz önermedikçe, onun bilgisi dahili olmadan, test yaptırmadan kesinlikle vitamin ilacı kullanmayınız. Ayrıca B12 vitamini içeren yiyecekleri çok miktarda tüketmek de B12 vitamini fazlalığına neden olur.
 • Böbrek hastalıkları: Vücutta B12 vitamininin seviyesi kan tahlili ile kolaylıkla belirlenir. B12 vitaminin yükselmesine neden olan diyabetik nefropati gibi çeşitli böbrek hastalıkları mevcuttur. Hastalıklı böbrek, B12 vitamini. Fazlasını düzgün bir şekilde filtreleyemez ve atamaz böbrekten, bunun sonucunda kandaki B12 oranı yükselmektedir. B12' nin böbreklerle ilgili yükselmesinin bir nedeni de protein düzeyleriyle ilgili olan fazla B12 ' nin böbrekler tarafından düzgün bir şekilde süzülmemesidir.
 • Karaciğer hastalığı: Karaciğer vücutta B12 vitaminin depolandığı ana merkezidir. Siroz ve hepatit gibi karaciğer hastalıklarında B12 vitamininde yükselme görülebilir. Kronik alkolizm de karaciğerde soruna yol açıp B12 düzeyini arttırabilir.
 • Kanser hastalığı: B12 vitamini seviyesinde yükselme kanser dahil çeşitli hastalıkların, spesifik olmayan bir göstergesi olabilir. " Clinical Chemistry and Laboratory Medicine" 2013 mart sayısında yayınlanmış olan makalede şöyle bildiriliyor, yapılan bilimsel çalışmalar, B12 vitamininin yükselmesinin bir nedeni de prostat, meme, karaciğer, mide, bağırsak ve böbrek kanserleri olduğunu göstermektedir. 
 • Kanla ilgili hastalıklar: B12 fazlalığı kan kanseri ve ilgili hastalıklarla da bağlantılı olabilmektedir. " PLOS ONE", 2012 eylül sayısında B12 vitamini çok yüksek olan kişilerin hematolojik hastalıklar bakımından 4-18 kat daha fazla risk altında olduğu bildirilmiştir. Kronik miyeloid lösemi böyle bir hastalıktır. Kanserli beyaz kan hücreleri aşırı protein salınımına yo açarak, B12 seviyesinde artış meydana gelir. Polisitemi vera, miyeloproliferatif sendrom, eozinofili, akut lösemi, eozinofilik lösemi dahil olmak üzere diğer kan hastalıkları, B12 vitamini fazlalığı ilişkilidir.
B12 fazlalığı tedavisi,

Öncelikli olarak dahiliye uzmanına başvurup B12 testi yaptırmalıdır. B12 yüksekliği tespit edilmişse bir müddet B12 vitamini içmemeli, B12 oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca B12 yüksekliğine neden olabilecek hastalıkların tedavi edilmesiyle de B12 seviyesi normal hale döndürebilir. 
]]>
Bebeklerde K Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/bebeklerde-k-vitamini.html Mon, 15 Oct 2018 01:30:25 +0000 Bebeklerde k vitamini, bebekler için k vitamini önemlidir. Çünkü k vitamini yeni doğan bebeklerde kanamayı önlemek ve kanın pıhtılaşması için önemlidir. K vitamini iğne olarak bebeklere enjekte edilir ya da ağızdan damla şek Bebeklerde k vitamini, bebekler için k vitamini önemlidir. Çünkü k vitamini yeni doğan bebeklerde kanamayı önlemek ve kanın pıhtılaşması için önemlidir. K vitamini iğne olarak bebeklere enjekte edilir ya da ağızdan damla şeklinde verilir. Yeni doğan bebeklerde k vitamini eksikliği görülebilmektedir. K vitamini eksikliği yeni doğan bebeklerde kanamaya neden olabilmektedir. Bu nedenle k vitamini yeni doğan bebeklere  ağızdan damla yoluyla veya direkt olarak enjekte  edilerek verilir. Böylelikle bebeklerde kanama yüzünden ölüm riski azaltılır. K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli bir vitamindir. K vitamini eksik olduğu durumlarda yeni doğan bebeklerde kan pıhtılaşmasında sorun yaşanmaktadır. Kanama bebeğin ölümüne neden olabilir. Ayrıca bebekteki kanama yüzünden başka sağlık sorunları da gelişebilir. Bebekte kanama doğumundan sonraki 12 hafta içerisinde oluşabilir. Böyle bir kanamanın erken belirtileri ağızdan ya da burundan kanama veya bebeğin altından veya göbekten kan gelmesi şeklinde oluşur. 

Bebeklerde K vitamini eksikliğinden dolayı gelişen kanamalar 3 gruba ayrılır.

 • Erken kanamalar, doğum gerçekleştikten ilk 24 saat içerisinde gerçekleşir.
 • Klasik kanamalar, bu tür kanamalar doğum gerçekleştikten sonraki 1 hafta içerisinde gerçekleşir.
 • Geç kanamalar, bu tür kanamalar ise doğumdan sonraki 2 ila 12 hafta içerisinde gerçekleşir. Geç kanamalar çok nadir görülmektedir. Fakat ölüm riskinin en yüksek olduğu kanama grubudur. Eğer ki bebekte geç kanama gelişirse bu daha çok bir iç kanama şeklinde olur. Bu durumu tespit etmek daha zor olabilir.

Bebeklerde kanama belirtileri, 

Bebek emziriliyorsa ve gebelik döneminde 37 haftadan önce doğmuşsa, bebek sezaryen, vakum ya da forseps yöntemiyle doğmuşsa, doğum anında solunum zorlukları çekmişse bebekte kanama olması muhtemeldir. Emzirilen bebekler biberonla beslenen bebeklere oranla kanamalara daha yatkındır. Çünkü mamalardaki k vitamini miktarı anne sütünde doğal olarak bulunan k vitamininden daha fazla bulunur. Gebelik döneminde k vitamini yönünden zengin besinler tüketmek anne sütündeki k vitamini düzeyini ya çok az miktarda etkiler veya hiç etkilemez. Bu durum bebeklere anne sütü yerine mama kullanılması gerektiği anlamını taşımaz. Anne sütü bebekler için en iyi besin kaynağıdır. Bütün bebeklere (emzirilsin yahut mama kullandırılsın) k vitamini iğnesi tavsiye edilir.
]]>
B17 Vitamini Kanser https://www.vitaminler.gen.tr/b17-vitamini-kanser.html Mon, 15 Oct 2018 10:52:42 +0000 B17 vitamini kanser, İlk olarak 1830 yılında iki bilim adamı tarafından acı bademden izole edilen B17 vitamini ticari olarak " amigdalin" ya da " laetrile" adıyla bilinir. Keşfini takip eden günümüze kadar gelen süre içerisinde y B17 vitamini kanser, İlk olarak 1830 yılında iki bilim adamı tarafından acı bademden izole edilen B17 vitamini ticari olarak " amigdalin" ya da " laetrile" adıyla bilinir. Keşfini takip eden günümüze kadar gelen süre içerisinde yapılan bazı bilimsel araştırmalar, B17 vitamininin kanserli hücre oluşumunu önlediği ve mevcut kanserli hücrelerini öldürdüğü yönünde sonuçlar sunmakla birlikte bazı klinik çalışmalar B17 vitamininin kanseri önleme yönünde ve iyileştirme üzerine herhangi bir etkisinin olmadığını belirten sonuçlara sahiptir. Yine de halk arasında anti kanser vitamini olarak bilinmektedir. B17 vitamini en yoğun olarak kayısı çekirdeğinde bulunmakta, ancak diğer pek çok meyve çekirdeği önemli miktarda B17 vitamini içerir. 

B17 vitamini kanser üzerinde etkisi

B17 vitamini vücuda girdiğinde hidrojen siyanür oluşturarak kanserli hücreleri yok etmesinden ileri geldiği söylenmektedir. Ancak bu enzimlerin salgılanarak dokulara ulaşması için sadece B17 vitamini yeterli olmamaktadır. Ve anti-kanserojen beslenme ve düzenli egzersiz içeren bir programla birlikte uygulanması gerekir.

Klinik testler B17 vitaminin A, C, E, B15 vitaminleri ile birlikte alındığında kansere karşı daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Fakat B17 vitamininin kanserli hücreleri ortadan kaldırma ve kanserin yayılmasını durdurma üzerine etkisiyle ilgili daha çok bilimsel araştırmaya gereksinim duyulmaktadır. 
B17 vitamini ABD gıda ilaç dairesi ve ulusal tıp enstitüsü tarafından kanser önleyici olarak kabul edilmemiştir. Amerikan kanser derneği web sitesine göre B17 vitaminin kanseri tedavi etme özelliğiyle ilgili somut bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamaktadır. 

B17 vitamini nelerde bulunur

B17 vitamini bakımından zengin besinler genellikle çekirdekli meyvelerdir. En çok kayısı çekirdeğinde bulunur. Ancak şeftali, erik, kiraz ve nektari tohumlarında yüksek oranda B17 vitamini içermektedir. Bu meyveler dışında elma çekirdeği, üzüm çekirdeği, ahududu, çilek, böğürtlende de bu vitamin bulunmaktadır.

B17 vitaminin zararı var mıdır

B17 vitamininin zararları ile ilgili araştırmalar bu vitaminin özüt olarak ağız yoluyla alındığı taktirde bazı kişilerde siyanür zehirlenmesine neden olur. Siyanür zehirlenmesinin ilk belirtileri ise nefes darlığı, halsizlık, zihin karışıklığı, bazı durumlarda baş ağrısı, baş dönmesi ve uyku hali görülür. Ağız içi ve ciltte kızarma veya pembeleşme görülebilir. Şiddetli siyanür zehirlenmesi ise nöbetlere, komaya ve nefesin durmasına yol açabilir. Sonuç olarak B17 vitamini hakkında görüşler iki uçta yer alıyor.

B17 vitaminini destekleyenler bu vitaminin kanserin tedavisinde kilit rol oynadığını savunurken özellikle ABD başta olmak üzere çeşitli sağlık kuruluşları B17 vitaminin kanser üzerinde hiçbir etkisi olmadığının altını çiziyor hatta zehirlenmelere yol açacağını belirtiyorlar. B17 vitamininin kanser de net bir bilgi bulunmadığı için, alternatif kanser tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağını ve en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.
]]>
B12 Vitamini İlaç https://www.vitaminler.gen.tr/b12-vitamini-ilac.html Mon, 15 Oct 2018 23:01:28 +0000 B12 Vitamini ilaç, olarak kullanılabilen ve vücuda takviye olarak alınan bir ilaçtır. B12 vitamini suda eriyebilen bir vitamindir. Diğer suda eriyen vitaminlerden farklı olarak böbreklerde, karaciğerde ve diğer vücut depoları B12 Vitamini ilaç, olarak kullanılabilen ve vücuda takviye olarak alınan bir ilaçtır. B12 vitamini suda eriyebilen bir vitamindir. Diğer suda eriyen vitaminlerden farklı olarak böbreklerde, karaciğerde ve diğer vücut depolarında depolanabilmektedir. Kobalt minerali içermektedir ve dolayısı ile kobalamin olarak da bilinmektedir. Özellikle vejeteryan olarak beslenen ve yaşlılarda B12 eksikliği daha fazla görülmektedir. B12 vitamini bitkisel ürünlerde bulunmayan bir vitamindir. Hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamini başka bitkisel gıdalardan alınmamaktadır. B12 vitamin eksikliği vücutta bir çok rahatsızlığa yol açtığından dolayı vücuda gerektiği zamanlarda B12 vitamini ek olarak vücuda ilaç olarak takviye edilmektedir. B12 vitamini ilaç takviyesi ile vücuda verilmekte ve yaşanan rahatsızlıklar çoğu zaman giderilmektedir. Sinir sistemini sağlıklı tutmak ve kırmızı kan hücreleri oluşturmak için vücut B12 vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Bu vitamine ayrıca folik asit almak içinde ihtiyaç duyulmaktadır.

B12 vitamininin ana görevi kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlamak ve merkezi sinir sistemini korumaktır. B12 vitamini şu besinlerde bol miktarda bulunmaktadır: Deniz ürünleri, et, sakatat, deniz yosunu, maya, tavuk, yumurta ve peynir çeşitlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Alınan gıda çeşitlerine göre günlük olarak alınan B12 vitamini de değişiklik göstermektedir.

Örnek olarak 100 gram beyaz peynir günlük B12 vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak 1/3’ünü karşılar. 1 adet yumurta sarısı ise günlük ihtiyacın %6’sını karşılamaktadır.

B12 vitamini ilaç olarak kişiye verildiğinde kişideki enerji açığa çıkmaktadır. Vitamin eksikliğinden dolayı yaşanan rahatsızlıkların yok edilmesi hedeflenerek kişiye verilen B12 vitamini ilaç olarak vücutta etkisini kısa zamanda göstermektedir. B12 vitamini vücutta depolanan ve en çokta karaciğerde depolanabilen bir vitamindir. Eksiklik semptomlarının gelişmesi 3 veya 4 yılı bulmaktadır. Midenin genellikle yeterince intrinsik faktör üretememesi kişide B12 eksikliği başlamasının en önemli unsurları arasında yer almaktadır. Bunun dışında bağırsakların B12 vitaminini yeterince emilim yapamaması kişide B12 vitamin eksikliğini ilaç takviyesi olarak almasına sebep olmaktadır.

B12 vitamini ilacın alınması gereken durumlar;
 • Kişide bulunan devamlı yorgunluk,
 • Kalpte çarpıntı olması,
 • Nefes darlığı yaşanması,
 • Meydana gelen baş ağrıları,
 • Dilde ağrı meydana gelmesi ve kızarıklık oluşması,
 • Kişide oluşan görüş bozuklukları ve çevreyi bulanık görme,
 • Vücutta yaşanan aşırı kilo kaybı,
 • Sinirsel ve psikolojik problemler,
 • Kişide unutkanlığın belirgin yaşanması,
 • Kişinin sıklıkla kulak çınlamaları hissetmesi,
 • El ve ayaklarda karıncalanma hissetmesi,
 • Ağız içinde aft denilen yaraların meydana gelmesi durumlarında alınması gerekir.
B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır,

Yukarıdaki belirtiler kişilerde görülüyorsa öncelikle yaşanan bu sıkıntıların B12 vitamini eksikliğine bağlı olup olmadığını öğrenmek için bir takım testler yapılmalıdır. Yapılan testler sonucunda kişide B12 vitamin eksikliğinin teşhis edilmiş olması gerekir. B12 vitamin eksikliğini anlamak için kandaki B12 seviyesi ölçülmektedir. Tüm bu araştırmaların yapılması sonucunda kişide herhangi bir hastalık gözlenmemiş ise B12 vitamini ilaç olarak hastaya verilmektedir. Bazı durumlarda kişi vücuduna iğne olarak da B12 vitaminini isteyebilmektedir. B12 vitamini vücuda takviye olarak alındıktan sonra kişi yaşadığı rahatsızlıklardan kurtulmaktadır. Doktor tarafından verilen ve önerilen ilaçlar ihmal edilmeden ve düzenli olarak mutlaka kullanılmalıdır.  
]]> Vitamin Hapları https://www.vitaminler.gen.tr/vitamin-haplari.html Tue, 16 Oct 2018 14:43:56 +0000 Vitamin Hapları, bağışıklık sistemini korumak amacıyla doğal besinlerin yanında takviye olarak alınır. Fakat vitamin haplarını kullanırken dikkat edilmesi bazı konular vardır. Eğer vitamin haplarını geliş Vitamin Hapları, bağışıklık sistemini korumak amacıyla doğal besinlerin yanında takviye olarak alınır. Fakat vitamin haplarını kullanırken dikkat edilmesi bazı konular vardır. Eğer vitamin haplarını gelişi güzel kullanırsanız bu sağlığınıza daha çok zarar verebilir. Uzmanlar vitamin haplarının doktor kontrolünde alınması gerektiği söylüyor.

Vitaminlerin vücudumuzda bir çok görevi vardır. Bu görevlerin yerine getirilmesi için vitamin haplarına gerektiği yerlerde ihtiyaç duyuluyor. Bunun dışında vitaminlerin enerji ve hafıza fonksiyonlarının çalışmasında, stres kontrolünde, cilt ve saç sağlığı gibi bir çok görevi vardır. Vücudun vitamin ihtiyacı yaş grubuna göre değişiklik gösterir bu yüzden vitamin haplarının kullanımı da yaş gruplarına göre değişiklik gösterir. Doktorunuz vitamin haplarının kullanımı konusunda size yardımcı olacaktır.

Vitamin Hapları Kaç Yaşında Kullanılmalı

Her yaş grubuna göre vücudun farklı vitamin ihtiyacı olur. Genel olarak 20 yaşından sonra vitamin haplarının kullanımı tavsiye edilir. Bu yaşlarda vitamin eksikliği olan kişiler enerji ve hafıza fonksiyonunu artıran vitamin haplarını almaları gerekir. Bu hapların dozunu iyi ayarlamak gerekir. 30 yaşından sonra genelde insanlar yoğun ve stresli bir hayat mücadelesinin içinde olurlar. 30 orta yaş diye adlandırılır ve bu dönemde de vitamin haplarının takviyesi gerekir. Bu yaşlardan itibaren vücutta kanser korucuyu vitaminler eksilmeye başlar bu yüzden A,B ve E vitamin hapları doktor kontrolünde her gün alınması gerekir. Ayrıca bu haplar strese karşı da etkilidir. 40 yaşından itibaren kalp ve damar gibi hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden bu yaşlarda vitamin hapları ve balık yağı, E vitamini, magnezyum ve sarımsak gibi besinleri sıkça tüketmek gerekir. Günlük alınması gereken vitamin haplarının sayısı artırılmalı.

Vitamin Hapları Ve Görevleri Nelerdir
 • B5: Beyin, saç ve cilt sağlığı için gereklidir ve strese karşı koruyucu hormonların yapımında görevlidir.
 • B6: Cinsel hormonları düzene sokar ve depresyona karşı faydalıdır.
 • B12: Cilt ve saç bölgesindeki dinçlik konusunda etkilidir.
 • Folik Asit: Hamilelik döneminde bebeğinizin sinir sistemi ve beyin gelişimi için en büyük görevi üstlenir. Orta yaş ve üstü kişilerde dudaklarda çatlama, kansızlık ve saçların erkenden beyazlaşması konularında koruyucu görevini üstlenir.
 • Biotin: Sinir sistemindeki düzeni sağlar.
 • C Vitamini: Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruyucu duvar oluşturur.
 • D Vitamini: Diş ve kemiklerin güçlenmesinde rol oynar.
 • E Vitamini: Kansere karşı sizi korur. Ayrıca damarlardaki sertleşmeleri engeller ve cildi gençleştirir.
 • Kalsiyum: Kemik ve diş sağlığı için gereklidir. Ayrıca genç yaştaki insanlarda kemik kasılması için ihtiyaç duyulur. Kalsiyum eksikliğinde uykusuzluk ve sinir ortaya çıkabilir.
 • Demir: Kansız ve soluk cilde, yorgunluğa ve soğuğa karşı etkilidir.
 • Magnezyum: Bayanlarda adet döneminden önceki acıyı hafifletir. Magnezyum eksikliğinde kalp ritminde düzensizlik, yüksek tansiyon ve kabızlık görülebilir.
 • Potastum: Sinirlerin, kasın ve kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca bağırsaklarda sindirim hızını artırır.
 • Çinko: Yumurtalıklardan bırakılan hormon kontrolünde ve yaraların daha hızlı iyileşmesinde etki gösterir. Bunun dışında saç ve kılların daha hızlı uzamasında ve diş-kemik sağlığında rol gösterir.
 • Krom: Açlık duygusunu azaltmada, hücrenin yapısını korumada ve yemeklere duyulan aşırı isteği azaltmada etkilidir.
 • Selenyum: Kansere karşı koruma görevi vardır. Erken yaşta çökmenizi engeller ve bağışıklık sisteminde koruyucu görevini yapar. Kalp ritminizi de düzenler.
 • İyot: Vücutta su tutar ve kilo almanıza yardımcı olur.
Vitamin Haplarını Çok Fazla Kullanmak Za]]> 25 Hidroksi Vitamin D https://www.vitaminler.gen.tr/25-hidroksi-vitamin-d.html Wed, 17 Oct 2018 13:15:27 +0000 25 Hidroksi Vitamin D, D vitamini hem bedendeki kalsiyum ve fosfor metabolizması hem de kemiklerin gelişiminde görev alan bir hormon ön maddesidir. Şiddetli D vitamini yetersizliği çocuklarda raşitizme, erişkinlerde ise osteom 25 Hidroksi Vitamin D, D vitamini hem bedendeki kalsiyum ve fosfor metabolizması hem de kemiklerin gelişiminde görev alan bir hormon ön maddesidir. Şiddetli D vitamini yetersizliği çocuklarda raşitizme, erişkinlerde ise osteomalaziye sebep olmaktadır. Vücuttaki D vitaminin kaynağı güneş ışınlarına bağlı deride yapılan sentezdir. Bu sebeple çocuk ve erişkinlerdeki D vitamini düzeyleri mevsimlere bağlı değişkenlikler gösterir. Aktif vitamin D'nin görevi çocuklarda büyüyen kemik dokusunun (erişkinlerde ise kemik yeniden yapımı için ) mineralizasyonu için gerekli kalsiyum ve fosfor konsantrasyonunu sürdürmektir. Vitamin D hedef dokusu olan bağırsaklarda fosfor ve kalsiyumun  emilimini sağlamaktır.

25 Hidroksi Vitamin D: D vitamininin bedendeki görevi, esas olarak kan kalsiyum, fosfor seviyesi yanı sıra magnezyum seviyesini de ayarlanmasıdır. D vitamini bulunmadığında ya da eksik olduğunda kemikler sağlıklı olarak gelişemez, çocuklarda rikets, yetişkinlerde osteomalasi ismi verilen kemik gelişim bozuklukları ortaya çıkar. D vitamini, ümmin sistemin düzgün çalışmasını sağlar.

25 Hidroksi D Vitamini Nedir:

D Vitamini, önce karaciğerde 25-OH vitamin D'ye, daha sonra da böbreklerde 1,25 di-OH-Vitamin D'ye dönüşmektedir. Vücuttaki D vitamini durumunu en iyi serum 25-hidroksivitamin D düzeyi gösterir.

D vitamini yağda eriyen bir vitamin olup, dişler ve kemiklerin gelişmesi ve büyüme için gereklidir. Kandaki D vitamininin iki kaynağı vardır. Bunlardan birincisi güneş ışığının etkisiyle deride oluşandır. İkincisi ise besinlerle alınandır.

Kanda D vitamini iki biçimde bulunur: 25 hidroksi D vitamini (25 OH D) ile 1,25 dihidroksi D vitamini (1,25 (OH)2 D). D vitamini testi olarak daha çok kandaki 25 OH D vitaminin miktarı ölçülmektedir. Bunun sebebi 25 hidroksivitamin D'nin insandaki yarı ömrünün yaklaşık bir ay olması, dolayısı ile alım ve depolar konusunda bütünlüklü bilgi vermesidir. Bu özellikler, analiz edilebilmesini kolaylaştırır.
Serum 25-hidroksivitamin D düzeyi normal aralığı insanların yaşadıkları yerlere göre değişmesine karşın genel olarak erişkinlerde kış serum değerinin >40 nmol/L olması normaldir. Serum 25-hidroksivitamin D düzeyinin <20-25 nmol/L olması şiddetli yetersizlik, 25-40 nmol/L olması sınırda yetersizlik olarak kabul edilir. Şiddetli yetersizlik hallerinde rikets veya osteomalazi riski çok yükselmektedir.

25 Hidroksi D Vitamini Eksikliği Oluşan Sorunlar:

Erişkinlerde D vitamini yetersizliği, D vitamini daha çok çocuklarda sık görülen rikets ile birlikte akla gelmekle birlikte son dönemlerde erişkinlerde 25-hidroksivitamin D seviyesinde düşüklük ve bunun kemik sağlığı üzerine etkileri üzerindeki tartışmalar artmıştır.

Değişik ülkelerdeki bu neticeler yetersiz D vitamin alımı, iç ortamlarda geçen süresinin fazlalığı ve güneş ışınlarından yararlanmama, hava kirliliğinin ultraviole ışınlarının insanlara ulaşmasının mani olması gibi çeşitli etmenlerin etkisiyle erişkinlerdeki D vitamini yetersizliği yaygın bir sorundur.

25-hidroksivitamin D düzeyleri düşüklüğü yalnızca basit bir biokimyasal bozukluk olmayıp; beraberinde kemik yapım-yıkım hızında artma, hafif ostomalazi, osteoporoz, kalça veya diğer kemiklerdeki kırık riskinde artma gibi fizyolojik, klinik ve patolojik bulgulara yol açmaktadır.

]]> C Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/c-vitamini-eksikligi.html Wed, 17 Oct 2018 17:00:31 +0000 C vitamini eksikliği diyet vasıtasıyla alınan c vitamininin az olması sonucunda oluşmaktadır. Uzun süre sonrasında vücut kolajen üretemez hale gelmektedir. Bu da en sonunda vücuttaki çeşitli dokuların yıkım yapmasına ve C vitamini eksikliği diyet vasıtasıyla alınan c vitamininin az olması sonucunda oluşmaktadır. Uzun süre sonrasında vücut kolajen üretemez hale gelmektedir. Bu da en sonunda vücuttaki çeşitli dokuların yıkım yapmasına ve doku tamirinin duraklama noktasına gelmesine neden olur. Kronik C vitamini eksikliği iskorbüt adı verilen hastalığın oluşmasına neden olmaktadır.

C Vitamini Eksikliği Yaygınlığı

C vitamini eksikliğine bağlı iskorbüt hastalığı nadir görülmektedir. Genellikle balık sık tüketen denizcilerde eski zamanlarda sıklıkla görülmekteydi.

Bazı kimseler içerisinde C vitamini eksikliği daha yaygın olmaktadır. Bu kişiler:

 • Sıklıkla alkol ve uyuşturucu kullananlar,
 • Kalori oranı düşük ve sağlıksız diyet yapanlar,
 • Crohn hastalığı gibi vitamin eğilimine engel olan hastalığa sahip kimseler,
 • Sigara içen kişiler,
 • Yüksek oranda C vitamini ihtiyacı olan hamile ve emziren bayanlar.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri,

C vitamini eksikliğinde yaygın olarak görülen belirtiler şunlardır:

 • Yorgunluk ve güçsüzlük,
 • Eklem ve kas ağrıları,
 • Vücutta kolaylıkla morluk oluşması,
 • Deri üzerinde kırmızımsı-mavimsi renkte morarmalar ve noktalar oluşumu

Diğer olası belirtiler ise şunlardır:

 • Kuru cilt,
 • Saç tellerinde ayrışmalar,
 • Diş etlerinde şişlik ve renk kaybolması,
 • Diş etlerinde kanamaların oluşumu,
 • Burun kanamaları,
 • Yaraların zor iyileşmesi veya iyileşmemesi,
 • Kolay bir şekilde enfeksiyonlara yakalanma ve zor iyileşme,
 • Kemiklerde değişim,
 • Diş kaybı,
 • Kilo kaybı.
 • Eğer C vitamini eksikliği tanımlanamaz ve tedavi edilemez ise ödem, nefes darlığı, ateş, havale ve sinir rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Çok nadir görülse de bazen beyin ve kalp çevresinde kanama olması sonucu ölüme neden olabilmektedir.

C Vitamini Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir

C vitamini eksikliği basit bir kan testi ile teşhis edilebilecek bir rahatsızlıktır.

C Vitamini Eksikliği Tedavisi,

C vitamini eksikliği, c vitamini açısından zengin olan bir diyet listesi ve C vitamini takviyeleri ile tedavi edilmektedir. Bir süre sonra C vitamini takviyeleri kesilir ancak C vitamini açısından zengin olan diyetinize devam etmeniz gerekmektedir.

Sonuç Nedir

C vitamini eksikliğine sahip olan insanlar genelde tam olarak iyileşirler. C vitamini tedavisi başladıktan bir süre sonra belirtiler ortadan kaybolmaktadır.

C Vitamini Eksikliği Engellenebilir Mi

C vitamini eksikliği dengeli ve düzenli bir diyet programınız olduğu sürece kolaylıkla engellenebilmektedir. Sebze ve meyve açısından özellikle narenciye açısından zengin olan bir beslenme programınızın olmasına özen gösteriniz. Ayrıca, bir büyük portakal günlük C vitamin ihtiyacınızı tam olarak karşılayacaktır.

]]>
B2 Vitamin https://www.vitaminler.gen.tr/b2-vitamin.html Thu, 18 Oct 2018 06:01:06 +0000 B2 Vitamin: vücudumuzun yapı taşları arasında bulunması gereken vitaminlerdendir. Vücut kendi sağlığı açısından ve organ ile dokuların görevlerini yerine getirmede bir çok vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. B2 vitamin B2 Vitamin: vücudumuzun yapı taşları arasında bulunması gereken vitaminlerdendir. Vücut kendi sağlığı açısından ve organ ile dokuların görevlerini yerine getirmede bir çok vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. B2 vitamini de aynı şekilde gerek sağlık açısından gereksede vücudun oluşumunda ihtiyaç duyulan vitamindir.  Her vitamin çeşidinde olduğu gibi B2 vitamininde vücuda belli oranda faydaları bulunmakta ve B2 vitamini içeren besinleri kısaca açıklayacak olursak

B2 Vitamini Faydaları

B2 vitaminin dolaylı olarak olsada en büyük faydası vücuda alınan karbonhidrat ve protein gibi mineralleri direkt olarak enerjiye dönüştürmesini sağlamasıdır. Yani vücuda ilk olarak B2 vitamini alındıktan sonra diğer mineraller alınarak faydaları sağlanmaktadır. Bununla birlikte B2 vitaminin kendi içerisinde bir çok faydası bulunmaktadır.

 • Vücudumuzdaki bir çok sinir hücrelerin sağlıklı bir şekilde faaliyet göstermesi için gerekli olan vitamindir. Aynı zamanda tüm sinir sistemleri rahatsızlıkların ortaya çıkma sebebi ise B2 vitaminin eksikliğinden dolayı kaynaklanmaktadır.
 • Özellikle çocukluk dönemi ve gençlikte yeteri düzeyde B2 vitamini alınmadığı takdirde ileri yaşlarda katarakt rahatsızlığına neden olmaktadır. Katarakt rahatsızlığının oluşmaması için kalkan görevini görür.
 • B2 vitamin eksikliğinde katarakt rahatsızlıkları ile birlikte aynı zamanda kanser riskide aynı oranda yüksektir. B2 vitamini direkt kan ve sinir sinir sistemlerinin sağlığı için gerekli olduğundan kişilerde eksikliğinde kanser riski yüksek oranda bulunmaktadır.
 • Yaygın oalrak görülen saç dökülmesi gibi rahatsızlıkların ana sebebide B2 vitamini eksikliğinden dolayıdır. Saç ile birlikte tırnak sağlığında B2 vitamini etkilidir.
 • B2 vitamini vücudun bağışıklık sistemelerinin düzenli çalışması ve sağlıklı olması için gerekli olan vitaminlerin başında yer almaktadır.
 • Son olarak vücutta kırmızı kan hücrelerin sağlıklı oalrak oluşması içinde B2 vitamini gereklidir.

B2 Vitamini İçeren Besinler

Öncelikle B2 vitaminin en önemli özelliği güneş ışınlarına ve sıcaklıklara oldukça dayanaksızdır. Yani açıklayacağımız bir çok besinlerde daha çok B2 vitamini elde etmek için güneş ışınlarına ve yüksek sıcaklıklara karşı besinleri korumalısınız. B2 vitamini içeren başlıca besinler ise: süt ve süt ürünleri, bir çok baklagillerde, özellikle kuru baklagillerde ve son olarak bira mayalarında b2 vitamini bulunmaktadır.

B2 Vitamini Eksikliği Ve Belirtileri

B2 vitamini eksikliğinde öncelik olarak hamile olanlar çok dikkat etmelidirler. Nitekim hamilelik sonrası bebeklerin sağlıkları ile birlikte sağlıksız doğum riski yüksektir. Bundan dolayı açıklayacağımız belirtiler mutlaka dikkate alınmalıdır. Genel olarak belirtileri kısaca
 • Ağız bölgesinde oluşan rahatsızlıklar ile birlikte ağızda dil ve dudaklarda ağrı ve sancılar ile birlikte sık sık iltihaplanmalar
 • Göz çevresi ve gözlerde oluşan ağrı ve yanmalar ile birlikte kaşıntılar meydana gelmektedir.
 • Vücudun geneli olarak deride yanmalar ve deri rahatsızlıkların sık sık yaşanması
 • Nedensiz olarak meydana gelen kilo kayıpları
]]>
K Vitamini Görevleri https://www.vitaminler.gen.tr/k-vitamini-gorevleri.html Thu, 18 Oct 2018 21:06:30 +0000 K Vitamini Görevleri, arasında en önemli görevleri arasında ilk olarak sayabileceğimiz özelliği kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Bu özelliği sebebiyle vücutta sürekli gerekli olan ve depolanan bir vitamindir. K vitami K Vitamini Görevleri, arasında en önemli görevleri arasında ilk olarak sayabileceğimiz özelliği kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Bu özelliği sebebiyle vücutta sürekli gerekli olan ve depolanan bir vitamindir. K vitamini yağda çözünen vitaminler arasında yer alır. Karaciğerde depolanır. En önemli özelliği bulunduğu dönemde ismiyle yakın anlama gelen kanda pıhtılaşmaya yardımcı olmaktır vitamini sadece pıhtılaşmaya yardımcı olmaz bunun dışında da değişik görevleri bulunur. Kemik gelişiminde önemli bir vitamindir. Aynı zamanda menopoz döneminde kemik erimesine engel olan bir vitamindir. Prostat ve karaciğer kanserini önlemede gerekli olan bir vitamindir.

Vücutta depolandığı için K vitamini eksikliği sık karşılaşılan bir durum değildir. Ameliyat sonrasında, sindirim sistemi bozukluklarında, karaciğer bozukluklarında, antibiyotik kullanımı sırasında K vitamini eksikliği görülür. Bu gibi durumlarda kanamalarda pıhtılaşmanın olmaması bu nedenle de kanamanın durdurulamaması ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda diş eti ve burun kanamalarına neden olabilir. Normal beslenme koşullarında K vitamini fazlalığı oluşmaz. Dışarıdan K vitamini takviyesi aşırı dozda alındığında damar tıkanıklıklarına, karaciğerde fonksiyon bozukluklarına sebep olabilir. Bebeklerde fazla görüldüğünde yeni doğan sarılığına neden olur.

K Vitamini Nerede Bulunur

Günlük K vitamini ihtiyacımız bağırsaklarımızda bulunan bakteriler tarafından üretilebilmektedir. Ek olarak günlük beslenme ile K vitamini ihtiyacımızı karşılarız vitamini daha çok yeşil bitkilerde ve bazı balık türlerinde bulunmaktadır. Bu bitkilerin arasında, fesleğen, adaçayı, kekik, ıspanak, karalahana, taze soğan, Brüksel lahanası ve brokolidir.

K Vitamini Görevleri Nelerdir

Vücutta protrombinin yapımında kullanılır. Karaciğerde glikozun glikojene dönüştürülmesine yardımcı olan bir vitamindir. Damar sertliği önlemede yardımcı olur. Aşırı derecede antibiyotik kullanılması vücuttaki K vitamini üreten yararlı bakterilerin ölmesine neden olmaktadır.  Bu eksikliği gidermek için ve bazı hastalıkların K vitamine eksikliğine sebep olduğunda. K vitamini takviyesine başvurulabilir.

K vitamini çeşitli hastalıklardan korunmamızı sağlar. Aynı zamanda bu hastalıların tedavisinde de K Vitamini önemli bir yere sahiptir. Kemik kırılması, kronik akciğer hastalığı, damar sertliği, Anti kogülan tedavisinde, Kistik fibrozis, inflamatuar bağırsak hastalığı, karaciğer kanseri, pankreas kanseri, böbrek taşları, gebelikte bulantı ve kusma, osteopeni (kemik kaybı), Osteoporoz, tromboz K Vitaminin kullanıldığı hastalıklardır. 

]]>
Demir Vitamini Hangi Besinlerde Var https://www.vitaminler.gen.tr/demir-vitamini-hangi-besinlerde-var.html Fri, 19 Oct 2018 03:16:58 +0000 Demir vitamini hangi besinlerde var, Demir, vücutta oksijenin taşınabilmesi için önemli bir mineraldir. Vücut demiri hemoglobin üretimi için kullanır ve hemoglobin kanda oksijeni taşıyan kırmızı lan hücrelerinin bir parçasıd Demir vitamini hangi besinlerde var, 
Demir, vücutta oksijenin taşınabilmesi için önemli bir mineraldir. Vücut demiri hemoglobin üretimi için kullanır ve hemoglobin kanda oksijeni taşıyan kırmızı lan hücrelerinin bir parçasıdır. Eğer vücutta yeterli demir vitamini yoksa daha az kırmızı lan hücresi üretilir, hemoglobin sayısı ile birlikte organlar ve besinler için hayati önemi bulunan oksijen miktarı da azalır. Bunun sonucu olarak da demir eksikliği ortaya çıkar. Demir eksikliğinin eksiklik derecesine bağlı olarak doktorunuz demir tavsiyesi veya demir bakımından zengin bir beslenme listesi önerebilir. Demir minerali bakımından zengin yiyecekleri daha sık tüketerek demir derecesini önemli ölçüde yükseltebilirsiniz. Gıdalarda iki türlü demir minerali bulunmaktadır. Bunların "hemedemir" et balık ve kümes etlerinde bulunur. Ve mide tarafından emilerek vücut sistemine dahil edilir. 2. tür demir ise "nonheme" demirdir. Bu demir türü ise bitkisel kaynaklardan gelen demirdir. Bu demir türü hayvansal gıdalardan alınan demire göre daha yavaş ve daha az emilir. 

Demir vitamini hangi besinlerde vardır
 • Bitkisel gıdalardan aldığımız demiri arttırmak için, demirin vücut tarafından emilimini arttırdığı bilinen C vitamini bakımından zengin olduğu bilinen domates, portakal, greyfurt, limon ve mandalina gibi meyveler ile birlikte kırmızı, sarı ve turuncu biberle beraber tüketebilirsiniz. 
 • Ayrıca sığır eti, kuzu eti, hindi eti, tavuk eti, dana eti, sığır eti ile üretilen şarküteri ürünleri, kuzu ciğeri, kaz ciğeri, yumurta, sakatat etleri, tavuk ve daha ciğeri demir vitamini bulunan et ürünlerindendir.  Ayrıca tereyağı ve peynir gibi süt ürünlerinde de bulunur.
 • Bunların yanında karides, deniz tarağı, istiridye, ton balığı, sardalya, mezgit balığı ve uskumru da demir vitamini bulunan deniz ürünlerindendir. 
 • Demir vitamini bulunan sebzeler içinde de; ıspanak, tatlı patates, bezelye, brokoli, fasulye, pancar yaprağı, kara lahana, kale pazı ve karahindiba vardır.
 • Beyaz ekmek (zenginleştirilmiş), tam buğday ekmeği, zenginleştirilmiş makarna, buğday ürünleri, kepekli tahıllar, mısır, yulaf, çavdar ekmeği ve zenginleştirilmiş pirinç de demir vitamini bulunan tahıl ürünlerindendir. 
 • Çilek, karpuz, kuru üzüm, incir, kuru erik, kuru kayısı ve kurutulmuş şeftali demir vitamini bulunan meyvelerdendir. 
 • Demir vitamini bulunan diğer besinler ise soya peyniri, fasulye, domates, kurutulmuş bezelye, mercimek, siyah çikolata, kaju, fındık, antep fıstığı, tahin, kabak çekirdeği, nohut, mısır şurubu ve akça ağaç şurubudur. 
]]> Yenidoğan D Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/yenidogan-d-vitamini.html Fri, 19 Oct 2018 14:40:11 +0000 Yenidoğan D vitamini; süt emen çocukluk döneminde doğumdan iki yaşa kadar 400 ünite D vitamini verilmesi gerekir. Doğumdan sonra 15 gün içinde başlamak çok önemlidir. Düzenli ve düzenli olarak beslenemeyen gelişiminde ger Yenidoğan D vitamini; süt emen çocukluk döneminde doğumdan iki yaşa kadar 400 ünite D vitamini verilmesi gerekir. Doğumdan sonra 15 gün içinde başlamak çok önemlidir. Düzenli ve düzenli olarak beslenemeyen gelişiminde gerilik görülen çocuklarda 6 yaşa kadar D vitamini takviyesi verilmelidir. Prematüre bebeklerde ise derecesine göre 1200 ünite dahi takviye verilmesi gerekebilir. Ailelerin bu konuda bebek sağlığı açısından düzenli ve çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Az kullanmaktan ve aşırı kullanmaktan kaçınılması gerekir. D vitamini tüm eczanelerden ve sağlık kuruluşlarından kolayca temin edilebilir ve 2 haftadan 2 yaşına kadar günde 3 damla vermek yeterli olacaktır.

Yenidoğan D vitamini eksikliği;

Rahatsızlık başlangıcı bebeklerde huzursuzluk yaratmaktadır. Baştaki kemiklerde yumuşama görülür. Kaburga kemiklerinde tanecik büyüklüğünde çıkıntılar ortaya çıkar. D vitamini eksik olan çocukların alın kısımları daha büyük ve başları gövdelerine göre daha fazla fark edilmektedir. Bıngıldak bölümü daha büyüktür ve daha zor kapanmaktadır. Baş kısmında terleme daha fazla görülmektedir. El ve ayak bilekleri geniştir. Bebek büyüdükçe gelişiminin normal bebeklere göre daha geride olduğu gözle görülebilir, oturma ve yürüme de gecikmeler yaşanabilir. Bebek yürümeye başladıktan sonra da yürümesinde sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

D vitamini eksikliğinde ince bağırsaklardan kalsiyumun emilmesini ve kemik yapımında kullanılmasını kontrol etmektedir. Yetersizliğinde kemik mineralizasyonu bozulmaktadır ve büyüme çağındaki çocuklarda daha sonra raşitizme sebep olmaktadır.

Yenidoğan D vitamini eksikliği;

Yenidoğan bebeklerde solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir. Bebeklerin karın bölgesi kurbağa karnı gibi olup geniştir. Başı gövdeye göre büyük olduğu için yatış pozisyonu farkları yüzünden baş kısmında düzleşme ve kafada şekil bozuklukları meydana gelebilir. İleri derecede kalsiyum eksikliği meydana gelirse kasılmalara neden olabilir. D vitamini anne sütünde çok az bulunmaktadır. Normal bir bebeğe gereken miktarın onda biri kadardır bu miktar. Bu sebeple her bebeğin D vitamini takviyesi alması gerekmektedir. D vitamini kemik gelişimi, hücrelerin büyüyüp gelişmesi, sinir ve kas hücrelerinin birlikte çalışabilmesi için çok gereklidir. D vitamini eksikliği kemik kanseri, kolon kanseri ve göğüs kanseri gibi bir çok hastalığın ortaya çıkmasında artışa neden olmaktadır. D vitamini kanser rahatsızlığını önlemede çok etkindir.

Yenidoğan D vitamini gereğinden fazla verilmesi durumu;

D vitamini yağda eriyen bir vitamindir, bu nedenle vücuttan fazlası atılamamaktadır. Bu yüzden fazlası zehirlenmelere ve huzursuzluk, yorgunluk, karın ağrısı, kabızlık, kaslarda kuvvetsizlik, iştahsızlık, bulantı gibi belirtilere yol açmaktadır. D vitamini gereğinden fazla alınmaya devam edilirse bilinçte bulanıklık, kalp ritminin bozulmasına, böbrek yetmezliğine ve yüksek tansiyona neden olmaktadır.

]]>
B12 Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesi https://www.vitaminler.gen.tr/b12-vitamini-eksikligi-sac-dokulmesi.html Fri, 19 Oct 2018 18:24:21 +0000 B12 vitamini eksikliği saç dökülmesi, erkeklerden çok kadınların problemidir saç dökülmesi. Çünkü kadının güzelliğini ön plana çıkaran kaşı, kirpiği ve tabi ki hacimli, güzel saçları dır. Bu yüzden her kadın sağl B12 vitamini eksikliği saç dökülmesi, erkeklerden çok kadınların problemidir saç dökülmesi. Çünkü kadının güzelliğini ön plana çıkaran kaşı, kirpiği ve tabi ki hacimli, güzel saçları dır. Bu yüzden her kadın sağlıklı, hacimli ve güzel saçlara sahip olmak istemektedir. Fakat gerek günümüz şartlarından dolayı gerekse yaşanılan stres yada beslenme yetersizlikleri güzel ve hacimli saçlara sahip olmayı pek mümkün kılmamaktadır. Bazen mevsim değişimi, bazen yaşanılan yoğun stres, bazen yetersiz yada yanlış beslenme şekli, bazen kullanılan ilaçlar, bazende çevresel faktörlerden dolayı  yani kısacası bir çok farklı sebepten dolayı saçlarımız dökülmektedir. Bu makalemizde saç dökülmesine neden olan ve aslında bir çoğumuzun bilmediği B12 eksikliğini, B12 vitaminini hangi gıdalardan alabileceğimizi anlatacağız.

B12 vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olur mu

Evet B12 vitamini eksikliği saç dökülmesinden tutunda daha bir çok hastalığa neden olabilmektedir. Bunların başında da ciltte meydana gelen açık yada koyu renk lekeler, çeşitli cilt lezyonları, sinir sistemi hasarı, karaciğer rahatsızlıkları, göz rahatsızlıkları, anemi gibi durumlar sık karşılaşılan B12 rahatsızlıklarıdır. Saç dökülmesi sadece B12 değil beraberinde folik asit eksikliği, D vitamini eksikliği,çinko ve biotin eksikliği sonucunda da gerçekleşmektedir. Özellikle sıkı bir diyet uygulaması sonrasında saç dökülmesi oluşabilmektedir. Bunun sebebi ise vücuttaki protein depolarının azalmaya başlaması ve kıl hücrelerinin yeterli beslenmemesidir.  Çünkü B12 vitamininin vücudumuzdaki en önemli işlevlerinden biri kanımızdaki oksijenin taşınmasına imkan sağlamak, diğeri ise protein sentezi üretmektir. İki ay veya daha uzun süren saç dökülmelerinde uzman bir dermatoloğa görünmeli ve altta yatan sebep iyi araştırılıp ona uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

B12 vitamini hangi gıdalarda bulunmaktadır

B12 vitamininin asıl kaynağı hayvansal gıdalardır. Kuzu ciğeri, dana ciğeri, hindi ciğeri, ördek ve kaz ciğeri, sığır eti, dana eti, koyun eti gibi hayvansal gıdalar B12 vitamini açısından oldukça zengindir. Bununla birlikte bazı deniz ürünlerinde de bol miktarda B12 vitamini bulunmaktadır. Özellikle de balık yumurtası en çok B12 bulunan besinlerden biridir. Bunun dışında uskumru, somon, ton balıkları, sardalya gibi balık türlerinde bolca bulunmaktadır. Bir çok peynir türünde ve yumurta gibi tüketilmesi gerekli olan bir besinde de B12 bulunmaktadır. Çeşitli kahvaltılık gevrekler, tam yağlı yoğurt, tam yağlı süt, tavuk, yağsız yoğurt, yağsız süt, deniz yosunu, sakatat, karides, maya gibi besinlerdir.
]]>
Biyoloji Vitaminler https://www.vitaminler.gen.tr/biyoloji-vitaminler.html Sat, 20 Oct 2018 06:09:48 +0000 Biyoloji vitaminler,  vitaminler, biyoloji dersinde lise öğrencilerine öğretilen bir konudur. Bitkiler bütün vitaminleri üretirler insanlar ise bir kısmını hazır olarak alırlar. Vitaminlerin genel özelliklerini sıralanacak olurs Biyoloji vitaminler,  vitaminler, biyoloji dersinde lise öğrencilerine öğretilen bir konudur. Bitkiler bütün vitaminleri üretirler insanlar ise bir kısmını hazır olarak alırlar. Vitaminlerin genel özelliklerini sıralanacak olursa, yapıcı, onarıcı ve düzenleyicidirler.  Sindirilemezler ve enerji vermezler. Hücre zarından direk geçerler. Eksikliğinde hastalıklar oluşur. Vitaminler biyoloji de hücre içerisine girme özelliklerine göre yağda eriyen ve suda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

Biyolojide yağda eriyen vitaminler, 

Hücre zarının yapısındaki yağlardan eriyerek hücre zarından geçerler ve fazlalıkları karaciğerde depo edilir.
 • A vitamini, görme, büyüme ve gelişme hücreleri için mutlaka gereklidir. Eksik olduğu durumlarda tavukkarası hastalığı (gece görememe) görülmektedir. Yumurta, havuç, karaciğer, et, tereyağı ve sütte bulunmaktadır.
 • D vitamini, özellikle kemik gelişimi için gereklidir. Eksik olduğu durumlarda raşitizm (kemik erimesi) gibi hastalıklar görülmektedir. Et, süt, balık, karaciğer, yumurtalarda bulunur. D vitamininin aktif hale gelebilmesi için güneş ışığı gerekmektedir.
 • E vitamini, eksikliğinde saç dökülmesi, kısırlık ve kalp hastalıkları görülmektedir. Bitkisel yağlarda, mısırda, tahıl kabuklarında ve buğdayda bulunur.
 • K vitamini, eksik olduğu durumlarda  kanın pıhtılaşması gecikir. K vitamini kalın bağırsağımızda yaşayan bakteriler tarafından üretilir. Yeşil yapraklı bitkiler, balık, süt, et ve yumurtalarda bulunmaktadır.
Biyolojide suda eriyen vitaminler, 

Hücre içerisine giren suda eriyerek hücreye alınan vitaminlerdir. Fazlası depolanmaz. Ter ve idrarlar vasıtasıyla dışarı atılır.
 • B1 vitamini,  sindirim ve sinir sisteminin çalışmasında iştah açılmasında etkili olan vitamindir. Eksikliğinde berberi hastalığı (metabolizma hastalığı) oluşur. Karaciğer, balık, et, süt ve yumurtada bulunmaktadır.
 • B2 vitamini, gelime, büyüme, enerji üretimi ve deri sağlığında kullanılmaktadır. Eksikliğinde tırnak kırılması ve sinir sisteminde bozukluk meydana gelir.
 • B12 vitamini, alyuvar yapısı ve olgunlaşması için sinir sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için gerekli olan vitamindir. Eksik olduğu durumlarda kansızlık, sinirsel bozukluklar ve baş ağrısı görülür. Kalın bağırsakta üretilmektedir.
 • C vitamini, besinlerin yapılarındaki demirin kana karışmasına yardımcı olmaktadır. Bağ dokusunun yapılmasında ve hastalıklara karşı vücudun savunmasında etkilidir. Alyuvar üretilmesinde görev yapar. Tunçgiller, domates, elma, acı biber, maydanoz, çilek, vişne vb. bulunur.
]]>
Hidroksi Vitamin D https://www.vitaminler.gen.tr/hidroksi-vitamin-d.html Sat, 20 Oct 2018 14:55:23 +0000 Hidroksi Vitamin D, D vitamini bedende önemli vazifesi olan yağda çözünen bir vitamindir. D Vitamininin vazifesi, ihtiyaca göre kemik ve bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlamak, kemiklerde mineralizasyonu arttırmak, kemik Hidroksi Vitamin D, D vitamini bedende önemli vazifesi olan yağda çözünen bir vitamindir. D Vitamininin vazifesi, ihtiyaca göre kemik ve bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlamak, kemiklerde mineralizasyonu arttırmak, kemik erimesini engellemektir. D vitamini, iki şekilde elde edilir. İlk  yol ciltte bulunan öncü maddenin, güneş ışınları etkisiyle başka bir forma dönüşmesi, emilimi, daha sonra  karaciğerde, sonra böbrekte aktif metabolit duruma gelmesiyle, diğer yolsa diyetle D vitamini öncü maddenin alınması ve yine aynı biçimde aktif formuna dönüşümüyle elde edilir. Gıdalardan alınan kalsiyumun bağırsaklardan emilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır.

İnsan bedeninde D vitamini durumu 25-hidroksivitamin D 10–30 (25-OH D) seviyesiyle değerlendirilmektedir. Serum 25-OH D düzeyi güneş ışığında kalma, yaşanılan yerin deniz seviyesinden yüksekliği, cilt pigmentasyon yoğunluğu, yaş ve  gıdalarla alınan D vitamini miktarına göre değişmektedir. Bu sebeplere bağlı değişiklikler göstermekle birlikte genel olarak; yetişkinlerde paratiroid hormon (PTH) yükselmesine sebep olmayacak 25-OH D seviyesi olan 30 ng/ml eşik değer olarak alınmakta ve 30 ng/ml altında olan değerler yetersiz/düşük, 10 ng/ml altıysa eksiklik olarak normal kabul edilmektedir.

Hidroksi Vitamin D vitamini kaynakları: D vitamini, güneş ışınlarının etkisiyle ciltte oluşur. Günlük D vitamini gereksinimi; yüz, kollar ve bacaklar 20 dakika gün ışığına maruz kalmasıyla karşılanabilir. Gerekli güneş ışığı miktarı, bireyin yaşı, deri rengi, kalma süresi ve varsa diğer tıbbi problemlere göre değişir. D vitaminin ciltte yapımı, insanlar yaşlandıkça giderek azalır. Deri rengi koyu olan bireylerde, yeterli D vitamininin ciltte oluşması için, özellikle kış aylarında uzun süreli gün ışığına gereksinim duyulur.

D vitaminin ikinci önemli kaynağı gıdalardır. Bazı gıdalarda D vitamini bazı gıdalarda doğal olarak bulunur. Tereyağı, süt, yulaf, sıvı yağlar, karaciğer, tatlı patates, yumurta sarısı, özellikle yağlı olan deniz balıklarından somon, sardunya ve ton balıklarında bulunur. Bitkilerden ısırgan otu, maydanoz, yoncada vardır. Bazı ülkelerde ekmek, tahıllar, süt ve süt ürünleri D vitamini ile zenginleştirilmektedir. Türkiye'de henüz böyle bir uygulama yoktur.

Hidroksi Vitamin D eksikliği nedenleri:
 • Yeme alışkanlığı: Katı bir biçimde vegan diyeti yapan bireylerin gerekli vitaminleri alamamasından kaynaklanır. En doğal besleyiciler hayvansal gıdalardır. D vitamini alabileceğiniz hayvan kaynaklı besinler; balık, balık yağı, yumurta sarısı, peynir ve kırmızı ettir.
 • Güneş ışınları: Bedenin D vitamini üretebilmesi için güneş ışığına maruz kalması gereklidir. Güneş ışınlarına maruz kalarak D vitamini eksikliğinden uzak kalınır.
 • Esmer ten: Esmer tenli olan ve yaşı ilerleyen yetişkin bireyler güneşe maruz kaldıklarında D vitamini üretimini engelleyen, melanin adlı bir pigment bulunur. Her ne kadar güneşe ışınlarına maruz kalsanız da D vitamini eksikliği yaşanabilir.

Hidroksi Vitamin D eksikliği Tedavisi: Yüz, kollar, eller veya bacakların haftada en aşağı iki kez 10-15 dakika güneş ışığında kalmaları optimal serum vitamin D düzeylerini sağlar. Güneş koruyucularının kullanımı vitamin D sentezini azaltır. Yağlı balıklar, yumurta sarısı vitamin D’den zengindir. Gıda hazırlama esnasında vitamin D kaybına sebep olan en önemli pişirme biçimi, bitkisel yağlarla kızartmadır. Bireylerde ileri bir vitamin D eksikliği varsa bireyler 50.000 IU/haftada bir D vitamini, 6-8 haftalık bir tedaviye alınır ve serum 25OHD seviyelerin normal düzeylerine ulaştırılması amaçlanır.


]]>
E Vitamini Ampul https://www.vitaminler.gen.tr/e-vitamini-ampul.html Sun, 21 Oct 2018 00:17:24 +0000 E vitamini ampul, Güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşmanın en önemli şartı sağlıklı ve düzenli beslenmektir. Vitaminlerin ise bu konuda faydaları saymakla bitmez. Vitaminler cildin erken yaşlanması önlediği gibi, cilt kırış E vitamini ampul, Güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşmanın en önemli şartı sağlıklı ve düzenli beslenmektir. Vitaminlerin ise bu konuda faydaları saymakla bitmez. Vitaminler cildin erken yaşlanması önlediği gibi, cilt kırışıklıklarını da azalttığı kanıtlanmıştır.  Pek çok cilt hastalığının tedavisinde kullanılan E vitamini kozmetik sektörünün vazgeçilmez bir ürünüdür. Ayrıca bitkisel tedavi yöntemlerinde muhakkak kullanılır. E vitamini antioksidan bakımından oldukça etkili bir yapıya sahiptir. Zehirlenmelerde vücutta biriken zehirli maddelerin atılımında ve vücudun kendini temizlemesi konusunda kullanılan en etkili yöntemdir. Ayrıca saç ve tırnak tedavilerinde kullanılır.

E vitamini ampul kullanıldığı yerler
 • Günlük hayatta yemiş olduğumuz yiyeceklerden yeteri kadar E vitamini alamayabiliriz. Bu durumda E vitaminini dışarıdan cilde uygulamakta fayda vardır. E vitamini ampul kırılarak her gün bir miktar cilde sürüldüğünde 1 hafta içinde cildin daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlayacaktır. Cilde uygulanan özel maskeler varsa onların içine de katılabilir.
 • Ciltteki kahverengi lekelerin oluşmasını engeller.
 • Yara izlerinin daha çabuk iyileşip kapanmasına yardımcı olur.
 • Yanık tedavisinde de çok etkilidir.
 • Cilt üzerinde kullanılırken badem yağı, jojoba yağı yada argan yağı ile kullanılırsa emilimi daha kısa sürede olur.
 • E vitamini içeren ampul yüz temizleyicisinin içine katılıp kullanıldığında yüzde daha etkili ve kalıcı bir temizlik sağlanmasını sağlar.
 • Yine aynı şekilde saç şampuanının içine katılıp kullanıldığında bir süre sonra saçların daha canlı ve parlak olduğu görülür.
E vitamininin faydaları saymakla bitmez fakat her insanda aynı etkiyi göstermeyebilir. Alerjik bünyeye sahip kişilerin kullanırken dikkatli olmaları gerekir. Bileğinin bir kenarına bir damla sürülüp 1 saat kadar beklenir. Eğer kızarıklık kaşıntı gibi durumlar oluşmamışsa E vitamini Ampul kullanılabilir. E vitamini ampulü direk cilde uygulamak yerine kullanılan kremlerin içine karıştırılıp sürüldüğünde etkisi daha hızlı olacaktır.]]>
Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/bebeklerde-b12-vitamini-eksikligi.html Sun, 21 Oct 2018 01:45:08 +0000 Bebeklerde B 12 Vitamini Eksikliği, B 12 vitamini meyve ve sebzelerle alınabilen bir vitamin şekli değildir. B 12 vitamini kırmızı et, et ürünleri ve yumurta tüketimiyle sağlanır. Tıbbi olarak asıl adı siyanokobalamin veya Bebeklerde B 12 Vitamini Eksikliği, B 12 vitamini meyve ve sebzelerle alınabilen bir vitamin şekli değildir. B 12 vitamini kırmızı et, et ürünleri ve yumurta tüketimiyle sağlanır. Tıbbi olarak asıl adı siyanokobalamin veya kobalamin olarak bilinir. Fakat halk dilinde B 12 vitamini olarak kullanılır. B 12 vitamini eksikliği çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bundan dolayı çok dikkatli olunmalıdır. Bebeklerde B 12 vitamini eksikliği genellikle kansızlığı olan vejeteryen  yada az et tüketen annelerin sütüyle beslenen bebeklerde görülmektedir. B 12 vitamini bebeklerde nadir görülen bir hastalıktır. Bebeklerde büyümeyi ve gelişimi etkilemektedir.Neyse ki tedavi edilebilinir bir hastalıktır. B 12 vitamini eksikliği bebeklerde ilk 6-12 aylarda erken fark edilmeye bilir. Fark edilmediği taktir bebek 2-2,5 yaşında ancak 1 yaşında yapması gereken hareketleri yapar. B 12 vitamini eksikliğini bebeklerde anlaya bilmek için kan yada idrar tahlili yapmak gerekir. Böyle bir eksikliği olduğunu düşünen ailelerin çok zaman kaybetmeden  idrar veya kan tahlili yaptırmaları şarttır. Bebeklerde ve genel olarak bütün insanlarda B 12 vitamini vücut için hayati önem taşır ve vücuttaki tüm hücrelere gereklidir. Vücutta depolama amaçlı günlük vitamin alımı şart değildir. B 12 vitaminini eksikliği bebeklerde aynı zamanda beyin gelişimini de önemli bir biçimde etkiler. Kırmızı et, et ürünleri, yumurta, sakatat denilen hayvan karaciğeri, yürek ve böbreklerinde, tavuk ve balık etinde de zengin olarak  B 12 vitamini bulunur. Annenin bu nedenden dolayı yeterli miktarda bu besinlerden tüketmesi gerekir. Dolaylı olarak emzirme yöntemiyle anneden bebeğe süt yoluyla B 12 vitamini geçmiş olur. Bebeğin beyinsel ve fiziksel gelişimi sağlanmış olur.

Bebeklerde B 12 Vitamini Eksikliği Belirtileri,

 • Bebeğin büyümesini engeller, büyüme geriliğine neden olur.
 • Bebeklerde aşırı halsizlik  görülür.
 • Bebeklerde anemi yada diğer adıyla kansızlık görülür.
 • Bebeklerde oturma, yürüme, gülümseme, konuşma gibi fonksiyonlarda sorun görülür.
 • Bebeklerde seğirme, spazm, titreme gibi farklı kas güçsüzlüğü görülür.

Bebeklerde B 12 Vitamini Eksikliği Nedenleri,

 • Gebelikte annede kansızlık yani anemi görülmesi ve önleminin alınmaması.
 • Gebelik döneminde annenin vejeteryen olması ve yeteri miktarda et ve et ürünleri, yumurta tüketmemesi.
 • Doğumdan sonra emziren annenin B 12 vitamini açısından yetersiz beslenmesi.

Bebeklerde B 12 Vitamini Fazla Alımının Sonucu Nedir

Bebekler dolaylı olarak 1 yaşına kadar anneden süt emme yoluyla tükettiğinden fazla olma olasılığı pek yoktur. Daha büyük çocuklar ve insanlarda fazla alımının yapılan araştırmalara göre herhangi zararlı görülmemiştir.]]>
K Vitamini İçeren Besinler https://www.vitaminler.gen.tr/k-vitamini-iceren-besinler.html Mon, 22 Oct 2018 01:15:00 +0000 K vitamini içeren besinler, K vitamini bütünü diğer vitaminler gibi vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi gibi olmazsa olmazdır. Bildiğiniz gibi vitamin ve mineraller hem bağışıklık sistemimiz hem de sinir sistemimiz için b K vitamini içeren besinler, K vitamini bütünü diğer vitaminler gibi vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi gibi olmazsa olmazdır. Bildiğiniz gibi vitamin ve mineraller hem bağışıklık sistemimiz hem de sinir sistemimiz için büyük önem taşımaktadır. Bunların yetersiz alımında bazı işlev bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bunları önleyebilmek için vitaminlerin ihtiyacımız kadar olanını almamız gerekmektedir. Bunu yapmazsak uzun vade de oluşabilecek rahatsızlıklara zemin hazırlamış oluruz. K vitamini vücudumuzda kanın pıhtılaşması için gerekmektedir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan protrombinin K vitamini sayesinde yapılmaktadır. 

K vitamini içeren besinler 

Besinler: Maydanoz, brüksel lahanası, yeşil yapraklı sebzeler, peynir, yumurta, karaciğer, soya fasulyesi, havuç, kuru erik, yaban mersini, tahıllar ve tereyağı K vitamini içeren besinler arasında yer almaktadır. Günlük ihtiyacınız olan dozu belirledikten sonra yemek listenize değişik periyotlar ile K vitamini içeren besinler koyabilirsiniz. Bu besinler zaten günlük yaşantımızda tükettiğimiz yiyecekler arasındadır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ihtiyacımız kadar yemek her zaman daha sağlıklı olacaktır. Bütün vitamin ve mineraller de olduğu gibi K vitaminin fazla alımında da bazı işlev sorunları ortaya çıkabilecektir. Bunu önlemek içinde dediğimiz gibi kararında beslenme önem taşımaktadır. K vitamini vücutta fazla alındığında kanın aşırı pıhtılaşmasına neden olarak damar tıkanıklığına neden olabilmektedir. 

K vitamini erkek için günlük 120 mikro gram, kadın içinse 90 mikro gram olarak öngörülmüştür. Ayrıca vücutta kızarıklıklar, yüzde ateş basması ve karaciğer sorunları ortaya çıkabilmektedir. İnsanlar genellikle beslenmek için değilde doymak için yiyecek tüketimi yaptığı için maalesef hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Yani yediğimiz yiyeceklerin içerisinde hangi vitamin ne kadar var araştırma yapmamaktayız. Yiyeceklerin içerisindeki K vitamini miktarlarını inceleyerek günlük almanız gereken besinleri dengeleyebilirsiniz. K vitamini içeren besinleri yeterli tükemediğinizi düşünüyorsanız, sentetik olarak besin destek ürünleri de kullanabilirsiniz. Ancak bunlar doktor kontrolünde olmalıdır. Yani yapılacak kan değerleri sonucunda gerçekten ciddi oranda K vitamini eksikliğiniz olduğu düşünülürse bunları kullanmanız için tavsiye edebilecektir. Mesela hamilelerin K vitamini içeren haplar kullanması sakıncalı olmaktadır. 
]]>
B Vitamini Hapı https://www.vitaminler.gen.tr/b-vitamini-hapi.html Mon, 22 Oct 2018 07:06:08 +0000 B Vitamini hapı; günümüzde bir çok kişi gıda yetersizliği sebebiyle vitamin ilaçları desteği almaktadır. Hasta olan bir çok kişi vitamin ilacını kendi isteğine göre kullanmamalıdır. Doktorun önermiş olduğu vitaminle B Vitamini hapı; günümüzde bir çok kişi gıda yetersizliği sebebiyle vitamin ilaçları desteği almaktadır. Hasta olan bir çok kişi vitamin ilacını kendi isteğine göre kullanmamalıdır. Doktorun önermiş olduğu vitaminler kullanılmalıdır, kullanılan vitamin ilaçlarının bir çoğu vücutta eksik olan vitamini tamamlamaktadır. Bazı durumlara göre bir çok hastalıklarda mecburi olarak doktorlar tarafından önerilen B vitamin hapı vücutta çok büyük faydalar sağlamaktadır. Bu sebeple vitamin hapı kullanan kişilerin bazı durumlarda rahatsızlıklarında kullanılan ağır ilaçların yanı sıra vücuda denge sağlaması, birçok kişide unutkanlık veya bir çok sebep ile ilgili olan durumlarda kullanılmasını doktor uygun bulmaktadır. Hastaya iyi gelen B vitamin hapı kullanması önerilir, kısa zamanda hastanın şikayetleri kullanılan vitamin hapları sayesinde ortadan kalkmaktadır.

Kullanılması gereken durumda hasta için gerekli olan vitamin hapının kilo aldırma özelliği bulunduğu için çoğu kişi vitamin hapını içmek istemeyebilir. Bilindiği gibi bir çok vitamin hapları renkleri ile de ilgi çekmektedir. B vitamin hapı kullanan kişiler oldukça aktif ve enerjik olurlar. Yani ilacın oldukça etkili ve vücuda faydalı olduğu ayrıca bazı rahatsızlıkları onardığı bilinmektedir.

B vitamin hapı hangi durumlarda kullanılmalıdır;

Doktor tavsiyesi ve önerisi olmadan kullanılması kişileri olumsuz etkileyebilmektedir. Doktorun yapacağı basit bir kan testi ile vücudun vitamin hapı olan B vitaminine ihtiyacı olup olmadığına doktor hasta için en uygun kararı vermektedir.

Eğer hastanın B vitaminine ihtiyacı varsa tedavi süreci başlatılır. Hastanın unutkanlık, bel fıtığı, vücudunda oluşan bir çok hastalığa iyi gelen B vitamin hapı içildiği ilk günden itibaren iştah açabilir. Fakat kısa bir zaman sonra düzene girer, kullanılan B vitamin hapı rahatsız olan kişilerde oldukça fayda sağlamaktadır.

Ayrıca kişinin yorgunluk, halsizlik, ciddi bir şekilde gözle görülen kilo kaybı ve hafızanın zayıflaması gibi bir çok oluşan sağlık problemi yaşayan hastaların B vitamin hapını bu gibi durumlarda kullanarak sağlık problemlerini giderdikleri görülmüştür. Kilo almak istemeyen kişiler bu vitamin hapını kullandığı süre zarfında yüksek kalorili besinler tüketmemeleri önerilmektedir. Aksi halde kişiler dikkat etmez ise yediği gıdalar ile kilo almaları mümkündür. Çünkü vitamin haplarının çoğunda iştah açma özelliği vardır.

B vitamin eksikliğinin zararları;

Vücudun ihtiyacı olduğu durum karşısında kişi B vitamin hapı kullanmaz ise vücudunda ciddi zararlar görülebilir. Sağlıklı yaşam için kişinin basit bir kan testi ile ortaya çıkması mümkün olan bu rahatsızlığı doktor kararı ile hastanın ihtiyacı var ise bu vitamini kullanmalıdır. B vitamin hapı kullanmaz ise kişi kansızlık, mide bulantısı, çarpıntı ve kabızlık gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda daha ciddi rahatsızlıkların meydana gelmemesi için B vitamin hapını kullanmalı ve sağlığımıza dikkat etmeliyiz. 
]]>
E Vitamini Kapsülü https://www.vitaminler.gen.tr/e-vitamini-kapsulu.html Mon, 22 Oct 2018 08:26:11 +0000 E vitamini kapsülü, E vitamini hücre hasarlarını gidermeye yardımcı olan, hatta kalp hastalıkları ve kansere karşı oldukça olumlu etkileri olan bir vitamindir. Alfa tokaferol formunda kendini gösteren e vitamini, yağda çözüne E vitamini kapsülü, E vitamini hücre hasarlarını gidermeye yardımcı olan, hatta kalp hastalıkları ve kansere karşı oldukça olumlu etkileri olan bir vitamindir. Alfa tokaferol formunda kendini gösteren e vitamini, yağda çözünen bir vitamin sınıfına girmektedir. Bitkisel yağların yapısında E vitamini bulunur. E vitamini kapsülü içeriğinde E vitamini özleri barındırır ve cilt için oldukça faydalıdır. E vitamini tam olarak güzelliğin ve kırışıksız bir cildin sırrı desek yanlış olmaz. Doğru ve dengeli beslenmenin yani vitaminlerden yeterince almanın sağlığın ve güzelliğin temel şartı olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlığımız için oldukça faydalı olan E vitamini bitkisel yağlar, hububat ve yeşil sebzelerde, ayrıca et, balık ve yumurtada bulunur. En fazla ay çekirdeğinde bulunan E vitamini ihtiyacınızı günlük 50 gr ayçiçeği yiyerek karşılayabilirsiniz. Ancak bunları diğer besinleri de alarak dengelemelisiniz. Ayrıca dışardan takviye olarak kullanabileceğiniz E vitamini kapsülü de bulunmaktadır. E vitaminini kapsül veya ampul şeklinde kozmetikçiler yerine eczanelerden satın almanız daha doğru bilgilerle yönlendirilmeniz adına daha uygundur.

E vitamini kapsülü cilde yararları 

Yaşlanma karşıtı olarak kullanılan E vitamini kullanımında güneşin cildinize vereceği zararları engellemiş olursunuz.Yaşlandıkça cildimizde özellikle elimizde kahverengi lekeler meydana gelir, ciltlerimiz ve hücrelerimiz yaşın verdiği yıpranmışlıkla doğru orantı gösterir ve bu arada serbest radikaller cildimize zarar verir ve karaciğer fonksiyonlarımızı bozar. E vitamini kapsülü ise bu zararın önüne geçmeye çalışır ve cildi tamir eder. Kahverengi lekelerin üzerine sürülen E vitamini bu lekelerin rengini açtığı gibi hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Cilt yapısı kuru olan kişiler genelde cildinin gergin olmasından ve pul pul dökülmesinden şikayet eder özellikle kış ayları onlar için tam bir işkence olur işte bu durumlarda E vitamini kapsülü çok işinize yarayacaktır. Böyle cilt tiplerine düzenli olarak her gün uygulanan E vitamini cildi rahatlatır nemi cilde hapseder ve böylece cildinizde kuruluğa bağlı olarak gelişen pullanma ve pütürler kaybolarak cildiniz pürüzsüzleşir. Özellikle rüzgarlı havalarda ve kışın rastladığımız dudak çatlakları için de bire bir ilaç olan E vitamini kapsülü dudaklara bakım yapar. Her gece uyumadan önce dudaklarınıza E vitamini kullanabilirsiniz. Ayrıca yanık tedavisinde kullanılan E vitamini cildin kendini onarmasına yardımcı olacaktır. Yıpranmış bir cilt için E vitamini kapsülü içerisine 3 çorba kaşığı zeytinyağı karıştırıp yüzünüze sürerek cildinizi eski canlılığına kavuşturabilirsiniz.

E vitamini kapsül kullanmak zararlı mıdır

E vitamini takviye olarak en güvenilir vitaminlerdendir. Ancak E vitamini kapsülü kullanırken günlük ihtiyacın 5-10 katı kadar kullanmak ciddi yan etkilere sebep olabilir. Diğer yan etkileri ise bulantı, ishal, mide krampları, uykusuzluk, kanama, halsizlik, baş ağrısıdır. Yine fazla kullanmak beyin kanama riskini arttırabileceği gibi kanın normal sürede pıhtılaşmasını engeller. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar E vitamini kapsülü kullanan erkeklerde prostat kanseri gözlemlendiğini ispatlamıştır.


]]>
C Vitamini Kapsülü https://www.vitaminler.gen.tr/c-vitamini-kapsulu.html Mon, 22 Oct 2018 14:54:36 +0000 C vitamini kapsülü, Suda eriyen bir vitamin olan C vitamini sağlığımız açısından, biyolojik işlevlerin yürütülmesi açısından büyük önem taşır. Diğer adı askorbik asit olan C vitamini suda eriyen bir vitamindir. İnsan v C vitamini kapsülü, Suda eriyen bir vitamin olan C vitamini sağlığımız açısından, biyolojik işlevlerin yürütülmesi açısından büyük önem taşır. Diğer adı askorbik asit olan C vitamini suda eriyen bir vitamindir. İnsan vücudu kendi kendine C vitamini üretemediği için C vitamini dışarıdan alınmalıdır. Kaliteli ve sağlıklı yaşamak adına günlük C vitamini alımı oldukça önemlidir.

C vitamini Kapsülü Yararları Nelerdir

Kolajen yapıcı özelliği bulunan C vitamini güçlü bir antioksidandır. C vitamini yoksa  kolojen de yoktur. C vitamini kolojen sentezini arttırır. Enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı direnç kazanmanızı sağlar. Yaşlanma karşıtı olan C vitamini cilt lekelerinde çok etkili olduğu bilinmektedir. Cildin elastikiyetini arttırır. ve hamilelik sonrası ve ya hızlı kilo alıp vermeden kaynaklı cilt çatlaklarına çok iyi gelir. Yıpranmış ya da yaralanmış ciltler için E vitamini ile birlikte kullanılırsa daha olumlu sonuçlar ortaya çıkacaktır. Ciltteki serbest radikalleri bağlayarak cildi güzelleştirir. Ayrıca melanin üretimini azaltıp dengeleyerek cilt lekelerinin oluşmasını engeller. Özellikle yaz aylarında güneşten oldukça yıpranan cildiniz için kullanacağınız C vitamini tam bir şifa kaynağı olacaktır. Sivilceli cilt tipleri için yine yapıcı onarıcı özelliklere sahiptir. Saçların hızla uzamasını sağladığı gibi saçı besleyerek dökülmesini önler.
Bir çok faydası olan C vitamini kapsülü genelde günde 1 adet kullanılıyor. Güzellik kapsüllerinden biri olan C vitamini kapsülü ile cildinizi içeriden ve dışarıdan besleyin ve güçlendirin. Cildinize 4 hafta boyunca düzenli ve sürekli olarak C vitamini kapsülü uygularsanız + haftanın sonunda cildiniz daha sağlıklı, parlak, daha genç ve canlı görünecektir. Ayrıca cilt tonunu kusursuz şekilde etkiler.

Nasıl kullanılmalı ve Yan etkileri Nelerdir

Ancak C vitamini içeren kapsül ve keremler cildi fazla hassaslaştırdığı için mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanarak güneşe çıkılmalıdır. C vitamini konusunda farklı görüşler bulunmakla birlikte günlük alınması gereken doz 60 mg dır. C vitamini kapsülü fazla alındığında yan etki göstererek bulantı ve ishale neden olur. Ayrıca yine doz aşımı böbrek taşı riskini getirmektedir.
]]>
B3 Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/b3-vitamini-eksikligi.html Tue, 23 Oct 2018 00:37:34 +0000 B3 Vitamini eksikliği diğer B vitaminlerinin eksiklikleri gibi vücut işleyişinde sorunlara sebep olur. B3 vitamini (niasin) temel olarak kolesterolün düşürülmesi, kan sekeri düzeyinin korunması, hücrelerdeki genetik işleyişin s B3 Vitamini eksikliği diğer B vitaminlerinin eksiklikleri gibi vücut işleyişinde sorunlara sebep olur. B3 vitamini (niasin) temel olarak kolesterolün düşürülmesi, kan sekeri düzeyinin korunması, hücrelerdeki genetik işleyişin sağlanması ve gıdalar yolu ile alınan yağın işlenmesine yardımcı olur, bununla birlikte vücutta enerji üretimi için gereklidir. B3 vitamini eksikliğinde halsizlik, kas zayıflığı, iştah kaybı, sindirim sistemi bozuklukları ile ciltte enfeksiyonlara neden olabilir. B3 Vitamini 3 farklı formda bulunur; niyasin (nikotinik asit), nikotinamid, inositol hexanicotinate. 

B3 Vitamini Eksikliğinde Öne Çıkan Hastalıklar,

Aşağıdaki hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde B3 vitamini kullanılabilir. Bu hastalıklardan birinden şikayetçi iseniz doktorunuzun da fikrini alarak B3 vitamini takviyesi kullanılabilir.

Yüksek kolesterol, osteoartrit, alzheimer, kan ve dolaşım bozukluğuna bağlı olarak gelişen kalp krizi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunları, damar sertliği, inflamatuar bağırsak sorunları, tip 1 diyabet, tip 2 diyabet, koku alma sorunları, tat alma sorunları, alkol bağımlılığı, multipl skleroz, romatoid artrit, araç tutmaları, baş dönmesi, uykusuzluk, katarakt, migren, akne, depresyon ve gut.

B3 vitamini Eksikliğinde Oluşan Sorunlar,

B3 Vitamini ve genel olarak B vitaminleri vücuda enerji sağladığı için B3 vitamini eksikliğinde halsizlik ve kaslarda güç kaybı en çok karşılaşılan göstergelerdir. Bunların dışında cilt problemleri ve sindirim sorunları ile birlikte alkol bağımlılığı da görülür. B3 vitamini gıdalar yolu ile alındığında fazlası toksik etkiye yol açmaz ve güvenli bir yoldur. Niyasin takviyesi kullanan kişilerin B3 vitaminini aşırı almamaları gerekir. Günlük B3 vitamini üst sınırı 35 mg dır. Aşırıya kaçılması durumlarında mide hassasiyeti, gaz, baş dönmesi, ağızda ağrı gibi belirtiler görülür. Fazla miktarda B3 vitamini alımı kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde çarpıntıya neden olur. Takviye almadan önce mutlaka doktorunuz ile görüşün. 

B3 Vitamini Barındıran Besinler: 

Bu besinlerin bazıları yüksek miktarda yağ içerdiği için tüketilen miktara dikkat etmek gerekir. 
Tavuk, ton balığı, hindi, sığır eti, kuşkonmaz, kuzu kıyma, kılçıksız buğday, somon balığı, brüksel lahanası, bezelye, taze fasulye, tatlı patates, yer fıstığı, karnabahar, soya sosu, patlıcan, ıspanak, brokoli, karides, domates, rezene, mısır, havuç, kavun, biber, kale marulu, pazı.
Bu besinleri tüketirken sizin sağlık koşullarınıza ve yaşınıza uygun olan B3 vitamini açısından zengin beslenme düzenini bir uzman yardımı ile oluşturabilirsiniz.
]]>
E Vitamini Hapı https://www.vitaminler.gen.tr/e-vitamini-hapi.html Tue, 23 Oct 2018 09:06:34 +0000 E Vitamini Hapı, bağışıklık yapısını kuvvetlendirmesi bakımından önem taşır. Damar sertliği ve kanserden koruyucu olabilmektedir. Vücudumuzdan toksinlerin (zararlı madde) atılmasında yardımcıdır. Göz ve cilt sağlığı E Vitamini Hapı, bağışıklık yapısını kuvvetlendirmesi bakımından önem taşır. Damar sertliği ve kanserden koruyucu olabilmektedir. Vücudumuzdan toksinlerin (zararlı madde) atılmasında yardımcıdır. Göz ve cilt sağlığı için de faydalıdır. Fındık, tahıl, ton balığı, yeşil sebzeler, domates, zeytin yağı, yumurtanın sarısında bol miktarda E vitamini vardır. E vitaminiyle dolu bir gıda alındığında yada E vitamini hapı alındığında derideki hücre zarlarından geçerek vücudu ultraviyole (zararlı ışın) ışınlardan koruyucu bir anti oksidan görevi görür. Deriyi bu zarardan savunur. Bazı kaynaklarda sağlıklı bir kişinin ihtiyacı olmadan  olarak aldığı vitamin haplarının tahlillerde ciddi bir farklılık oluşturmadığı ile ilgili bilgiler vardır. Yani tahlil sonucunda eksik görülen vitamin değerlerinin yükseltilmesinde vitamin hapı faydalı olabilir fakat vücudun ihtiyacı yoksa alınan vitaminler bir fark oluşturmayabilir. Gereksiz alınan vitaminler kilo aldırabilir, kan pıhtılaşması yapabilir. E vitamini hapına genellikle çocuk ve yaşlıların ihtiyaç duyduğu söylenebilir.

E vitamini yağı Faydaları

Yaşlılık belirtilerini önlemede, yaralı cildin iyileşmesinin hızlanmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Cilde dışarıdan sürülerek uygulanabilir. Bu yağ kozmetik alanında cilt, tırnak, saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Kremleri yapılmaktadır. Özellikle yaz ayında bu kremler tercih edilmektedir.

E vitamini Hapı Nasıl Kullanılır Eczanelerde genellikle 10 TL üzerinde, piyasada ise 25 TL üzerinde fiyatlarla temin edilebilir. Ağızdan alınmak suretiyle kullanılır. Ayrıca son yıllarda vitaminler genellikle tek vitamin olarak değil de multi-vitamin şeklinde birçok vitamini bir arada barından haplar olarak üretilmektedir. Sağlıkla ilgili her durumda olduğu gibi E vitamini hapı kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

]]>
Çocuklar İçin Vitamin https://www.vitaminler.gen.tr/cocuklar-icin-vitamin.html Tue, 23 Oct 2018 20:13:15 +0000 Çocuklar için vitamin, Vitaminler vücudumuzda çok fazla metabolik olayın gerçekleşmesine yardımcı olurlar. Yaşamsal olayların çoğu onlarsız sağlanamıyor. Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi ve güzelce gelişebilmesi i Çocuklar için vitamin, Vitaminler vücudumuzda çok fazla metabolik olayın gerçekleşmesine yardımcı olurlar. Yaşamsal olayların çoğu onlarsız sağlanamıyor. Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi ve güzelce gelişebilmesi için vitamine ve minerallere olan ihtiyacı giderilmelidir. ağlıklı ve dengeli bir biçimde günlük vitamin ve mineral gereksinimi tamamlanmalıdır. Aksi takdirde çocuğunuzda iştahsızlık, büyüme ve gelişme geriliği gibi sorunlar, diş ve kemik gelişiminde sıkıntılar meydana gelecektir.

Çocukların beslenmesinde öncelikli olarak amaç onların vücutlarının ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacını karşılamak olmalıdır. Çocuklar için vitamine ne zaman başlanmalı derseniz  bebeklerde 6 ay dolana kadar zaten D vitamini dışındaki tüm vitaminleri anne sütünden karşılıyor. 6 aydan sonra yine doktor eşliğinde dengeli beslenmeyle alacağı vitamin desteği gerekli. Dışarıdan kullanacağınız vitamin hapları ve şuruplarında genelde A, B,C, D vitaminleri kalsiyum, magnezyum ve demir gibi minareler bulunur. Yapılan araştırmalar sonucu hekimle çocukların 5 yaşına gelene kadar sadece D vitamini kullanmasını öneriyor. Çocuklar için başlıca gerekli olan vitaminler 6 tanedir. Bunlar A, B, C, D, E, K vitaminleridir. Bu vitaminle sağlıklı büyüme ve gelişim için gerekli olduğu gibi aynı zamanda çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruyucu kalkan oluşturur. Özellikle C vitamini ve A, D, E, B  vitamin kompleksi bağışıklık sisteminde büyük rol oynar. Bu vitaminler vücuda düzenli bir şekilde alınsa da çocuğunuzda görülen iştahsızlık, yeme bozukluğu, bazı enfeksiyonlar ve yanlış beslenme yüzünden vitamin eksiliği söz konusu olabilir. Hayati risk aşıya vitaminler eksikliğinde ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Çocuklar için vitamin gereksinimleri
 •  A vitamini 1-3 yaş arası günlük ihtiyacı 100 IU 4-8 yaş arası günlük ihtiyacı 1320 IU dur. Bunun için havuç ıspanak ve yumurta gibi besinler tüketmeliler.
 • C vitamini 1-3 yaş arası günlük ihtiyacı 15 mg 4-8 yaş arası günlük ihtiyacı 25 mg dır. Bunun için portakal, kivi, brokoli gibi besinler tüketmeliler.
Vitamin Kullanımında Nelere Dikkat edilmeli

Çocuklar için vitamin gereksiniminden bahsettikten sonra bunun için ne yapabilirsiniz bir bakalım; öncelikle çocuklarınıza yedirdiğiniz meyve ve sebzelerin mevsiminde olmasına dikkat edin böylelikle çocuğunuzun yediği besinden maksimum vitamin almasını sağlamış olursunuz. Ayrıca sebze ve meyve seçerken çeşitlilik olmasına dikkat ediniz. Vitamin kaybı olmaması için etler kızartılmamalıdır. Vitaminler gelişigüzel kullanılacak ilaçlar değildir yokluğu sıkıntılı olduğu gibi aşırı kullandığınızda zehirlenmelere yol açacaktır. Vitaminler mümkün oldukça ilaç yoluyla değil gıdalardan karşılanmadır.
]]>
D Vitamini İğnesi https://www.vitaminler.gen.tr/d-vitamini-ignesi.html Wed, 24 Oct 2018 08:33:02 +0000 D Vitamini İğnesi; Kemiklerde kalsiyum ve fosfat birikmesi sonucunda, kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için, kanda yeterli miktarda kalsiyum ve fosfat gibi minerallerin bulunması gerekmektedir. Bunun için de D vitaminin D Vitamini İğnesi; Kemiklerde kalsiyum ve fosfat birikmesi sonucunda, kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için, kanda yeterli miktarda kalsiyum ve fosfat gibi minerallerin bulunması gerekmektedir. Bunun için de D vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü D vitamini, bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlamakta olan bir vitamindir.

D vitamini güneş ışınlarının sayesinde vücudumuzda kendi kendine üretilebilmesine karşın, bazı insanlar yeterince güneş altında kalmadıkları ya da güneş altında kalsalar dahi, yüksek koruma faktörlü olan güneş kremleri kullanmaları ya da, hava kirliliği nedeniyle, vücuttaki D vitamini üretimi azalmaya uğrar. Ayrıca güneşin ülkemize göre çok daha az olduğu yerlerde yaşayanlar ve bununla birlikte D vitamininden yoksun yiyeceklerle beslenenlerde, D vitamini eksikliği oluşur. Daha nadir olarak; midenin çıkarılmakta olduğu bazı ameliyatlar, bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları ve bazı ilaçların kullanılmasına bağlı olarak da D vitamini eksikliği ve yine yetişkinlerde osteomalasi adlı hastalık ile, çocuklarda rikets hastalığı görülmektedir.

D vitamini eksikliği tespit edilen kişilerde, tedavi için D vitamini ilaçları uygulanır. D vitamini, enjeksiyon yani, iğne uygulanarak verilebildiği gibi, tabletlerle de D vitamini takviyesi yapılabilir. D vitamini eksikliğinin ve vücutta buna bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlığın durumuna göre, tedavinin dozu uzman kişi tarafından önerilir. Bununla birlikte hastanın yaşı da göz önüne alınan bir faktördür. D vitamini iğnesinin tedavi şekilleri şu şekildedir.

Bir adet D vitamini iğnesi ile yaklaşık olarak 6 aya yakın, vücudun ihtiyacı olan D vitamini yeterli oranda sağlanmış olur. Her gün ilaç kullanmayı sevmeyen ya da ilaç almayı genellikle unutan kişiler için en uygun tedavi biçimi iğnedir. Ayrıca, bağırsaklarında emilim problemi olan kişilerde uygulanacak tedavi yolu içinde, en iyi yöntem budur.

]]>
C Vitamini Ampul https://www.vitaminler.gen.tr/c-vitamini-ampul.html Wed, 24 Oct 2018 20:36:34 +0000 C Vitamini Ampul, etki eden madde Vitamin C (Askorbik asit) 500 mg/500 ml'dir. Piyasa Şekilleri, 5 ml'lik 5 Ampul ve 2 ml'lik 5 Ampul şeklindedir. Doktor önerisiyle C vitamini ampul  şeklinde kullanılabilir.     C Vitamini Ampul, etki eden madde Vitamin C (Askorbik asit) 500 mg/500 ml'dir. Piyasa Şekilleri, 5 ml'lik 5 Ampul ve 2 ml'lik 5 Ampul şeklindedir. Doktor önerisiyle C vitamini ampul  şeklinde kullanılabilir.    

Kullanım Şekli: Yetişkinlerde C vitamini gereksinimi arttığı durumlarda, skörbüt ve şiddetli yanıklarda genellikli olarak 250-500 mg intravenöz (i.v) yolla veya intramusküler (i.m) yolla veya  klinik semptomlar devam ettiği sürece uygulanması mümkündür. Günlük doz ise 1 g'a kadar çıkabilir.Günde 6 g'a kadar çıkabilen parenteral dozlar ise normal yetişkinlerde toksisite belirtileri olmaksızın uygulanabilmekte. Operasyon öncesi veya sonrasında yaranın kapanmasını hızlandırmak için 7-10 gün süreyle 1 ampul yeterlidir.

C Vitamini Ampul Endikasyonları: C vitamini eksikliğinin önlenebilmesi ve tedavisinde kullanılır. Skorbüt ve preskorbütik durumlarda, Moeller-Barlow hastalığı, diş eti, kanaması, yara iyileşmesi ve cerrahi girişimler, barsak hastalıkları,emilim bozuklukları, uzun süreli enfeksiyon ve ateş, gastrektomi, sigara kullanımına bağlı C vitamini gereksiniminde artış veya C vitamini gereksinimi ortaya çıkabilir.

Kontrendikasyonları: Asidüri veya normal idrar pH'sı veya oksalüri ile birlikte görülmekte olan böbrek taşı vakalarına C vitamini verilmemelidir.

C Vitamini Ampul Yan Etkileri:Yüksek dozlarda kullanılması sonucu diyare ve diğer gastrointestinal gibi rahatsızlıklar ve böbrekten kalsiyum oksalat taşlarının oluşumuna neden olduğu belirtilmiştir.

Uyarılar: Uzun süre yüksek dozda tedavi sonucunda idrarda okzalat itrahı artar ve idrarın asitleşmesi okzalat ve sistinin çökmesine neden olur. Bu olgu okzalat nefrolitiyazisi olgularında istenmeyen bir durum olarak geçer. Hemokromatoz, talesemi veya sideroblastik anemisi olan hastalarda demir absorbsiyonunu arttırması nedeniyle zararlı olduğu bilinmektedir.

İlaç Etkileşimleri: Asetil salisilik asit, barbitüratlar ve tetrasiklinler, C vitaminin üriner eliminasyonunu artırırlar. Ayriyeten vitamin C, demirin absorbsiyonunu (emilimini) artırır. Oral kontraseptifler, seriloplazmin düzeyindeki bir yükselmeye bağlı olarak oksidasyon ile C vitamini düzeyini düşürebilmektedir. Kortikosteroidler C vitamini oksidasyonunu arttırmaktadırlar. Diyabetik hastalarda C vitamini kullanımı idrarda glikoz tayini testlerinde yanlış sonuçların elde edilmesine neden olabilmektedir. Bu tür testlerin yapılmasından birkaç gün önce ise C vitamini kullanımı kesilmelidir. Fakat kan şekeri düzeyleri üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı bilinmektedir.
]]>
Günlük C Vitamini İhtiyacı https://www.vitaminler.gen.tr/gunluk-c-vitamini-ihtiyaci.html Thu, 25 Oct 2018 12:52:49 +0000 Günlük c vitamini ihtiyacı; C vitaminin diğer adı aksorbik asittir. Kolajen molekülünün üretilmesi C vitamini sayesinde olur. Vücudun kendini hastalıklara karşı koruması ve başka vitamin, minerallerin emilimi C vitamini sayesind Günlük c vitamini ihtiyacı; C vitaminin diğer adı aksorbik asittir. Kolajen molekülünün üretilmesi C vitamini sayesinde olur. Vücudun kendini hastalıklara karşı koruması ve başka vitamin, minerallerin emilimi C vitamini sayesinde olur. İnsan vücudu kendi C vitamini ihtiyacını üretemez. C vitamini suda eriyen bir vitamin olduğundan vücudumuzun dokularında sadece sınırlı miktarda depolanmaktadır. Vücuda giren fazladan C vitamini idrarla atılmaktadır. Böylece C vitamini nadiren toksisite ile ilişkilendirilir. 

C vitamini hangi besinlerde bulunur 

C vitamini; bir orta boy portakalda 70 mg, bir domateste 23 mg ve bir greyfurtta 88 mg C vitamini  içermektedir. Yeşil biber, siyah üzüm, karnabahar, lahana, mango, portakal, brokoli, mandalina, greyfurt, patates, domates, böğürtlen, pırasa, bezelye, çilek, şalgam ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. 

C vitaminin görevleri:
 • Kan damarlarının sağlamlığında rol alır.
 • Kemik, eklem bağları, ve damarların yapısında bulunan kolojen maddesini arttırır.
 • Vücudun mikroplara karşı direncinin arttırılmasında.
 • Kolestrol isimli yağdan safra yapılmasında.
 • E vitamini ve folik asitin stabil hale gelmesini sağlar.
 • Noradrenalin isimli bir hormonun vücutta yapılanmasında.
 • Kuvvetli bir antioksidan maddedir. Oksijenin vücutta yandıktan sonra oluşturduğu zararlı yan ürünlerinin hasarından korur. E vitamini gibi diğer antioksidanların etkisini de arttırır.
 • Karnitin sentezinde faydalı olmaktadır. Böylece yağ asit transportuna katkıda bulunur.
C vitamini yetmezliği:

Sigara ve doğum kontrol hapları vücutta C vitamini miktarını azaltır. Bu sebeple sigara içenler ve doğum kontrol hapı kullananlar, ilave olarak C vitamini almaları gerekmektedir. Aspirin C vitamininin idrarla atılmasını arttırdığından eksiklik oluşur. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar C vitamini alınca bu ilaçların etkisi azalır. Kan sulandırıcı ilaç alanlar günde 1 gramdan fazla C vitamini alması gerekir. 
Yüksek miktarda C vitamini alındığında, kan testleriniz yanlış sonuç verebilir. Bu testler billirubin, kreatinin ve gaita' da gizli kan testleridir. C vitamini eksikliğinde skorbüt isimli bir hastalık meydana gelir. Bu hastalıkta diş etlerinde kanama ve dişlerde sallanma oluşur. C vitamini eksikliğinde kollajen sentezi bozulur ve bağ dokusu bozulur. Sonuç olarak morarmalar, diş etinde kanamalar, peteşi denilen nokta tarzı kanamalar, eklem ağrıları, hiperkeratoz, yaralarda iyileşme bozulur. Ayrıca halsizlik, eklem ağrıları, eklemlerde şişlik, depresyon ve nöropati gelişir.

Ester C vitamini:

C vitamininin palmitik asit tuzuyla yapılmış yapay şekline vitamin C- ester adı verilir. Vitamin C- ester hem yağda hemde suda erimektedir. Bu nedenle daha etkilidir. Kremlere katılarak bazı cilt hastalıklarında çok faydalı olmaktadır.

C vitamini hangi hastalıklardan korur:
 • Kalp hastalıklarından korur. Kan damarlarının genişlemesine faydalıdır.
 • Mide ülserinde ve gastrit yapan mikrobun öldürülmesinde C vitamini etkilidir.
 • Kanser hastalarında.
 • Katarakt oluşumunu engeller.
 • Yüksek tansiyonu düşürmede.
 • Şeker hastalarında, göz, sinir ve damarlarda yaptığı hasarı önlemede.
Günlük C vitamini ihtiyacı:
 • Erişkinler için: 60 mg.
 • Gebelikte: 80-90 mg
 • Sigara içen bireyler için: 100-200 mg.
 • Alınabilecek en fazla doz 2000 mg/ gündür.
Bazı bilim adamları kişilerin günlük 400 mg C vitamini almalarını önermektedir. C vitaminin fazla alınması durumunda soğuk algınlığı ve nezleden korumaz. Günde 1000 mg' dan fazla alınırsa bulantı, ishal, midede kramp yapar ve böbrek taşı oluşma riski artmaktadır.

]]>
C Vitamini Hapları https://www.vitaminler.gen.tr/c-vitamini-haplari.html Thu, 25 Oct 2018 23:12:24 +0000 C vitamini hapları, diğer bir adıyla askorbit asit, suda eriyebilen ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kilo alımına yardımcı olan ve iştah açan bir vitamindir. C vitamini uzun zaman için depolanamaz. Kaslarda, kıkır C vitamini hapları, diğer bir adıyla askorbit asit, suda eriyebilen ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kilo alımına yardımcı olan ve iştah açan bir vitamindir. C vitamini uzun zaman için depolanamaz. Kaslarda, kıkırdaklarda, bağ dokularında, kanda ve kemiklerde bulunur. Vücudumuzda bulunan yaraların iyileşmesi de, kişideki vitaminin bulunmasının önemli bir rolü vardır. Bağışıklığı artırmada önemli bir rolü olan c vitamini çok önemlidir. 
Doğal yollarla alınabilir. Portakal, limon, mandalina başlıca c vitamini barındıran yiyeceklerdir. Ama sadece yiyeceklerle c vitamini takviyesi sağlanamayabilir.  Bu durumda takviye gerektiren bir kaç tane ilaç vardır. 

C vitamini içeren haplar,

Imunex Plus: Diğer markalardan daha farklı olarak, doğal kuşburnu tozundan elde edilmektedir. Bu vitamin, bağışıklık sistemin oldukça güçlendirir ve iştah açıcı özelliği de vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmede, beta glukan denilen maddeye yer verilmektedir. Beta glukan ise ekmek mayası mantarından elde edilmektedir. Bir çok üniversitede bağışıklık için önemli bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. 

Solgar: C vitamini ve mineral gruplarında özel bir ödülle taçlandırılan bu ilaç  1974 yılında üretilmeye başlamıştır. En güvenilir ve çokça tercih edilen bir üründür. Solgar markasını balık yağlarında da görebiliriz. Vitamin grupları arasında çiğnemeli tablet olarak satılabilmektedir. 500 miligram ve 1000 miligramlık solgar marka vitaminler mevcuttur. Çiğnemeli olarak satılan bu ilaç, içerisinde kuşburnu tozu barındırır ve vejeteryanlar içinde uygundur.

Bayer Redoxon: Günlük sadece birer tablet alınması gereken vitamin, 1863 yılında Bayer markası tarafından üretilmeye başlanmıştır. Sadece c vitamini değil içerisinde çinko da içerdiğinden çok faydalı bir vitamin olarak piyasada satılmaktadır. 
 Kansere karşı koruma da sağlamaktadır. Antioksidan içeriği sayesinde hastalıklardan koruma özelliği vardır. Bu c vitamini de yukarıda belirttiğin ilaçlar gibi çok tercih edilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte, kişiye enerji de verir. 

Calcium C Sandoz: Özellikle çocukların bayıldığı bu c vitamini tadının portakallı olması ve fantaya benzemesiyle dikkat çekmektedir. Çocuklar o kadar çok sevmektedirler ki verseniz bütün şişeyi içebilirler. Seksenli yıllarda oldukça kullanılmakta olan bu vitamin, iştah açmasıyla da bilinir. Enerji verir. Anneler o yıllarda çocuklarına özellikle bu c vitaminini almaktaydılar. Günümüzde de hala kullanılmaktadır. Alerjik durum gösterebilir, bu yüzden ilacı alacak olan kişide alerjik duruma rastlanırsa, doktora başvurmakta yarar vardır. Aynı zamanda böbrek yetmezliği olan hastalar, diyabet olan hastalar ve alerjisi olan hastaların kullanmaması önerilmektedir.

Life Time C: Amerika'da üretilmekte olan ve bir amerikan markası olan bu ilaç, özellikle sporcular tarafından tercih edilmektedir. Sporcuların tercih ettikleri bu takviye ilaç, c vitamini yönünden oldukça faydalı olmakla birlikte, kişiye canlılık ta verir. Bu vitaminin içerisinde de kuşburnu tozu bulunmaktadır. Diğer vitamin takviyelerinden farklı olarak, daha hızlı bir biçimde emilim sağlamaktadır. Günlük bir tablet kullanılması önerilen c vitamini, özellikle aids ve kansere karşı etkilidir. 

C vitamini hapları, reçetesiz olarak ta eczanelerden bulabilirsiniz. Yine de doktor kontrolünde alınmasında fayda vardır.
]]>
B Vitamini İlaçları https://www.vitaminler.gen.tr/b-vitamini-ilaclari.html Fri, 26 Oct 2018 21:11:40 +0000 B Vitamini İlaçları, B vitamini eksikliği olan durumlarda kullanılmaktadır. Nikotinamid içeren preparatlarla hastalara sunulmaktadır. B vitamini ilaçları, içerisinde genellikle biyotin, kolin, pantotenik asit ve pantenol içeren pr B Vitamini İlaçları, B vitamini eksikliği olan durumlarda kullanılmaktadır. Nikotinamid içeren preparatlarla hastalara sunulmaktadır. B vitamini ilaçları, içerisinde genellikle biyotin, kolin, pantotenik asit ve pantenol içeren preparatlar şeklinde piyasaya sürülmektedir. B vitamini eksikliğinde pek çok hastalık görülmektedir. Eksikliğinde, özellikle sindirim sistemi, sinir sistemi, gelişme ve büyüme sistemi üzerine faydaları vardır. Eksikliğinde iştahsızlık, yorgunluk, bağırsak bozukluğu, kabızlık, sinir iltihapları, mide rahatsızlıkları, kabızlık gibi şikayetler görülmektedir. 

B vitamini ilaçları, B vitaminin özellikleri arasında suda erir, vücutta depo edilemez, yemeklerin pişme suyu ile dökülürse bu vitaminler kaybolmaktadır. B vitamini ilaçları, ısıya dayanıklı olmaları, Enzimlerin kofaktörünü oluşturmaları, azot taşımaları B vitaminlerinin ortak özellikleridir. B vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, piridoksin, Biotin, folik asit ve kobalaminidir.

B1 vitamini; Enerji metabolizmasında görev almaktadır. Sinir sistemi için gerekli bir vitamindir. 

B2 Vitamini; B2 vitamini yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasında görev almaktadır. Antioksidan etkisi vardır. kırmızı kart ücretleri hücrelerinin oluşmasını sağlar. 

B6 vitamini; Sinir sisteminin işleyişini ve bağırsak sistemi için gerekli bir vitamindir. Kırmızı kan hücrelerinin rol oynamaktadır. Sedef egzama ve kepek gibi rahatsızlıkların oluşmasını önler. 

Biyotin B7 vitamini; Yağ, protein, karbonhidrat metabolizmasında etkilidir. Saç ve tırnak için önemlidir. Eksikliğinde anemi, bulantı, yorgunluk, depresyon ve saç dökülmesi görülür. 

Folik asit: Kırmızı kan hücrelerinin ve sinir dokularının oluşmasında etkilidir. Büyümede etkilidir. Anne karnındaki bebeklerin gelişimi için etkilidir. 

B12 Vitamini: Vücuda giren zararlı maddeleri etkisiz hale getirir. Kırmızı kan hücrelerinin yapımında önemlidir. Sinir sistemi için gerekli bir vitamindir. Hafızayı ve konsantrasyonu geliştirir.

B vitamini ilaçları nelerdir

Apıkobal Tablet: B vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini içermektedir. Unutkanlık, kuvvetsizlik, sinirlilik, çabuk yorulma, zihinsel ve bedensel yorgunluklarda kullanılan bir ilaçtır. Günde 1 tablet alınır. Yan etkileri, nefes almada zorluk, dil, boğaz, dudak ve yüzde şişkinlik, nefes darlığı görülebilmektedir.

Bevigen Tablet: Günlük dozu 1-2 tablettir. Periferik, sinir sisteminde belirgin bozukluklarında, kardiyovasküler sistem, mide bağırsak kanalında, Organik ve fonksiyonel bozukluklarında kullanılmaktadır. Yan etkisi olarak, ender anafilaktik şok görülebilir. Hassasiyete olan kişiler kullanmamalıdır.

Bemiks draje: B vitamini eksikliğinde kullanılır. Alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Günde 1 tablet alınır. 

Neurovit Tablet: Nevrit ve gebe kadınlarda kullanılan bir vitamindir. İçerisindeki herhangi bir maddeye karşı alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Genelde günde 1 tablet olarak kullanılır.

Bevitol Tablet: Nevrit ve romatizmal ağrılarda etkilidir. İçerisindeki herhangi bir maddeye karşı alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Yan etkisi yoktur. Genellikle  günde 1-2 tablet kullanılır.

Vitabeks Tablet: Ağız ve sindirim sistemi hastalıklarında etkili bir vitamindir. Yan etkisi yoktur. Hassasiyeti olanlar tarafından kullanılmamalıdır. Günde 1-2 tablet alınabilmektedir.]]>
D Vitamin Eksikliği Belirtileri https://www.vitaminler.gen.tr/d-vitamin-eksikligi-belirtileri.html Sat, 27 Oct 2018 10:14:07 +0000 D Vitamin Eksikliği Belirtileri, Diğer vitamin eksikliklerinde olduğu gibi kısa süreliğine D vitamini eksikliğinde herhangi bir belirti görülmeyebilir.Fakat bir süredir devam eden D vitamini eksikliği belirtileri D Vitamin Eksikliği Belirtileri, Diğer vitamin eksikliklerinde olduğu gibi kısa süreliğine D vitamini eksikliğinde herhangi bir belirti görülmeyebilir.
Fakat bir süredir devam eden D vitamini eksikliği belirtileri aşağıdaki gibidir.

Depresyon: D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir ve daha çok kendinizi “nedensiz olarak hüzünlü hissetmeniz"  olarak tanımlanır. Bunun sebebi, beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak azalmasıdır.

Kemik Ağrıları: Özellikle güneşin kendini göstermediği kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrısı görülmesi artar. Bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücut genelinde hissedilebilir ve ağrılara halsizlik eşlik eder.

Soğuk Algınlığı: Eğer sık sık soğuk algınlığı alıyorsanız bunun sebebi D vitamini eksikliği olabilir. Yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliği olan çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonlarının daha çok görüldüğünü ispatlıyor.

Kasların Zayıflaması: D vitamini eksikliği belirtileri arasında bulunan vücudumuzdaki kas dokusunun büyük bölümünü oluşturan ve iskelet kasları olarak isimlendirilen kasların zayıflamasına yol açabilmektedir.

Başın Terlemesi: Başın normalden fazla terlemesi hem çocuklarda ve bebeklerde hem de yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin işareti olabilir.

Kemik Yamukluğu: Küçük çocuklarda D vitamini eksikliğinden kaynaklanan raşitizim (kemik yamukluğu) hastalığı görülür.

Yavaş Büyüme: D vitamini eksikliği olan çocuklarda yavaş boy alma, yavaş büyüme, geç diş çıkarma ve geç yürüme görülür.

Yaşın İlerlemesi: Genel itibariyle  50 ve üstü yaşındaki insanlarda göz görülür derecede D vitamini salgısı azalır belirtileri kambur oluşması, kemiklerin daha kolay bir şekilde kırılması gibi durumlar. 

Diğer Belirtiler: Halsizlik, kas krampları,  eklem ağrıları, kilo alma, baş ağrısı, yüksek tansiyon, mesane sorunları, konsantrasyon eksikliği, kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunları erken dönem D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alıyor.
]]>
C Vitamini Serumu https://www.vitaminler.gen.tr/c-vitamini-serumu.html Sat, 27 Oct 2018 10:46:42 +0000 C Vitamini serumu, cildimiz, kimyasal maddelere ve güneşe maruz kalmak, yada yanlış beslenmek gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Hayatımızın her zaman içinde olan vitaminler ve mineraller vücudumuzun her zaman kurtarıcı C Vitamini serumu, cildimiz, kimyasal maddelere ve güneşe maruz kalmak, yada yanlış beslenmek gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Hayatımızın her zaman içinde olan vitaminler ve mineraller vücudumuzun her zaman kurtarıcısıdır. Vitaminler besinler yolu tüketilse de bu durum çoğu zaman yetersiz kalabilmektedir. Bu yüzden kozmetik sektörü vitaminlere sıcak bakmış ve serum halinde üretime geçmeye başlamışlardır. Bu vitamin serumlardan en popüler olanlarından bir vitaminde C vitaminidir. Özellikle de yaş ilerledikçe cilt bakımında en çok tercih edilen bir ürün haline gelen C vitamini serumudur.   

C vitamini serumu faydaları

C vitamini suda çözülebilen vitaminler grubunda olup, güçlü antioksidan özellikleri içeren, gereğinden fazla tüketilse dahi idrar yolu ile vücuttan atılan çok faydalı ve zararsız bir vitamindir. Derimizde bulunan kollajen ve elastin liflerin üstünde de önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle ciltte hücresel koruma ve cilt yaşlanmasını yavaşlattığı görülmektedir. Günümüzde uzman kişiler tarafından incelendiğinde ph derecesi 3-5 arası olup askorbik asit serumların ciltteki emiliminin iyi olduğu görülmüştür.

Ayrıca C vitamini serumunu güneşin sağladığı UV gibi zararlı ışınların meydana getirdiği hasarlara karşı savaştığı ve tedavi edebildiği bilinmektedir. Kozmetik sektörlerinde sadece lekeler için olarak da C vitamini serumu ayrıca piyasaya sunulmuştur. Güzellik merkezlerinde ise kollajen liflerin üretimini arttırmak için, olgun cilt bakımında profesyonel olarak kullanılmaktadır. C vitamini serumları cilt lekeleri ve kırışıklıkların yanı sıra akne gibi sorunlarında önüne geçebilmektedir. C vitamini serumunu kullandığınız zaman cildinize parlaklık, canlılık ve elastikiyet özelliği katacaktır.

Evde C vitamini serumunu nasıl kullanılır

C vitamini serumunu kullanmadan ilk önce cildinizi uygun ürünlerle temizledikten ve tonik kullandıktan sonra temiz bir cilde parmağınızın ucuna bir kaç damla damlattıktan sonra yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulamalısınız. Fakat bu işlemi gündüz, cildimiz güneş ışınlarından dolayı etkilenerek leke meydana getirmesinden dolayı akşam ve gece uygulanması daha uygun görülmektedir. İlk kullanımınızdan itibaren cildinizdeki farkı hissedeceksiniz. Cildi yatıştırmaktadır ve sivilceleri söndürmektedir. C vitamini serumun üzerinde kullanım talimatlarını uygulamayı unutmamalısınız. C vitamini serumlarını eczanelerden kolayca temin edebilirsiniz.  


]]>
B6 Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/b6-vitamini-eksikligi.html Sun, 28 Oct 2018 06:48:50 +0000 B6 Vitamini Eksikliği, B6 vitamini bir diğer ismi ile Piridoksin (Pyridoxine) su içinde çözünebilen B vitaminlerinden birisidir. Özellikle de protein metabolizmasında oldukça önemli bir koenzim olmasından dolayı vücudun onarım i B6 Vitamini Eksikliği, B6 vitamini bir diğer ismi ile Piridoksin (Pyridoxine) su içinde çözünebilen B vitaminlerinden birisidir. Özellikle de protein metabolizmasında oldukça önemli bir koenzim olmasından dolayı vücudun onarım ile yapımında rol alan en önemli vitaminler arasında yer alır. Normal organizma gelişimi için en önemli olan vitaminlerin başında B6 vitamini gelir. Vücutta depolanmayan bir vitamin olduğundan dolayı dışarıdan takviye edilir ya da diyetle beraber kesinlikle alınması gerekir. B6 vitamini çeşitli birçok bitkisel besinle hayvansal besinde düşük yoğunlukta bulunmaktadır. 

B6 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur

B6 vitamini eksikliği çok az görülmek ile birlikte eksikliği durumunda da özellikle de deri üstünde birtakım problemler ortaya çıkarmaktadır. Bunun haricinde sinir sistemi ve sindiriminde oldukça etkilendiği geniş bir yelpazede hastalıklara neden olur. Dilde iltihap ile yaralanmalar (glossit) egzama ve dudak çatlakları gibi belirtiler deri üstünde ilk görülen şeylerdir. Kasılma ile kas zayıflığı nöbetleri görülmekte olan ilk bulgulardır. Periferik nöropati adı verilen his kayıpları gibi rahatsızlığı olan kişilerde B6 vitamini eksikliği olduğu da bilinir. B6 vitamini eksikliği olan kişilerde depresyon, deri iltihaplanması, uyku bozukluğu, kusma, el ve ayaklarda uyuşukluk, immün sistem zayıflığı, üreter ve böbrekte taş oluşumu gibi birtakım hastalıklar görülmektedir. Çok fazla enfeksiyona yakalanma, görme sorunları, koordinasyon bozukluğu ve duyu his zayıflıkları bazı eksiklik bulgularıdır. 

B6 vitamini hayati fonksiyonları desteklediğinden dolayı hormon üretimi, beyin işlevleri ve protein sindirim mekanizması oldukça faydalı ve gerekli olan bir vitamindir. Cinsel problemler ile başa çıkmada hormon üretimi etkisi sayesinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Kansızlık ile mücadele eder bunun nedeni kan hücresi yapımında oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Bulantı ile kusmaların engellenmesinde özellikle de gebelik gibi durumlarda B6 vitamini çok sık kullanılır. Artrit gibi eklem iltihaplı rahatsızlıklarda, bacak kramplarında, karpal tünel gibi el ve ayak sinirsel problemlerinde destekleyici tedaviye ilave edilir. B6 vitaminin bu rahatsızlıklarda tedavi edici etkileri olduğu düşünülür. B6 vitamini alerjik ve depresyonda etkili olur. İmmün sistemini güçlendirmektedir. Çeşitli birçok iltihaplı rahatsızlıkta tedaviye ek olarak B6 vitamini içermekte olan enjeksiyon ile haplar verilir. 

B6 Vitamini Eksikliği Hangi Besinleri Tüketerek Giderilir
 • Balık
 • Muz
 • Avokado
 • Tavuk
 • Pirinç
 • Kırmızı et özellikle de karaciğer
 • Buğday unu
 • Kepek ekmeği
 • Patates
 • Yumurta
 • Bezelye
 • Havuç
 • Baklagiller
 • Bira mayası
 • Birçok sebze türünde az miktarda 
 • Kuru yemişler
 • Ispanak

Burada en önemli olan nokta mümkün olduğunca az pişen besinlerden tüketmek çünkü çok pişen yemeklerde B6 vitamini miktarı azalmaktadır. Bu yüzdende az pişen her şey daima sağlıklı olur. 

]]>
D Vitamini Ampul https://www.vitaminler.gen.tr/d-vitamini-ampul.html Mon, 29 Oct 2018 04:44:35 +0000 D Vitamini ampul, D vitamini yetersizliği veya eksikliğinde, sindirim kanalındaki emilim arızasına bağlı, D vitamini azalmasının önlenmesi ve tedavisi raşitizm hastalığını iyileştirme, kemik erimesinin destek tedavisi iç D Vitamini ampul, D vitamini yetersizliği veya eksikliğinde, sindirim kanalındaki emilim arızasına bağlı, D vitamini azalmasının önlenmesi ve tedavisi raşitizm hastalığını iyileştirme, kemik erimesinin destek tedavisi için kullanılmaktadır. Ayrıca kemik erimesine bağlı olarak kırık oluşma tehlikesi bulunan durumlar için tedaviye destek olmak için ve paratiroid bezlerindeki ur sebebiyle aşırı paratiroid hormonu salgılanmasına bağlı hastalığın tedavi için D vitamini ampulü kullanılır. D vitamini, yağda eriyen ve kalsiyum, fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli bir vitamindir.

D vitamini, ince bağırsaklardan kalsiyumun emilmesini ve kemik yapımında kullanılmasını kontrol eder. D vitamini eksikliğinde kemik yapısı bozulur ve büyüme çağındaki çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde kemiğin yumuşaması, ileriki yaşlarda osteoporoz meydana gelmektedir. Bu durum kemik ağrıları ve deformitesine sebep olur.

D vitamini ampul kullanımı

D vitamin yetersiz veya azlığı, yeni doğan ve çocuk raşitizm tedavisi için, genellikle 3 veya 4 hafta ara verilerek 1 ml kullanılmaktadır. Sindirim kanalındaki emilim bozukluğu sebebiyle, D vitamini eksikliğinin tedavisi için 3 veya 4 hafta ara verilerek 1 ml yada 1/2'lik doz halinde D vitamini ampul kullanılmaktadır. Kemiklerde mineral azalması sebebiyle oluşan osteomalazide, kemik erimesi destek tedavisi için, yine kemik erimesine bağlı olarak kemik kırığı olmasının engellenmesinde ve hiperparatiroidizm tedavisi için 6 veya 12 hafta zamanla, haftada bir kere 1 ml D vitamini ampulü verilir.

Doz ve tedavinin süresi tedavi edilecek hastalığın şiddetine göre doktor tavsiyesi ile belirlenmelidir. Ne sıklıkta D vitamini ampulü kullanacağınız doktor tarafından reçete edilmelidir. Her zaman doktorun önerdiği biçimde kullanılmalı ve kesinlikle doz aşılmamalıdır.

D vitamini ampul kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar
 • D vitamini ampulü, doktorun tavsiyesine ve hastanın tercihine göre oral veya intramüsküler olarak kullanılır ancak kalsiyum absorpsiyonu bozuklukluğunda adaleye enjekte edilir.
 • D vitamini ampulü sürekli kullanıldığında, böbreklerin işlevi devam eder. Ağır böbrek yetmezliğinde kalsiyum ile birlikte kullanılmamalıdır.
 • Eğer D vitamini ampulü etkisinin çok kuvvetli yada zayıf olduğu ile ilgili bir şüphe meydana gelirse mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.
 • D vitamini ampulü alma unutulursa, unuttuğunuzu fark ettiğinizde bu dozu almalısınız. Ancak unutulan doz üzerinden uzun bir zaman geçmiş ise ve bir sonraki dozun alma zamanı gelmişse, unutulan dozu atlayın. Diğer dozları her zamanki zamanda alın, unutulan dozu dengelemeye çalışmayın.
 • D vitamini ampulü tedavisi bittiğinde, oluşabilecek etkileri bulunmamaktadır. Doktor tarafından belirtilmedikçe tedaviyi sonlandırmamanız gerekir.
D vitamini ampulü kullanımının olası yan etkileri;
 • İdrarda çıkan kalsiyum oranında yükselme, kan hücrelerinde kalsiyum yüksek çıkabilir.
 • Ruhsal belirtiler, düzensiz kalp atması, bilinç kaybı.
 • İştahsızlık, kilo kaybı ve mide bulantısı meydana gelebilir.
 • Normalden fazla miktarda idrar yapma veya idrar yapamama, aşırı susuzluk, böbrek taşı oluşması, kaşıntı, döküntü, aşırı duyarlılık, kandaki kalsiyum yüksekliği sebebiyle böbrekte kireçlenme meydana gelmesi gibi belirtileri bulunmaktadır.
D vitamini ampulü saklama koşulları

İlacı çocukların ulaşamayacağı yerlere koymalısınız, 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklayın ve ışıktan koruyucu ambalajında bulundurmalısınız.

]]>
D Vitamini Normal Değerleri https://www.vitaminler.gen.tr/d-vitamini-normal-degerleri.html Mon, 29 Oct 2018 21:24:39 +0000 D Vitamini Normal Değerleri, D vitamini, yağda eriyen vitaminler içerisinde yer alan ve aynı zamanda endojen olarak uygun biyolojik ortam içinde sentezlenebildikleri için hormon ve hormon öncüleri olan bir grup steroldür. En ön D Vitamini Normal Değerleri, D vitamini, yağda eriyen vitaminler içerisinde yer alan ve aynı zamanda endojen olarak uygun biyolojik ortam içinde sentezlenebildikleri için hormon ve hormon öncüleri olan bir grup steroldür. En önemli tesiri kalsiyum, fosfor metabolizması ile kemik mineralizasyonu üzerinedir. Son senelerde, D vitamini eksikliği ve yetersiz olması durumunda, yaygın olarak görülen kanserler, kardiyovasküler hastalıklar, metabolik sendromlar, enfeksiyöz ve otoimmun hastalıklarında dahil olduğu bir çok kronik hastalıklarla ilişki içinde olduğu tespit edilmiştir. Bununla Birlikte, D vitamini eksikliği osteoporoz, düşme ve kemik kırıkları için tanımlanmış olan bir risk etkenidir. D vitamini eksikliği bütün dünyada artık küresel bir salgın olarak kabul edilirken, D vitamini normal değerleri 40-110 ng/mL aralığında olup, 60-80 ng/mL arası ise iyi bir düzey olarak değerlendirilir. Güneşli ülkelerde hayatını devam ettiren ve yeteri derecede güneşlenen insanların, D vitamini düzeyleri 40ng/mL’nin üzerinde olması gerekir.

D Vitamini Diğer Değerleri Nasıl Olmalıdır

Uzmanları tarafından D vitamini eğer 25 (Oh) D düzeyi 20 ng/mL’den düşük olduğu zaman D vitamini eksikliği olduğu kabul edilir. 21-29 ng/mL arasında olduğunda ise D vitamini yetersizliği, 30 ng/mL’den yüksek olması yeterli düzey olarak kabul edilirken, 150 ng/mL’den yüksekte ise D vitamini intoksikasyonu olarak kabul edilir. D vitamini eksikliği olan çocuklarda rikets, erişkinlerde ise osteomalazi klinik tablosuna sebep olmaktadır. Amerika da bulunan (Food and Nutrition Board) 1997 senesinde yayınladığı bir yayında çocuklar için 400İÜ/gün, erişkinler için 200İÜ/gün ve yaşlılar içinde 400İÜ/gün D vitamini verilmesini öneriyor T. C. Sağlık Bakanlığı ise bu konuda, bir yaşına kadar olan bebekler için, günde 400 İÜ D vitamini verilmesini önerir. Diğer yaş gruplarının güneşten yeteri derecede D vitamini sentezlenebileceğini varsayarak takviyeye gerek görmemektedir.

]]>
Vitamin İğnesi https://www.vitaminler.gen.tr/vitamin-ignesi.html Tue, 30 Oct 2018 10:52:33 +0000 Vitamin İğnesi: yüz gençleştirmede çok sık kullanılan metotlardan biri olarak dikkat çekiyor. Cilde gençlik, sağlık ve güzellik katan bu iğneler hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir. Vitamin enjeksiyonunda gaye cildin kaybett Vitamin İğnesi: yüz gençleştirmede çok sık kullanılan metotlardan biri olarak dikkat çekiyor. Cilde gençlik, sağlık ve güzellik katan bu iğneler hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir. Vitamin enjeksiyonunda gaye cildin kaybettiği gerginlik ve canlılığın tekrar kazandırılmasıdır. Vitamin iğnesi, alkol ve sigara kullanan, yoğun çalışma temposu nedeni ile cildine yeteri kadar özen göstermeyen, cildi güneşe ve solaryuma maruz kalmış insanlarda çok sık olarak uygulanmaktadır. Her yaşa ve cilde yapılan bir işlemdir. Vitamin enjeksiyonunun en sık yapıldığı bölgeler yanaklar, göz çevresi, alın, çene,boyun ve dekolte bölgesidir. Uygulama sonrası cilde kaybettiği gerginlik ve canlılık geri kazandırılır ve cilt daha parlak ve taze bir görüntüye kavuşur. Yapılan seans sayısı ve uygulama aralıkları kişiden kişiye farklılık gösterir. İşlem esnasında lokal anestezi kremi kullanılarak ağrı hissi azaltılır. Bu hastanın yapılan uygulama sırasında konforu bakımından önemlidir. Uygulanacak ürün kombinasyonu tamamen kişinin yaşına, cilt problemine, göre farklılık göstermektedir. Uygulama sonrası cildin ihtiyaç duyduğu oksijenlenme sağlandığından yaşlanma etkileri de azalacaktır. Vitamin enjeksiyonu ile beraber kişinin cildinin ihtiyacına göre botoks ve dolgu işlemleri de uygulandığında daha etkili ve kalıcı düzelmeler ortaya çıkacaktır.

Vitamin İğnesi Hangi Maddeleri İçerir: 
 • Somon balığından alınan DNA
 • Hyaluronik asit ve Kök hücre: Yüz mezoterapisinde kullanılan bu madde insan dokusunda yaygın şekilde bulunan doğal bir polimerdir. bu madde suyu emerek şişer ve dokuda nem ve elastiklik sağlar.
 • Vitaminler: Vitamin A deri gelişimine etki eder. Yaşlanmayla beraber incelen deriyi düzeltir. Vitamin E dokuları zararlı maddelerden korur. Vitamin C kollajen sentezini uyarır. Deri renk hücrelerinin üretimini yavaşlatır. Vitamin B deriyi besler dokuların biyolojik dengesini düzenler. Vitamin K dokuların kan dolaşımını düzenler.
 • Amino asitler: Proteinlerin yapı taşlarıdır.Dokuların gelişiminde rol oynar. Amino asitler yaşla beraber ortaya çıkan doku hasarlarını onarır ve düzenler.
 • Mineral tuzlar: Hücrelerin pek çok yaşamsal olaylarında düzenleyici ve destekleyici rolleri vardır.
 • Koenzimler: Dokuların biokimyasal reaksiyonlarını düzenler, dokuların yenilenme hızlarını artırır.
]]>
Hamilelikte D Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/hamilelikte-d-vitamini-eksikligi.html Tue, 30 Oct 2018 13:13:37 +0000 Hamilelikte D Vitamini Eksikliği, D vitaminin önemi dünyaya geldiğiniz andan itibaren, yaşlandığımız süre boyunca devam etmektedir. Yalnızca kemik sağlığı açısından değil, hücresel faaliyetler bakımından da oldukça Hamilelikte D Vitamini Eksikliği, D vitaminin önemi dünyaya geldiğiniz andan itibaren, yaşlandığımız süre boyunca devam etmektedir. Yalnızca kemik sağlığı açısından değil, hücresel faaliyetler bakımından da oldukça önemli bir vitamin türüdür. Bu sebepten ötürü de özellikle de anne adaylarının hamilelikte D vitamini eksikliğini sorununa karşı dikkatli olmaları gerekir. Zira bu durum hem kendisi açısından ve hem de bebeklerinin sağlığı için oldukça önemli bir husustur. Bu makalemizde sizlere hamilelikte D vitamini eksikliğinin anne adayları için ne derece etkili olduğu hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca hamilelikte kalsiyum ihtiyacının ne kadar olması gerektiği hakkında da duracağız. Bahsedeceğimiz hususlara dikkat edilmesi halinde bu sorundan kurtulmak söz konusu olacaktır.

Hamilelikte D Vitamininin Gerekliliği

Bedendeki kalsiyum ve kemik metabolizmasının en büyük etkileri olarak alınan D vitaminini saymak mümkündür. D vitamini açısından bilinen en önemli fonksiyonlar bunlardır. O anki duruma göre bağırsak ve kemiklerden kalsiyum emilmesini çoğaltıp kemik yapılarının mineralizasyonunu arttıracaktır. Kalsiyumun dişlerin ve kemiklerin oluşumunda temel yapı taşı olduğunu bilmekteyiz. Bu durumun yanı sıra kan pıhtılaşması, normal kas kasılması, sinir impuslarının iletimini sağlaması gibi görevleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda da hormonların etkilerinin başlatılmasında ve tansiyonu düzenlemesinde de etkin rolü bulunmaktadır.

Tüm bu yararlarının yanı sıra özellikle hamilelikte D vitamini eksikliği büyük sorunlara neden olabilir. Zira D vitamini hücresel farklılaşmayı, büyüme ve gelişmeyi, bağışıklık sistemini düzenlemesi ve beyin gelişimi açısından oldukça değerli bir vitamin türüdür. Görüldüğü üzere birçok olumlu ve önemli etkisinin meydana gelmesi ile birlikte hamilelik sürecinde de bu etkisi oldukça yüksektir. Bu dikkat çekici durum karşısında anne adaylarının hamilelik sürecinde D vitamini konusunda daha hassas davranmaları gerekmektedir.

Hamilelikte D Vitamini Alınımının Önemi

Hamilelik sürecinin sağlıklı gelişmesi ve olumlu sonuçlar doğurabilmesi açısından anne adaylarının mutlaka beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle de alınacak mineraller ile vitamin kombinasyonunun iyi sağlanması bebeğin sağlığını etkileyecektir. Bu yüzden de birçok hamile kadın D vitaminini ilaç şeklinde alarak bu eksiliğini kapatmaya çalışmaktadır. Hamilelikte D vitamini eksikliği sorununa karşı zengin beslenmek bebeğinizde görülebilecek hastalıklarında önüne geçecektir. Örneğin bebeğinizde oluşabilecek osteomalasi yani kemiklerin yumuşaması sorunu ile raşitizm gibi kemik hastalıklarının önüne geçmek mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra yeni doğan bebek için hipokalsimesi ile bebeğinizin düşük doğum ağırlığında olması gibi sorunlar ile karşılaşmanızı da önleyecektir.

Hamilelikte D vitamini eksikliği sorununun giderilmesi aynı zamanda da anne adayı için de oldukça önemli bir husustur. Annenin sağlığı açısından oluşabilecek tehlikelere de karşıda bir savunma mekanizması oluşması söz konusudur. Annede görülen sırt, kas ve eklem ağrılarının oluşması gibi sorunların önlenmesi mümkündür. Bunun ile birlikte yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik gibi sorunlarında görülmemesi açısından D vitamini oldukça önemlidir.   ]]>
K Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/k-vitamini-eksikligi.html Tue, 30 Oct 2018 23:30:36 +0000 K vitamini eksikliği;  K vitamini vücut düzenli olarak alınması gereken bir vitamin çeşididir. Yağda eriyen kadar vitamini vücudumuzda yağ dokusunda ve karaciğerde depolanır. Bu nedenle de dengeli ve düzenli beslenmeye özen gös K vitamini eksikliği;  K vitamini vücut düzenli olarak alınması gereken bir vitamin çeşididir. Yağda eriyen kadar vitamini vücudumuzda yağ dokusunda ve karaciğerde depolanır. Bu nedenle de dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. K vitamininin vücuttaki en önemli görevi ise kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmasıdır. K vitamini eksikliği ise vücutta  aşırı kanamaya ve kolayca morarmaya yol açar.  

Üç çeşit K vitamini vardır. Bunlar K1, K2 ve K3 vitaminleridir.

K1 vitamini; K1 vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. K2 vitamini ise kemiklerde kalsiyum toplanmasına  yardımcı olarak atardamarda sertliğe sebep olan kalsiyum birikmesini önler. Yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur.
K2 vitamini; bu vitaminde bağırsaklarda normal florada bulunan bakteriler tarafından üretilir. K2 vitamini kalp sağlığı için önemli bir vitamin olan K2 vitamini damar duvarlarında kalsiyum birikimini engelleyen matris gla proteinini harekete geçirir. Hem erkek hemde kadınlarda sağlıklı kemikler için K2 vitaminine ihtiyaç vardır.
K3 vitamini;  K3 vitamini ise erişkinlerin tedavisinde kullanılan yapay suda çözülebilen bir vitamin çeşididir . 

K vitamini bulunan gıdalar; ıspanak, marul, kara lahana, brokoli, taze soğan, maydanoz, Brüksel lahanası, süt ürünleri, karaciğer, tahıllar, bitkisel yağlar, biber, soya fasulyesi, havuç, kereviz, yumurta, yaban mersini, incir, dut gibi gıdalarda bol miktarda K2 vitamini bulunur.

K2 vitamini eksikliğinin belirtileri;  dış etlerinden veya burundan kan sızıntısı, kolay morarma, yaralanmalar veya cerrahi müdahalelerde aşırı kanama, mide- bağırsak yollarında kanama, idrardan kan gelmesi ve adet dönemlerinde aşırı kanama gibi belirtiler görülmektedir.
Ayrıca K2 vitamini eksikliğinde kesik olan yerdeki kanamanın uzun süre devam etmesi, cilt altında mavi-siyah noktalar oluşması görülür. K2 vitamini uzun süre devam ettiği takdirde kemik kaybını yaşanır, kemik yoğunluğu azalır, kalsiyum birikimi artar ve damar sertliği yaşanır. K2 vitamini bağırsaklardaki bakteriler tarafından üretilir çok miktarda antibiyotik kullanımı da bu bakterilerin ölmesine neden olarak K vitamini eksikliğine neden olur.
]]>
Vitamin Protein https://www.vitaminler.gen.tr/vitamin-protein.html Wed, 31 Oct 2018 14:34:24 +0000 Vitamin Protein, Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereken yiyecek ve içeceklere besin adı verilmektedir. Canlılar besinler sayesinde büyüme, gelişim, hareket gibi yaşamsal fonksiyonlarını sürdürürle Vitamin Protein, Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereken yiyecek ve içeceklere besin adı verilmektedir. Canlılar besinler sayesinde büyüme, gelişim, hareket gibi yaşamsal fonksiyonlarını sürdürürler. Vücuda alınan besinler ise 5 ana grupta toplanır. Bu önemli besinlerden ikisi de vitaminler, proteinlerdir. Proteinler vücudun yapıcısı ve onarıcısı olarak görev yaparlar. Vitaminler ise vücutta düzenleyici görevindedirler. İkisi de farklı besin gruplarından oluşur. Vitaminler doğadaki besinlerin içeriğinde doğal olarak bulunurlar. Canlıların yaşamını sürdürebilmesi için vitaminler gereklidir. Yaşamak için ise proteinler gereklidir.

Vitamin, Protein nedir ne vücuttaki görevleri nelerdir

Vitaminler proteinler sağlıklı yaşamın bir parçası olup, vitaminler hücreleri yenilerken, proteinlerde hücrelerin yapıtaşı olarak görev yaparlar. Mikro besinler olarak da adlandırılan vitaminler vücudun kendi kendine üretemediği minerallerdir. Vitaminler vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde ve devam etmesinde görev yaparlar. Vitaminler yağda ve suda eriyen vitamin grupları olarak 2 kısımda incelenirler.  

 • Yağda eriyen vitaminler, A,D,E ve K vitaminleri vücutta depolanan vitaminler olup her gün alınmasına gerek yoktur. A vitamini, karaciğerde depolanan bir vitamindir. Sağlıklı saç ve derinin olmazsa olmazıdır. Dişeti, diş ve kemik gelişiminde önemli rol oynar, proteinlerin bileşimine katılan bir vitamin olup tümör hücrelerinin kontrolsüz olarak çoğalmasını engeller. Süt yumurta, ton balığı, tereyağı, peynir, havuçta bolca bulunur. D vitamini, insan derisinin güneş ışığı ile teması neticesinde oluşur. İnce bağırsaklarda kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek, kemik büyümesi, sertleşmesi ve kemik gelişimi için gereklidir. Raşitizmi önleyen bir vitamindir. Balık yağı ve yumurtada bulunur. E vitamini, serbest radikallerin oluşmasını engelleyen ve antioksidan özelliği olan bir vitamindir. Bağışıklık sisteminin aktivitesi için gereklidir. Dokular, deri ve kan damarlarındaki dejenere edici etkiyi önler. Tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerde, badem, soya yağı, balık yağında bol miktarda bulunur. K vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlar. En fazla yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. 
 • Suda eriyen vitaminler, B ve C grubu vitaminleri suda eriyen vitaminlerdir.B vitamini, bu gruptaki vitaminler, B1,B2,B6,B12 den oluşur. Sindirim ve sinir sistemi için son derece gereklidir. Hücre metabolizmasında önemlidirler. Tahıllar, yağsız et, beyin, yürek, karaciğer, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği, yağlı tohumlar ve sütte bulunurlar. C vitamini, doku bağlarını tutan kalojeni üretmek ve bağışıklık ve sinir sistemini kuvvetlendirmek, besinlerin emilimine yardımcı olma görevine sahiptir. En fazla turunçgillerde bulunur. Maydanoz, soğan, kabak, domates, lahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur. 

Organizmanın genel yapı taşlarını oluşturan proteinler, yapısında karbon, oksijen, hidrojen ve azot bulundurur. Proteinlerin temelini ise aminoasitler oluşturur. Doğada 22 adet aminoasit bulunup bunlardan 8 adedini insan vücudu kendi kendine üretemez. Üretilemeyen aminoasitler besinlerden sağlanır. Proteinler süt grubunda, yumurta, et ve hayvansal gıdalarda bolca bulunur. Bu besinlerin içeriğinde ki proteinler %100 sindirilme özelliğine sahipken, tahıl ürünlerindeki proteinler %80, kuru baklagiller ise %70 sindirim özelliğine sahiptir.

Ette bulunan proteinler, vücudun ihtiyacı olan aminoasitleri içerir. Etin yerine tüketilecek herhangi bir sebze vücudun ihtiyacı olan proteini karşılayamaz. Proteinlerin vücutta yapıcı ve onarıcı görevleri bulunmaktadır. Saç ve tırnakların yapısında da protein bulunmaktadır. Vitamin, protein hücrelerde gerçekleşen tüm biyolojik olayların yapı taşında bulunur.

]]>
Bebeklerde D Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/bebeklerde-d-vitamini-eksikligi.html Thu, 01 Nov 2018 05:44:07 +0000 Bebeklerde D Vitamini Eksikliği, Fiziksel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Anne sütü içerisinde D vitamini bulunsa da bebekler gelişimi için maalesef yeterli olmaktadır. Bu nedenle bebeğin takviye olarak D vitamini al Bebeklerde D Vitamini Eksikliği, Fiziksel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Anne sütü içerisinde D vitamini bulunsa da bebekler gelişimi için maalesef yeterli olmaktadır. Bu nedenle bebeğin takviye olarak D vitamini alması gerekir. D vitamini gelişmede oldukça önemli bir yere sahip olan bir vitamindir.

D Vitamini Bebeklere Neden Gereklidir

Kemiklerin büyümesi için D vitamini gereklidir. Ayrıca kemiklerin sertleşmesi ve tamir edilmesi için yine D vitamini gereklidir. D vitamini vücutta bunların dışında oldukça önemli görevleri de vardır. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda kemiklerin ve dişlerin gelişimini sağlayan önemli bir vitamindir. Raşitizmi önlemede çok önemli görevi vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda D vitaminin tek faydası kemikler üzerinde olmadığı görülmüştür. D vitaminin ince bağırsaklarda, yüksek tansiyonun düşürülmesinde ve daha birçok hastalığın önlenmesinde ve hastalıklardan korunmasında faydalı olduğu görülmüştür. Bebeklerdeki D vitamini eksikliğini gidermek için güneş ışınlarından faydalanmak gerekmektedir. Ülkemiz güneş ışığı yeterli bir ülke olmasına rağmen maalesef yeteri kadar faydalanılmamaktadır.

Bebeklerde D vitamini eksikliği, bu nedenlerle giderilmesi gerekir. Anne sütündeki D vitamini kolay emilmesine rağmen bebekler için yeterli değildir. Özellikle D vitamini eksikliği bulunan anne ve bebeklerde D vitamini takviyesi mutlaka yapılmalıdır. Bebek doğmadan önce D vitamini ihtiyacını anneden karşılar ancak annede de D vitamini eksikliği varsa bebekte D vitamini eksikliği ile doğar. Böyle bir durumda daha sonra bebek yeteri kadar D vitamini almaz ve güneş ışığı alamadığı durumda raşitizm görülme riski ortaya çıkar.

Bebeklerdeki D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur

Bebeklerde D vitamini eksikliği, raşitizmin ortaya çıkmasına neden olur. Raşitizm kemiklerin büyüme esnasında minarelerin yetersizliğin nedeniyle ortaya çıkan bir kemik hastalığıdır. Daha çok gelişmemiş ülkelerde ortaya çıkmaktadır. Hızlı büyüme dönemlerinde D vitamini eksikliği gelişir. Raşitizm En çok 3-24 aylık bebeklerde görülür. Bu dönemde kafa kemiklerinde yumuşama, bıngıldakta genişlik, kaburgalarda tespih tanesi şeklinde bozukluklar, el ve ayak bileklerinde genişleme, göğüs kafesinde çöküklük görülmektedir. Böyle bebeklerde yürümeye başladığında yürüyüş bozuklukları oluşur. Parantez bacak hastalığı görülür.

Bebeklerdeki D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir

Bebeklerde D vitamini eksikliği, tedavisinde D vitamini takviyesi yapılır. D vitamini günlük verilebileceği gibi doz olarak da verilebilir. Tabi sadece D vitamini vermek yeterli değildir. Aynı zamanda kalsiyum desteği de yapılmalıdır. Verilecek olan vitaminin dozu mutlaka bir doktor tarafından belirlenmelidir. Çünkü D vitamini doktor önerisi dışında yüksek dozlarda kullanıldığı zaman D vitamini intoksikasyonu gerçekleşebilir. İntoksikasyonda yorgunluk, kusma, bulantı, iştahsızlık, kabızlık, ülser, karın ağrısı, susuzluk, kaslarda kuvvetsizlik, hipotani, hiper tansiyon, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliğine giden sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde D vitamini eksikliği, istenilmeyen önemli rahatsızlıklara neden olur. D vitamini suda kolay çözülebilen bir vitamindir. Bebeklerde özellikle D vitamini Eksiliğini gidermek için yeterli seviyede güneş ışığı almalıdır. Günde en az 15-20 dakika güneş ışığına çıkması gerekir. Bunun dışında doktor kontrolünde D vitamini takviyesi de alması gereklidir. Özellikle 2 yaşına kadar bebeklere bu takviyeye devam edilmelidir. Böylece istenmeyen hastalıkların önüne geçmiş oluruz.

]]>
D Vitamini Testi https://www.vitaminler.gen.tr/d-vitamini-testi.html Fri, 02 Nov 2018 03:48:01 +0000 D Vitamini testi, kandaki D vitamininin seviyesini ölçmektedir. D vitamini yağda eriyen bir vitamin olup, dişler ve kemiklerin büyüme ve gelişmesi için çok gerekli bir vitamindir. Kandaki D vitamininin iki kaynağı vardır. Bir D Vitamini testi, kandaki D vitamininin seviyesini ölçmektedir. D vitamini yağda eriyen bir vitamin olup, dişler ve kemiklerin büyüme ve gelişmesi için çok gerekli bir vitamindir. Kandaki D vitamininin iki kaynağı vardır. Birincisi güneş ışığının etkisiyle deride oluşan D vitaminidir. İkincisi ise besinlerle alınan D vitaminidir.

Kanda D vitamini iki şekilde bulunmaktadır; 25 hidroksi D vitamini ve 1,25 dihidroksi D vitamini. D vitamini testi olarak daha çok kandaki 25 OHD vitaminin miktarı ölçülmektedir. Bunun sebebi bu D vitamini formunun kandaki miktarının daha üst seviyelerde olması ve yarı ömrünün daha uzun olmasıdır. Bu özellikler, analiz edilebilmesini yani D vitamini eksikliğinin saptanmasını kolaylaştırmaktadır.

Yetişkinlerde günlük D vitamini ihtiyacı yaklaşık 200 IU'dur, bunun için de güneşli bir ülkenin bireyleri olarak aldığınız gıdalar yeterli olmaktadır. Ancak kemik kırıklarının önlenmesi için D vitamini testi sonuçlarında bu miktarın 800 IU'ya kadar çıkması önerilmektedir.

D vitamini, kemiğin kalsiyum ile sertleştirilmesini sağlar ve kırılmasını önler. Bu sürece minerilizasyon adı verilmektedir. D vitamini eksikliği çocukluk çağında raşitizme, erişkin yaşlarda da osetomalasiye sebep olmaktadır.

D vitamini testi neden yapılır
 • Kemiklerde meydana gelen anormalliklerin D vitamini eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının belirlenmesi için
 • kemik zayıflığı, yumuşaklığı veya kırıklarının nedenlerinin araştırılması için
 • D vitamini eksikliği bulunma riski olanların araştırılması için
 • Yağ emilimine ilişkin rahatsızlıkları olan hastaların araştırılması için
 • D vitamini, magnezyum, fosfor ve kalsiyum tedavisi yapılanlarda, tedavinin iyi gidip gitmediğinin belirlenmesi için
 • Paratiroid bezleri ile ilgili bir problem olup olmadığının ortaya çıkarılması için D vitamini testinin yaptırılması istenebilir.
D vitamini testi için gerekli örnek nasıl alınır

Test için koldaki toplardamardan alınan kan örneği gereklidir. Bu kan örneğinden elde edilen serumdan D vitamini testi yapılır.

D vitamini testi normal değerleri nasıl olmalıdır

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, testin yapıldığı cihaza ve kullanılan metoda göre değişiklik göstermektedir.

Normal: 30 ng/ml'nin üzeri,

D vitamini yetersizliği; 20-30 ng/ml'nin arası,

D vitamini yetmezliği: 20 ng/ml'nin altı.

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilip, kendisinden bilgi almalısınız.]]>
Hamilelikte C Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/hamilelikte-c-vitamini.html Fri, 02 Nov 2018 10:45:08 +0000 Hamilelikte C Vitamini, C vitamini insan sağlığı açısından çok faydalıdır. Özellikle yaşlılar, çocuklar ve hamileler için C vitamininin önemi çok büyüktür. Bebeğin sağlıklı büyüyüp sağlıklı doğa bilmesi iç Hamilelikte C Vitamini, C vitamini insan sağlığı açısından çok faydalıdır. Özellikle yaşlılar, çocuklar ve hamileler için C vitamininin önemi çok büyüktür. Bebeğin sağlıklı büyüyüp sağlıklı doğa bilmesi için c vitaminine ihtiyacı vardır. Hamilelikte hastalıklardan koruna bilmek ve güçlü bir bünyeye sahip olabilmek için yeterli miktarda C vitamini alması gerekir. Eğer hamilelik kış aylarına denk geliyorsa bağışıklığının düşmemesi içini dengeli beslenmek ve C vitamini takviyesi büyük önem taşır. Hamilelikte C vitamini eksikliği doğmamış bebekte ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle hamilelik aylarında karnabahar, brokoli, kabak, kereviz, ıspanak gibi zengin besinler tüketilmesi çok önemlidir. Aynı zamanda C vitamini gebelik zehirlenmesini önlemede yardımcı olur. Böylelikle tehlikelerden uzaklaşılmış olur ve sağlıklı bir hamilelik geçirilmesine yardımcı olur. Bunun için hamilelikte her öğün C vitamini takviyesi yapılmalıdır. C vitamini aynı zamanda önemli bir antioksidandır ve enfeksiyonla mücadelede çok büyük önem taşır. Hamilelikte C vitamininin faydaları anlatmakla bitmez anne adayları sağlıklı bir cilde sahip olur,  kemik gelişimini ve kemik onarımını sağlar, ciltteki yaraların erken iyileşmesine yardımcı olur ve organların onarımını sağlar. Hamilelikte C vitamini günlük 18 yaş altı kişilerde 80 miligram, 18 yaş üstü kişilerde ise 85 miligram olarak belirlenmiştir. Vitamin eksikliğinin yanı sıra hamilelikte günlük en az 2 litre su tüketilmesi de gereklidir. C vitamininin az olması zarar verdiği gibi fazlası da zarardır. Sağlıklı bir hamilelik için her şeyi zamanında ve yeteri kadar tüketmeliyiz.

Hamilelikte C Vitamini Hangi Besinlerden Alınır

Portakal, mandalina, havuç, turunçgiller, muz, kivi, elma, kabak, yeşil biber, ıspanak, patates, brokoli, kereviz, karnabahar, lahana, greyfurt, limon, kuş burnu, çilek, domates, mango, kavun, bal kabağı, bezelye, ahududu, üzüm,  pancar, yeşil fasulye, papaya mevsim sebzeleri ve yeşil yapraklı sebzeler. 

Hamilelikte C Vitamini Eksikliğinden Dolayı Oluşan Sorunlar Nelerdir

C vitamini eksikliği hamilelikte bazı sorunlara yol açabilir.Örneğin erken doğum riski, gebelik zehirlenmesine, bebekte zeka geriliğine, bebekte gelişim bozukluklarına neden olabilir.Anne adaylarında da bazı sorunlar doğurur  anemi, ciltte kuruluk, diş eti kanamaları, saçların kırılgan ve cansız hale gelmesi, diş eti iltihaplanmasına,ciltte bulunan yaraların yavaş iyileşmesine ve hatta zamanla çürümelere yol açabilir.

]]>
Vitamin Eksikliği Belirtileri https://www.vitaminler.gen.tr/vitamin-eksikligi-belirtileri.html Fri, 02 Nov 2018 19:50:45 +0000 Vitamin Eksikliği Belirtileri: Vitaminler hücrelerimizin yenilenmesi, büyümemiz ve enerji üretmemiz için vücudumuza zorunlu gerek olan maddelerdir. İnsan vücudu gereken vitaminleri kendiliğinden üretemez. Vitamin eksikliği beli Vitamin Eksikliği Belirtileri: Vitaminler hücrelerimizin yenilenmesi, büyümemiz ve enerji üretmemiz için vücudumuza zorunlu gerek olan maddelerdir. İnsan vücudu gereken vitaminleri kendiliğinden üretemez. Vitamin eksikliği belirtileri ortaya çıkmaya başladığında vücudumuza gerekli olan vitaminleri ya tükettiğimiz yiyeceklerden veya ilave vitamin takviyesiyle sağlamamız gereklidir.

A, E, D, K vitaminlerinden oluşan yağda eriyen vitaminler sentezleri için kolesterol gerektiren ve yağ dokusunda depolanıp ihtiyaç anında salınabilen vitaminlerdir.

B vitamini ve C vitamini ailesinde olan vitaminler ise suda erir ve vücutta depolanmazlar. Bu vitaminleri günlük belirli ölçülerde dışarıdan alınması gerekir. Vitaminler sağlığımıza önemli olduğu kadar güzelliğimiz içinde çok önemlidir.

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir: 

A Vitamini: Vücudun Enfeksiyonlara karşı direncini artıran A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar, saçta ve tırnakta kırılmalar, görme bozukluğu, yüksek tansiyon, halsizlik, ciltte kuruma ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülür.

B1 Vitamini: Sinir sisteminin sağlığını korumak için önemli olan B1 vitamin eksikliği sinir sistemi, algı zayıflığı, konsantrasyon bozukluğu, kafa karışıklığı, bacak, baldır kaslarında ağrı, kramplar oluşur, el ve ayaklarda şişme meydana gelir.

B12 Vitamini: Hücrelerin kendini yenilemesini sağlayan B12 vitamininin uzun süre eksik olması kansızlığa yol açar. B12 eksikliğinde devamlı halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı, cilt renginde soluklaşma, çarpıntı, algı ve hafızada zayıflık görülür.

B6 Vitamini: Kan hücrelerinin üretimini sağlayan B6 vitamini eksikliği halsizlik, aşırı yorgunluk ve baş dönmesi yaşanması. Hızlı nefes alıp verme ihtiyacı duyulması, devamlı ishal veya kabızlık görülür, diş eti kanamalarını sıklıkla görülür, konsantrasyon eksikliği ve ara, ara çarpıntı olması ile kendini belirtir.

C Vitamini: Kan dolaşımını düzenleyen C vitamini yeterli miktarda alınmaması dolaşım sistemi rahatsızlıkları, güçsüzlük, yorgunluk, eklem ve kaslarda ağrı, vücutta kolay morluklar oluşması ve ciltte kırmızı, mavi renkte morlaşmalar ve noktalar oluşması. Kolayca enfeksiyona yakalanma, yaraların zor iyileşmesi, diş etinde renksizlik ve kanama oluşması, kilo kaybı ve kemiklerde değişiklik oluşması görülür.

D Vitamini: iskelet sisteminin gelişmesi ve güçlenmesini sağlayan D vitamini eksikliğinde depresyon başlangıcı, nedensiz yere üzüntü hissi olması, kaslarda zayıflama, kas krampları, yüksek tansiyon, baş ağrısı, soğuk algınlığı, grip ve tüm vücutta bulunan kemiklerde, eklemlerde ağrı, ve halsizlik görülebilir.

E Vitamini: Antioksidan özelliği olan E vitamini eksikliğinde kas zayıflığı, yürüyüşte zorlanma, kalp rahatsızlığı, uyuşukluk, çocuklarda büyüme ve gelişim problemleri görülür.

K Vitamini: Kan pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini eksikliğinde vücudun bağışıklık sistemi zayıflar, kolaylıkla hastalıklara yakalanılır, yaralar ve kesiklerde geç iyileşme görülür, diş etlerinde, akciğerde, idrar yollarında ve deride kanamalar görülür.

Vücudumuz için gerekli olan vitaminleri günlük beslenmemizde meyve, sebze, süt ürünleri, hububat, et, yumurta gibi besinler tüketmek gerekir +vitamin takviyesi alınmalıdır.

]]>
B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur https://www.vitaminler.gen.tr/b5-vitamini-hangi-besinlerde-bulunur.html Sat, 03 Nov 2018 14:41:28 +0000 B5 vitamini hangi besinlerde bulunur Vitaminler vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve bağışıklık sistemimizin dengede kalabilmesi için gereklidir. Kısa vadede vitamin eksikliği sorun teşkil etmese bile uzun vad B5 vitamini hangi besinlerde bulunur Vitaminler vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve bağışıklık sistemimizin dengede kalabilmesi için gereklidir. Kısa vadede vitamin eksikliği sorun teşkil etmese bile uzun vadede sorun çıkarabilmektedir. B5 vitamini de önemli olan bu vitaminlerden biridir. B5 vitamini suda eriyen vitamin grubu içerisinde yer almaktadır. Birçok gıda içerisinde bulunabilen b5 vitamini maalesef vücutta depolanmaz. B5 vitaminin diğer adı Pantotenik asit olarak geçmektedir. B5 vitamini hangi besinlerde bulunur sorusuna cevap olarak her yerde bulunabilir şeklinde cevap verebiliriz. Çünkü hem hayvansal hemde bitkisel gıdalarda yer almaktadır. Besinlerin enerjiye dönüşmesinde rol oynayan B5 vitamini ayın zamanda gelişme ve büyüme üzerinde de etkilidir. 

B5 vitami hangi besinlerde bulunur

Bu vitamin daha çok dana eti, balık, tavuk, yumurta, mantar, marul, fasulye, karaciğer, brokoli, tüm tahıl ürünleri, hububatlar, soya fasulyesi, karnabahar, avakado, patates, mısır, mercimek, peynir ürünleri ve kuru yemişlerde bulunmaktadır. Tabi ki sağlık durumunuza göre bu ürünlerden seçim yaparak tüketmeniz daha yararlı olacaktır. Mesela kalp ve damar problemleri yaşayan bireyler genellikle çok kırmızı et tüketmeleri tavsiye edilmemektedir. Yada çok B5 vitamini alacağım diye bu yiyeceklerden fazla tüketmek başka mineral yada vitaminlerin vücutta fazla birikmesine neden olabilecektir. B5 vitaminin stresle mücadelede, alerji tedavi süreçlerinde, yorgunluk ve mide ülseri gibi durumlarda fayda sağlamaktadır. 

B5 vitamini bulunan bu besinlerden yemek programınıza göre bir liste hazırlayarak zaman içerisine yayabilirsiniz. Koenzim A adı verilen enzim vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Ancak bu enzim B5 vitamininin dönüştürülmesiyle ile elde edilmektedir.Ancak işlenmiş gıdalarda B5 vitamini yeterli miktarda bulunmamaktadır. Eksikliğinde mide bulantısı, alerji, halsizlik, ağrısı ve zihin yorgunluğu gibi durumlar meydana gelmektedir. B5 vitamini bulunan bu besinlerden yeterli tüketemediğinizi düşünüyorsanız, yiyeceklerin dışında tablet yada kapsül şeklinde hazırlanmış besin destek ürünlerinden de temin edebilirsiniz. B5 vitamini hangi besinlerde bulunur yazımız bu kadar. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
K Vitamini İlaç https://www.vitaminler.gen.tr/k-vitamini-ilac.html Sat, 03 Nov 2018 20:57:50 +0000 K Vitamini İlaç, Yüzlerce yıl boyunca hastaları olanaksızlar nedeniyle müzik, masal, hipnoz, büyü ve telkin gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılmış, bu tedaviler istenilen sonuçları vermeyince kronik hastalar K Vitamini İlaç, Yüzlerce yıl boyunca hastaları olanaksızlar nedeniyle müzik, masal, hipnoz, büyü ve telkin gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılmış, bu tedaviler istenilen sonuçları vermeyince kronik hastaların sayısı giderek çoğalmış. 1950'li yıllarda farmakoloji biliminde bazı gelişmelerle birlikte, rahatsızlıkların ilaçlarla düzeltilebileceği ve bu düzelmenin kalıcı olabileceği ortaya çıkmıştır. Her şeyden önce ilaç, hastalığın tedavi amaçlı iyileştirilmesinde veya önlenmesinde iyileşme yapmaktır. İlaç tedavisinde, ilacın hastaya etkisi kadar birbiriyle olan kimyasal etkileşimleri de önemlidir. Bu yüzden K vitamini de vücudun gelişmesi yönünde oldukça etkilidir. Çünkü beyin ve sinir hücrelerine bağlanan bu ilaçlar hastanın kan değerleri, tansiyon, kalp ritmi, mide ve sindirim sistemi sağlığı, uyku ve iştah özelliklerine göre belirlenir. 

K vitamini ilacının vücuttaki en önemli görevi ise, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Şöyle ki; Kan pıhtısı vücudun bazı kimyasal reaksiyonlar sonucunda oluşur. K vitamini vücudun pıhtı üretebilmesi için çok önemli olan bir vitamindir. Kan sulandırıcı ilaçlarda K vitaminin işlevini azaltmak için yararlı olur. Böylece kanın pıhtılaşmasına da engellemiş olur. Kanın pıhtılaşma süresini gösteren protrombin zamanı testi ile pıhtı oluşumu için önemlidir. Tedavideki asıl amaç uygun doz, uygun süre ve doğru uygulama şekli ile K vitamini gereklidir.

K Vitamini İlaç ve Reçetesi;

Heparin ilaç; İlk kullanılan ilaç olarak bilinen ve yerini koruyan pıhtılaşmayı önleyici ilaç heparindir. Bu ilaç özelliği arasında kan damarlarının çevresinde bulunan yoğunlaşmış olan bazı hücrelerde de yapılır. Bu hücrelerin yaygın olarak yıkıma uğradığı zaman anafilaktik şoku gibi özel durumlar dışında dolaşımda etkisi olmaz. Bu sebeple heparin ilacının görevi, kanın akıcılığına karşı korunmasına destek olmaktır. Tedavide ise, protrombini trombine ve fibrinojeni fibrine dönüştürücü maddelerin etkisini engeller, pıhtılaşmayı önleyici özellik gösterir. Kullanımı için ağızdan alınan heparin, midedeki asit salgısı tarafından parçalandığı için etkili değildir. Bu yüzden tedavide damardan, deri altından ve kas içerisine şırınga ile yapılır. Sürekli veya aralıklı olarak damar içi uygulamanın olanaksız olduğu akut olgularda, ilk damar içinen tedaviden 24-48 saat sonra tedavinin sürdürülmesini gerektiren akut olgularda veya pıhtı tıkayıcı riski fazla olmayan durumlarda uygulanır. 

Coumadine ilaç; K vitaminin etkisini ortadan kaldırarak kanın pıhtılaşmasını önler. Bu ilacı kullanan hastalar arasında kalp ameliyatı geçiren ve kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kalp kapağında, kalbin içinde, damar ve sentetik greftin içerisinde oluşabilecek pıhtıları önler. Bu tedavideki asıl amaç kalp ritminin normale dönmesini sağlamak ve kan pıhtılaşmasını engellemektir. Bazı multivitamin ilaçları arasında K vitamini de içerir. Şayet hasta bu multivitamini destek ilacı olarak kullanıyor ise, yemekleri ile birlikte daha az K vitamini ilaç almaya özen göstermelidir. Coumadine kullanan hastalar için ilacını her gün aynı saatte almaya ve kan tetkiki için aynı saat kan verilmesi tavsiye edilir.

Warfarin ilaç; Kalp ve damar sisteminde pıhtılaşmaya karşı kullanılan bir ilaçtır. Özellikle anticoagulant etkisi vardır. Kullanılmaya başlandığı anda dolaşım sisteminde oluşan pıhtılaşma etmenlerini baskı yapmadığından dolayı, genelde yeterli bir pıhtı önleyici etkiye ulaşması için 4-5 gün sonrasında iyileşme görülür. Bilhassa hastada bu ilaç başlatıldığı zaman yaklaşık ilk on saat boyunca hastanın kanı pıhtılaşmaya daha da eğilimli olur. Bu etkinin nedeni ise, pıhtılaşmayı engelleyen protein C ve S'nin diğer pıhtılaşma etkeni gibi K vitaminin yardımcı etkenliği ile karboksillenme gerekmesidir.

]]>
Gebelikte D Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/gebelikte-d-vitamini.html Sun, 04 Nov 2018 18:42:05 +0000 Gebelikte D Vitamini: D vitamininin görevi, vücudumuzda ki kalsiyum ve fosforun kan seviyelerini düzenlemektir.  Bu elementler gebelik döneminde anne adayının olduğu kadar, bebeğin de kemik ve diş gelişiminde kullanılan bir vitami Gebelikte D Vitamini: D vitamininin görevi, vücudumuzda ki kalsiyum ve fosforun kan seviyelerini düzenlemektir.  Bu elementler gebelik döneminde anne adayının olduğu kadar, bebeğin de kemik ve diş gelişiminde kullanılan bir vitamindir. Gebelikte vitamin D eksikliği olur ise, bebekte gelişme geriliği ve iskelet bozuklukları görülebilmektedir. Aynı zamanda, bebeğin doğum kilosunu da etkilediği bilinmektedir.

Gebelikte eksik D vitamini alan anneler, doğumdan sonra uzun dönemde bazı sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu bebekler düşük kemik yoğunluğu ile doğmakta ve 8-9 yaşına geldikler zaman  kemik kitleleri yaşıtlarına göre düşük olmaktadır. Hayatın ileri dönemlerinde de osteoporoz kemik erimesi riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar.  Elbetteki anne adayı da D vitamini eksikliğinden etkilenmekte ve sonucunda da gebelik zehirlenmesi (preeklempsi) ve sezaryen doğum olasılığı artış göstermektedir.

Gebelikte D Vitamini: Hamile bayanlarda önerilen günlük D vitamini, güneş ışığı yeterli derece alamayan anne adaylarında 4000 IU olarak belirlenmiştir. D vitamini besinlerle çok az miktarda alınabilmektedir. Asıl D vitamini kaynağı olarak, gebelikte de güneş ışığına maruz kalarak ciltte D vitamini yapımıdır. Fakat uzman doktorlar, gebelikte güneş ışığını kısıtlamakta, güneş koruyucu kullanımı önermektedirler. Aynı zamanda gebelikte cilt değişiklikleri için de güneş ışığından korunulması gereklidir. Bu sebep ile D vitamini takviyesi gebelerde gerekli görülmektedir. D vitaminini günlük tablet olarak alınabilindiği gibi, ampul formunda, oldukça ucuz olan Vitamin D olarak ta kullanılmaktadır. Önerilen doz gebelerde, eczaneden kolaylıkla bulunabilecek 300 bin ünite içeren oldukça ucuz D3 vitamini ampullerini, ayda 1 defa 1 tatlı kaşığı zeytinyağıyla karıştırıp, içmektir. Gebelerde ki D vitamini ihtiyacını aylık olarak karşılayacaktır. Yağda çözülebilen bir vitamin olduğundan dolayı bu karışım gerekmektedir.  Bu kullanım, gebelik dışında, tüm bireylerde ve çocuklarda, rahatlıkla kullanılabilir. 

]]>
B5 Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/b5-vitamini-eksikligi.html Mon, 05 Nov 2018 05:41:34 +0000 B5 vitamini eksikliği; B5 vitamini pantotenik asit olarak bilinen vitamindir. Pantotenik asit karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerin enerjiye çevrilmesinde bir katalizör olarak hayati rol oynayan koenzim A'nın üretiminde zorunlu bir etm B5 vitamini eksikliği; B5 vitamini pantotenik asit olarak bilinen vitamindir. Pantotenik asit karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerin enerjiye çevrilmesinde bir katalizör olarak hayati rol oynayan koenzim A'nın üretiminde zorunlu bir etmendir. Çeşitli böbrek üstü bezi hormonları, steroidler ve kortizonun oluşumunda hayati rol oynadığı için anti stres vitamini olarakta tanımlanabilir. Depresyonla savaşır, kolesterol, D vitamini, kırmızı kan hücreleri ve antikorların üretimi için gereklidir. Yaygın olarak hem bitkisel hemde hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Ancak bazı ürünler bu vitaminlerin hepsini içermez. B5 vitamini tüm B grubu vitaminleri gibi suda erimekte ve vücudumuzda depo edilmezler. B5 vitamini ısıya karşı da duyarlıdır. Besinlerin pişme suyuna geçmekte, bu nedenle besinlerin haşlama suyunu değerlendirmek gerekir. Dengeli beslenen bir yetişkinde B5 vitamini eksikliği görülmemektedir.

B5 vitamini açısından zengin besinler: Dana eti, tavuk, balık, karaciğer, peynir, yumurta, tüm tahıllar, hububatlar, fasulye, bezelye, karnabahar, patates, avakado, mısır ve kuru yemişlerde bolca bulunmaktadır. 

B5 vitamini yararları:
 • Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesinde yardımcı olur.
 • Normal büyüme ve gelişmeyi destekler.
 • Birçok vücut materyalinin sentezine yardımcı olmaktadır.
 • Enerji metabolizmasında B5 gereklidir.
 • Böbrek üstü bezinin fonksiyonunu destekler.
 • Yara iyileşmesini uyarır.
 • Vücutta stresi  gidermede ve depresyon tedavisinde B5 faydalı olmaktadır.
 • Yorgunluğu gidermede faydalı olmaktadır.
 • Kabızlığı gidermede yaralıdır.
 • Alkol ve karaciğer sirozu tedavisinde faydalıdır.
 • Mide ülserlerinde ve mide rahatsızlıklarında faydalıdır.
 • Daha sağlıklı saçlar ve deri yapısı B5 vitamini sayesinde olur.
 • Osteoatrit, romatoid artrit tedavisinde faydalı olmaktadır.
B5 vitamini eksiklği: B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Bunun sebebi her türlü besinde bolca bulunmasıdır. Ancak B5 vitamini eksikliğine bağlı bazı belirtilerin oluşabileceği kanıtlanmasa da varsayılmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:
 • Sinir harabiyetleri
 • El ve ayaklarda karıncalanma titreme
 • Cilt problemleri
 • Solunum problemleri
 • Alerji tedavisinde kullanılır.
 • Artrit
 • Doğumsal bozukluklar
 • Baş ağrısı
 • Zihinsel yorgunluklar
 • Kas spazmları ve kramplar
 • Yorgunluk ve uyku bozukluğu
B5 vitamini alınması gereken miktar: B5 vitamini özellikle büyüme çağındaki çocuklar için önem taşır. Günlük alınması gereken miktar 10-1000 mg arasındadır. E vitaminin içeriği olan B5 vitamini, karbonhidrat ve yağ metabolizmasında yer almaktadır. Yetersizliğinde yorgunluk ve uyuşukluk hissedilir. B5 vitamini eksikliğinden şüpheleniyorsanız bir uzman hekime görünmeniz gerekmektedir.
]]>
C Vitamini İlaçları https://www.vitaminler.gen.tr/c-vitamini-ilaclari.html Mon, 05 Nov 2018 07:37:47 +0000 C Vitamini İlaçları, C vitamini; Suda eriyen bir vitamin çeşididir. Isıya karşı hassastır, pişirilince etkisiz hale gelir. Birçok hayvan ve bitki türü ihtiyaçları olan C vitaminini kendileri üretebilmektedir, ancak insan v C Vitamini İlaçları, C vitamini; Suda eriyen bir vitamin çeşididir. Isıya karşı hassastır, pişirilince etkisiz hale gelir. Birçok hayvan ve bitki türü ihtiyaçları olan C vitaminini kendileri üretebilmektedir, ancak insan vücut yapısı C vitamini üretemez. C vitamini insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden olduğu için bol miktarda tüketilmelidir. Vücut için çok önemli olan C vitamini cilt sağlığı için elzemdir. Yaşlandıkça, özellikle güneşe maruz kalma, sigara içme gibi nedenlerle ciltteki C vitamini giderek azalır. C vitaminin rolü cildin gençliğini ve esnekliğini sağlayan kollajenin yapımında çok önemlidir. Kollajen yapısının zayıflaması kollajende kırılmalara ve buna bağlı olarak kırışıkların oluşmasına sebep olur. Bu nedenle bu ihtiyacı karşılamak için ilaç kullanımı kaçınılmaz olmakta. 

C vitamini ilaçları bir kısmı aşağıdaki gibidir.
 • Vitabiol- C Fort Draje; Etken Maddesi; B1, B2, B6, B12, C Vitamini (Askorbik Asit), Niasinamid, Kalsiyum pantotenat, Biotin, Folik Asittir.
 • Kobevit-C Draje; Etken Maddesi; B1, B2, B6, B12, C Vitamin, Niyasinamid, Kalsiyum pantotenat, Folik Asittir.
 • Evina E-C Yumuşak Kapsül; Etken Maddesi; E Vitamini ve C Vitaminidir.
 • Becovital-C Yumuşak Kapsül; Etken Maddesi; Vitamin B1, B2, B6, B12, C, Nikotinamid, Kalsiyum pantotenat, D-Biotin’dir.
 • Osteflex Film Tablet; Etken Maddesi; Glükozamin sülfat, Kondroitin Sülfat, C Vitamini, Zerdeçal, Manganezdir.
 • Daycold Hot Saşe; Etken Maddesi; Parasetamol, Fenilefrin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür, C Vitaminidir
 • Asvega Efervesan Tablet
 • Etken Maddesi; Asetilsalisilik asit, C vitaminidir.
 • Aspirin-C Efervesan Tablet
 • Etken Maddesi; Asetilsalisilik asit, C vitaminidir.
 • Sedergine Vit-C Upsa Efervesan Tablet
 • Etken Maddesi; Asetilsalisilik asit, C vitaminidir.
 • İmmuzinc Şurup ve Kapsül; Etken Maddesi; Beta glukan, Ekinezya, Propolis, Mürver-C vitamini-Çinkodur.
 • Vagi-C Vajinal Tablet; Etken Maddesi; C vitaminidir.
 • Gynoferro Sanol Kapsül; Etken Maddesi; Ferro Glikokol Sülfat, Folik Asit, B12 Vitaminidir.
 • Elevit Pronatal Film Kaplı Tablet; Etken Maddesi; Vitamin C, A, B1, B2, B6, B12, D2, E, Nikotinamid, Kalsiyum pantotenat, Biotin, Folik Asit, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum,  Mangan, Bakır, Çinkodur.
Yukarıda yazılı C vitamini ilaçları için genel uyarılar.
 • İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.
 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 • C vitamini eksikliği bulunan hastalarda kullanılmaktadır.
 • Bu tür ilaçlar şeker içerdiğinden, eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu size söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 • İlacı kullandığınız sürece idrar rengi koyu sarı olabilir. Bu ilacın içerdiği vitaminlerden kaynaklanmaktadır. ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Hamilelik ve emzirme sürecinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
Kullanım Biçimi; Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Yan Etkileri; Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
]]>
A Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/a-vitamini-eksikligi.html Mon, 05 Nov 2018 21:37:50 +0000 A Vitamini Eksikliği, bunun iki nedeni vardır. Birinci neden A vitaminin yeterince vücuda alınmamasıdır. İkinci nedeni ise A vitamininin vücut tarafından emilememesidir. A vitaminin vücut tarafından çeşitli birçok fonksiyonu old A Vitamini Eksikliği, bunun iki nedeni vardır. Birinci neden A vitaminin yeterince vücuda alınmamasıdır. İkinci nedeni ise A vitamininin vücut tarafından emilememesidir. A vitaminin vücut tarafından çeşitli birçok fonksiyonu olduğundan dolayı farklı belirtiler eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu belirtiler geçici olabileceği gibi kalıcı sonuçlarla da son bulabilir. Maalesef her sene Afrika ülkesinde tam 250.000 civarında çocuk A vitamini eksikliği yüzünden kör oluyor. A vitamini çeşitli birçok besinde vardır bunlar: karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, havuç ve kabakta bol miktarda A vitamini vardır.

A Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır 

Görüşünüz Nasıl
A vitamini eksikliği görme duyusu için oldukça önemli bir vitamindir. Tüm ışık spektrumunu görebilmek için gözün bazı pigmentleri üretmesi için gereklidir. Retinada fotoreseptör hücrelerinin ihtiyaç duyduğu bu pigmentlerin üretimi A Vitamini eksikliğinde durur ve bu durumda da gece köy tavuk karası ortaya çıkar. Korneada dahil olmak üzere gözün diğer kısımları  içinde A vitamine gereksinim duyulmaktadır. Yetersiz A vitamini alınmasında göz yeterli nemi üretemez ve bu durumda da gözde kuruluk ortaya çıkar. Böyle bir durumda ileriki zamanlarda gözde yara, korneal ülser ve körlükle sonuçlanabilir. 

Bağışıklık Sistemi Zayıflar
A vitamini eksikliği durumunda bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Bu da vücudun enfeksiyonlar ile çok daha az savaşır hale gelmesine neden olur. Bu durumda da vücut korunmasız olduğundan dolayı çok çabuk hasta olursunuz. Ayrıca sık, sık deri enfeksiyonu oluşur çok kolay yaralanan cilt, akne ve kuru bir cilt A vitamini semptomları arasında yer alır.
 • Diğer belirtileri ise şunlardır;
 • Saçlarda kepek
 • Boğaz enfeksiyonu
 • Kuru saçlar
 • Ağız ülseri
 • Mesane iltihabı
 • Pamukçuk
A vitamini eksikliği genellikle kötü beslenme sonucunda meydana geldiği için gelişen ülkelerde oldukça az rastlanılır. Yurdumuzun da buna dahil olduğu bu ülkelerde daha çok sindirim sisteminde meydana gelen enflamatuar rahatsızlıklar çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı gibi A vitamini emilimini engellediğinden dolayı A vitamini eksikliği meydana gelir. Veya çok fazla alkol içilmesi A vitamini eksikliği, çinko eksikliğin ve pankreatik rahatsızlıklara sebep olur. A vitamini eksikliğinden eğer şüphe ediyor iseniz derhal doktora başvurunuz. 

A Vitamini Eksikliğinde Oluşan Diğer Rahatsızlıklar
 • Çocuklarda büyümenin yavaşlaması
 • Gece körlüğü
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Gece görüşünün azalması
 • Solunum yolu enfeksiyonu
 • Göz kuruluğu
 • Cilt kuruluğu
 • Göz iltihapları
 • Kornea iltihabı
]]>
Gebelikte (Hamilelikte) B12 Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/gebelikte-b12-vitamini-eksikligi.html Tue, 06 Nov 2018 02:05:41 +0000 Gebelikte B12 Vitamini Eksikliği,&nbsp;Gebe olan kadınları vitamin alımına normal bir insan dan çok daha fazla dikkat etmesi gereken bir durumdur. Her vitaminin ayrı bir yeri ve ayrı bir değeri olduğu gibi özellikle haile olan anne Gebelikte B12 Vitamini Eksikliği, Gebe olan kadınları vitamin alımına normal bir insan dan çok daha fazla dikkat etmesi gereken bir durumdur. Her vitaminin ayrı bir yeri ve ayrı bir değeri olduğu gibi özellikle haile olan anne adaylarının B12 diye adlandırılan vitamine de çok dikkat etmesi hem anne adayının hem de bebeğinin sağlığı bakımından son derece önemlidir. Çünkü B12 vitamini gebelik döneminde bulunan bir anne adayının karnında büyütmekte olduğu bebeğin sinir sisteminin gelişmesi için çok önemlidir. B12 vitamini suda çok kolay çözüne bilen bir vitamin özelliğine sahip olduğundan vücuda alınan B12 vitaminini vücut kendisine yeteri kadarını alır ve fazlasını yani vücutta kalan kısmı ise çok çabuk çözülmesinden dolayı idrar ve terleme gibi durumlarda dışarıya atılır.

Gebelikte B12 Vitamini Eksikliği

Gebelikte B12 vitamin eksikliği yaşanmaması için özellikle hamile bayanların kendileri ve bebeklerinin sağlığı ve gelişimi için günlük yeteri kadar et, süt, süt ürünleri ve yumurta tüketmesi son derece önemlidir. Bu ürünleri yeteri kadar tüketmeyen gebe kadınlarda B12 vitamini eksikliği görüleceğinden, bu durumda bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bunu akabinde ise kişilerde kısırlık ve özellikle de çok sık düşüklere neden olacaktır. Ayrıca gebelikte B12 vitamini eksikliği tüketilen et, süt ve yumurtanın günlük tüketilmediği veya yeteri kadar tüketilmemesinden kaynaklanmasının dışında birde genetik olarak kişinin bağırsaklarında B12 vitamininin emiliminin az olduğu veya yetersiz olması durumunda da görülebilmektedir. Sadece B12 vitamini eksikliği bu saydıklarımızla sınırlı kalmayacak olup, kişide kansızlık ve sinir sistemi hastalıklarında yol açabilir. Gebelikte B12 vitamini eksikliği anne adaylarında çeşitli hastalıklar başlatacağı ve bu hastalıklar neticesinde aşırı halsizlik, yorgunluk ve hatta şiddetli depresyonlara yol açacak olması sebebiyle B12 vitamini kesinlikle basite alınacak bir vitamin değildir. Bu sebeple gebelik döneminde uzman doktor tarafından yapılacak olan çeşitli kan testleri ile B12 vitamini değerleri sürekli kontrol altına alınmalıdır. 

Gebelikte B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Gebelik döneminde B12 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında ilk sırada anne adaylarında kansızlık görülür. Kansızlık belirtisi yanı sıra gebelikte B12 vitamini eksikliği kişide şiddetli yaşanan denge kayıpları, kol bacaklar da şiddetli uyuşmalar, boğazda oluşacak ağrı, ciltte solgunluk, depresyon, karıncalanma, güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik, görme de bozukluk, ishal, zayıflama, hafıza karışması, nefes almakta zorlanma ve kabızlık gibi belirtilere neden olmaktadır.

B12 Vitamininin Bulunduğu Gıdalarda Nelerdir; B12 vitamini Balık ve çeşitli deniz ürünleri olan karides, somon, ahtapot, istiridye, kırmızı et, süt, yumurta, süt ürünleri ve özellikle sakatat çeşitlerinde B12 vitamini bol miktarda bulunmaktadır. 
]]>
B12 Vitamini İğnesi https://www.vitaminler.gen.tr/b12-vitamini-ignesi.html Tue, 06 Nov 2018 07:04:34 +0000 B12 Vitamini iğnesi; B12 vitamini merkezi sinir sisteminin sağlıklı işleyişi ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna devam etmesine yardımcı olmaktadır. B12 vitamini, metabolizma için oldukça gerekli bir vitamindir. Yeterinc B12 Vitamini iğnesi; B12 vitamini merkezi sinir sisteminin sağlıklı işleyişi ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna devam etmesine yardımcı olmaktadır. B12 vitamini, metabolizma için oldukça gerekli bir vitamindir. Yeterince vücuda B12 vitamini alınmıyor ise yada gıda yoluyla alınan B12 vitamini vücut tarafından çeşitli sebeplerle kullanılıp, emilimi yapılmıyorsa ortaya B12 vitamini eksikliği çıkmaktadır.
B12 vitaminin eksikliğinin kesin belirlenebilmesi için muayene ve kan testi gerekmektedir. Uzman bir doktor tarafından yapılan muayene sonuçlarına göre kolayca teşhis konulabilir ve doktorun önereceği B12 vitamin desteği ilaçlarda işe yarayabilir. Bu ilaçlar; B12 hapları veya B12 vitamin iğnesidir.

B12 vitamini iğnesi: 1 ml'lik şeffaf ampul içerisinde, rengi kırmızı ve berrak solüsyondur. Her 1 ml'lik ampul aktif madde olarak B12 vitamini içermektedir.

B12 vitamini iğnesi hangi durumlarda kullanılır;
 • B12 vitamin emiliminin yetersiz kalması sonucu meydana çıkan kansızlık durumlarında,
 • B12 vitamini eksikliği nedeniyle eritrosit hacminin hemoglobin ağırlığına göre artması ile meydana gelen kansızlıkta,
 • Ani olarak şiddetli bir şekilde başlayan yüz ağrısı,
 • Sinir romatizması gibi durumlarda kullanılmaktadır.
B12 vitamini iğnesi hangi durumlarda kullanılmaz;
 • B12 vitaminin bileşenlerine karşı alerjik durumu varsa,
 • Kanda B12 vitamini konsantrasyonun fazla olduğu görme siniri hastalığında,
 • Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra,
 • Eğer ürün ve ambalajda bozukluk fark edilirse kesinlikle kullanmayınız.
B12 vitamini iğnesi kullanılırken dikkat edilmesi gereken durumlar;
 • B12 vitamini, eksikliğine bağlı olarak hastalıkların kesin bir tanısı konulmadan uygulanmamalıdır.
 • Devam tedavisinde tedaviye dirençli bir durum ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı 3-6 ayda bir periyodik muayene yapılması gerekir.
 • B12 vitamin iğnesi kesinlikle intravenöz yolla uygulanmamalı, kısa enjekte edilmelidir.
 • Ağır kansızlık ve doku anoksisi olan hastalarda ve yaşlılar için acil önlem gerekebilir.
 • İyileştirme sırasında enfeksiyon, folik asit uygulaması, anemi benzeri durumun ortaya çıkışı tedavi etkisini düşürebilir.
 • Hastanın; egzama, astım gibi alerjik hastalığı varsa B12 vitamin iğnesi kullanmadan önce cilt testi yaptırılmalıdır.
 • Hamilelikte B12 vitamin eksikliği tespiti yapılmamış ise kullanılmamalıdır. Hamile ve emziren anneler için tavsiye edilen günlük doz doktor tarafından önerilmelidir. B12 vitamini anne sütüne geçmektedir.
 • B12 vitamin iğnesinin alkolle eş zamanlı olarak kullanılması önerilmemektedir.
Normal şartlar altında B12 vitamini iğnesi uygulamasında, bu ilaçtan veya bu ilaçla beraber alınan ilaçlardan kaynaklandığı anormal bir durum oluştuğunu gördüğünüz zaman B12 vitamini iğnesini durdurun ve durumu doktorunuza acil olarak bildirin ve en yakın hastaneye başvurun.
  ]]>
  Yaraların Geç İyileşmesi Hangi Vitamin Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/yaralarin-gec-iyilesmesi-hangi-vitamin-eksikligi.html Tue, 06 Nov 2018 22:16:21 +0000 Yaraların Geç İyileşmesi Hangi Vitamin Eksikliği, Yaraların Geç iyileşmesini hafife almak bir çok sağlık problemini de beraberinde getirir. İyileşmeyen yaralar aslında vücutta eksik olan bazı vitaminlerin eksik olduğunun siny Yaraların Geç İyileşmesi Hangi Vitamin Eksikliği, Yaraların Geç iyileşmesini hafife almak bir çok sağlık problemini de beraberinde getirir. İyileşmeyen yaralar aslında vücutta eksik olan bazı vitaminlerin eksik olduğunun sinyallerini verir. Aslında yaraların geç iyileşmesi bu hastalıkların ilk belirtisidir. Bu nedenle erken tedavi için erken teşhis şarttır. Bu durumu göz ardı etmek, ilerleyen hastalıklara neden olabilir. Vitamin eksikliği göz deri, tırnak gibi vücudun belirli bölgelerinde kendini fark ettirecek boyutlarda değişimler yaşamasına neden olur. Bu değişimler iyileşmeyen yara gibi kendini gösterir. Ancak çoğu kişi bunu pek ciddiye almaz ve bu nedenle de çoğu kişi kendisindeki vitamin eksikliğini fark edemez. Ancak ilerleyen safhaların da kişi de görme sorunu ve tırnak kırılması şeklinde ilerlemeye başlar. Bu belirtiler vitamin eksikliğinin en belirgin belirtileridir. Şimdi vitamin eksikliğini gruplara göre ayırıp açıklayalım.

  Yaraların Geç İyileşmesi Hangi Vitamin Eksikliği Yüzünden Olur

  A Vitamini Eksikliği : Vücutta A vitamini eksikliği olduğu zaman vücutta ilk belirti olarak görme bozukluğu kemiklerde bir takım sıkıntılar, dişlerde problemler, saç ve tırnaklarda kırılma, ciltte aşırı hassasiyet ve kuruluk, vücutta direnç eksikliği, halsizlik ve enfeksiyon çabuk kapılma gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Sağlıklı bir cilde ve sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmak için A vitamini desteği almak şarttır. Çünkü A vitamini Antioksidan deposu olduğu için vücuttaki hücreleri kansere ve her türlü zararlı etkiye karşı korur. Ayrıca hücre yenileyerek cildi yeniler ve yaşlanma etkisini geciktirir. Ayrıca vücuttaki proteinler A vitamini olmadan kullanılamaz. Bu nedenle insan vücudu için oldukça önemli bir vitamindir. A vitaminin bir diğer özelliği de yağ depolamasıdır. Geçmeyen dudak yaraları ve dilde ki kızarıklıklar için mutlaka A vitamini desteği alınması gerekir. 

  B2: Vitamini Eksikliği: Ağız kenarlarında oluşan ve geçmeyen yaralar, dilde kızarıklık, dilde sürekli kızarıklık, Burun kenarlarının sürekli kuruması ve geçmemesi, göz kenarlarındaki kızarıklık ve kansızlığın en büyük nedeni B2 vitamini eksikliğidir. Sürekli alınan antibiyotikler, alkol ve yatıştırıcılar vücuttaki B2 vitaminin eksilmesine neden olur. B2 vitamini vücudumuzdaki asit oranını düzenler, solumun sisteminin çalışmasını sağlar ve sindirim sistemini bir düzene girmesini sağlar. B2 vitamininin vücutta eksik olması geçmeyen yaraların oluşmasına neden olmaktadır. 

  B12 Vitamini Eksikliği: Bu vitamin eksikliği vücutta yorgunluğa, uyuşukluğa, depresyona, sık sık hastalanmaya ve iştahsızlık gibi problemlere neden olmaktadır. Ayrıca B12 vitamini eksikliği erken fark edilmediği zaman alzheimer gibi kalıcı olan sinir sistemi hastalıklarına neden olmaktadır. B12 vitamini vücut için oldukça önemli bir vitamin kaynağıdır. Vücudun enerji üretiminde, sinir sisteminde ve protein alımında oldukça önemli bir yer tutar. Ayrıca B12 vitamini vücuttaki hücrelerin yenilenmesi sağlayarak ve sinir sistemini güçlendirerek sağlıklı gelişim için çok önemli yer tutar. B12 vitamini eksikliğinde yaraların geç iyileşmesi, halsizlik, kas zayıflığı, dolaşım sistemi bozukluğu, diş eti çekilmesi, diş etinde oluşan kanamalar ve ağız içi yaraları görülmektedir.
  ]]>
  C Vitamini Alerjisi https://www.vitaminler.gen.tr/c-vitamini-alerjisi.html Wed, 07 Nov 2018 06:06:05 +0000 C Vitamini Alerjisi, C vitamini içeren takviye ile yiyeceklere karşı alerji olmanız C vitamine alerjik olduğunuz anlamına gelmez. C vitamini askorbik asit model de bilinir ve kişi vücudunun ihtiyacı olan oldukça basit bir besin kayn C Vitamini Alerjisi, C vitamini içeren takviye ile yiyeceklere karşı alerji olmanız C vitamine alerjik olduğunuz anlamına gelmez. C vitamini askorbik asit model de bilinir ve kişi vücudunun ihtiyacı olan oldukça basit bir besin kaynağıdır. C vitamini takviyelerine alerjik ortaya çıkan bir kişi aslında almış olduğu o takviyelerde yer alan katkı maddesine karşı alerjik olur. Sizde C vitamini deposu olan portakal gibi turunçgillere karşı alerjiniz olabilir. Ancak çoğu zaman bu alerjiye yol açan madde c vitamini değil sitrik asittir. İnsanlar çoğu zaman C vitamini alerjisini sitrik asit alerjisi ile karıştırmaktadırlar. Sitrik asit birçok yiyeceğe ekşi tat veren bir maddedir. Misket limonu, greyfurt, limon ve portakal yüksek oranda sitrik asit içermekte olan yiyeceklere örnek model olarak verilir. Eğer vücudunuz greyfurt veya portakal gibi yiyeceklere negatif bir tepki veriyor ise sitrik asit alerjisine sahip olursunuz. C vitamini ile sitrik asit takviyeleri genel sağlığınız için bir zorunluluk olmaz bu maddelerden uzak durmak oldukça kolay olur. Ancak beden bu vitamini üretemediğinden dolayı yenilen yiyeceklerin sayesinde C vitamini almak bir zorunluluk haline gelmiştir. Doku onarımı ile gelişmesi gibi konularda çok mühim bir rol üstlendiği de kesinlikle unutulmamalıdır. 

  Doğal C vitamini askorbik asit ile C vitamini takviyesi içinde belli farklar vardır. C vitamini takviyesi kimyevi yapısı açısından C vitamini ile benzerlik gösterse bile çoğu kez C vitamini içermekte olan yiyeceklerde bulunan diğer maddeleri de içerse bile askorbik asit bu maddeleri içermemektedir. C vitamini takviyesi askorbik asit dışında birçok bileşen içermektedir. Vitamin takviyeleri çoğu kez alerjilere neden olabilecek bağlayıcı ve doldurucu maddeler içerir. Bunun içinde C vitamini takviyelerin neden olduğu alerjiler çok sık görülmez ancak alerjik bulgulara sahip iseniz bir uzman kontrolüne gitmeniz gerekir. 

  C vitamini alerjisi semptomları aşağıda belirtilmiştir:
  • Öğürme
  • Ağızda kaşınma veya karıncalanma
  • Mide bulantısı
  • Kurdeşen
  • İshal ile birlikte karın ağrısı
  • Egzama
  • Hırıltı
  • Şişlikler
  ]]>
  D Vitamini İçeren Yiyecekler https://www.vitaminler.gen.tr/d-vitamini-iceren-yiyecekler.html Wed, 07 Nov 2018 23:12:25 +0000 D Vitamini İçeren Yiyecekler, Günlük hayatında her insan kendi sağlığını koruya bilmesi için bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu nedenle bireylerin sağlıklı bir hayat geçire bilmesi için D vitaminine büyük D Vitamini İçeren Yiyecekler, Günlük hayatında her insan kendi sağlığını koruya bilmesi için bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu nedenle bireylerin sağlıklı bir hayat geçire bilmesi için D vitaminine büyük ölçüde ihtiyaçları vardır. D vitamini eksikliği bir çok hastalığa neden olabilir. Özellikle de belirli bir yaş  üstü insanlarda ve bebeklerde, 5 yaş altı çocuklarda bu risk daha fazladır.Bundan dolayı yaşlılar ve çocuklarda D vitamini eksik edilmemelidir. Uzmanlara göre vücut bitki ve besinlerle D vitaminini tam olarak alamaz. Ancak % 20 gibi bir oranı karşılamaktadır. Geri kalan D vitaminini vücut günlük 10-15 dakika kadar güneşe çıkarak tam olarak alabilir. Güneş bu konuda besinlerden sonra ikinci vitamin kaynağıdır. D vitamini özellikle süt ve süt ürünlerinde vs. bulunmaktadır.

  D Vitamini İçeren Yiyecekler

  Süt: Tam yağlı süt ve bu sütle yapılan peynirler kalsiyum açısından zengindir. Kemik gelişimini sağlar. Kanser riskini ve kan basıncını azaltır diş çürümesini önler.

  Balıklar: Balıkların D vitamini açısından önemi büyüktür. Özellikle de yağlı olan balıklar örneğin somon, ton balığı ve uskumru D vitamini açısından büyük önem taşır.

  Balık Yağı: D vitamini eksikliği görülen kişilere önerilir. Çünkü bir yemek kaşığı balık yağı günlük ihtiyacın 3.5 katı D vitamini içermektedir.

  Yumurta: Yumurta D vitamini ve protein açısından oldukça zengindir. Bu nedenle günlük 1 yumurta tüketilmelidir.

  Mantar: Mantarda D vitamini açısından iyidir. Özellikle beyaz düğme mantarını tercih edilir.

  Patates: Patates genellikle haşlanmış olarak yenmesi D vitamini açısından daha iyidir.

  İstiridye: D vitamini, B12 ve benzeri birçok mineral açısından zenginlik gösterir.

  Tereyağı: Tereyağı da D vitamini  bakımından besin değeri oldukça yüksektir.

  Bunlar D vitamini içeren yiyeceklerden sadece bazılarıdır. Bunların yanı sıra balık karaciğeri, yoğurt, süt tozu, karaciğer, nohut, yeşil mercimek, yulaf ezmesi, tofu, soya sütü ve soya ürünleri  vs. yiyeceklerde bulunur.D vitamini fazla kullanıldığında kalp krizine neden olabilir, böbrekte kireçlenmeye, diyabete neden olabilir.

  ]]>
  B9 Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/b9-vitamini-eksikligi.html Thu, 08 Nov 2018 09:06:48 +0000 B9 Vitamini Eksikliği, diğer bir ismi de "folik asit" olan B9 vitamini B grubunun içinde mevcut olan vitamin çeşididir. B9 vitamini özellikle yeşil yaprakları olan her sebzede yaygın olarak bulunmasından dolayı bu adı almışt B9 Vitamini Eksikliği, diğer bir ismi de "folik asit" olan B9 vitamini B grubunun içinde mevcut olan vitamin çeşididir. B9 vitamini özellikle yeşil yaprakları olan her sebzede yaygın olarak bulunmasından dolayı bu adı almıştır. Çoğunlukla vücutta B9 vitamini karaciğerde depolanabildiği gibi, aynı zamanda bağırsaklarda bulunan bazı tür bakteriler tarafından üretimi yapılabilmektedir. B9 vitamini genellikle dayanıksız olmasından dolayı ışıktan, ısının etkisinden, beklemesinden ve pişirilmesinden kaynaklı olarak kolaylıkla tahrip olabilmektedir. İnsanların vücudunda mevcut olan her türlü biyolojik durumlarda B9 vitamini rol oynamaktadır.

  B9 Vitamini Faydaları; Mesela insanların vücudunda meydana gelebilecek olan tümörlerin engellenmesinde, bağışıklık sistemindeki antikorların meydana gelmesinde, kalp ve damarda oluşan hastalıkların riskinde B9 vitamini oldukça büyük önem taşımaktadır. Özellikle vücuttaki kan hücrelerinin hem çoğalmasında hem de yapımında büyük rol oynamaktadır. Sinir sistemi, protein ve amino asitin iletilmesi konusunda en önemli iletken maddelerin yapımında çok büyük rol üstlenmektedir. Ayrıca her insanın büyümesine fayda sağlarken, diğer yandan da anne karnındaki bebeğin sinir siteminin gelişiminde büyük bir önem taşımaktadır. 

  B9 Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır
  • B9 vitamininde meydana gelen bütün belirtiler aynı B12 vitamini ile benzerdir. B9 vitamini eksikliği öncelikle kişinin dengesiz ve yetersiz beslenmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. 
  • Bunun dışında kişinin sıklıkla alkol alması, başka bir hastalığı için ilaç kullanması sebep olabilmektedir. Hatta kişinin yaşamış olduğu stres ya da gebelik durumu da B9 vitamini eksikliğini büyük ölçüde tetiklemektedir.
  •  Ayrıca B9 vitamini eksikliğinin diğer bir nedeni de kişinin sindirim sisteminin emilimi ile alakalı olarak hastalık ya da ameliyat geçirmesinden dolayıda bozularak meydana gelmektedir. 
  B9 Vitamini Eksikliği Belirtileri, kişilerde sık olarak iştahsızlık, huzursuzluk, kilo kaybetme, dilde ortaya çıkan şişlik, dilde kızarıklık gibi bir takım belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler dışında enfeksiyona karşı yatkınlık, unutkanlık, kalp çarpıntısı ve paranoya şeklinde belirtiler ortaya çıkmaktadır. B9 vitamini eksikliği özellikle anne adaylarının gebe kalması ile anne karnındaki bebeğin karaciğerde depolanmış olan B9 vitaminini çok kısa bir sürede boşaltmasından kaynaklanır. Gebelik döneminde B9 vitamini eksikliği olan anne adayları için taşıdığı riskler arasında bebeğin düşmesi, erken doğum ya da bebeğin beyin ve omurilik anomalisi "spina bifida" durumuna sebep olabilmektedir. Bu nedenle gebelik döneminin özellikle ilk 3 ayı mutlaka B9 vitamini takviyesi yapılmalıdır. Özellikle B9 vitamini barındıran yeşil yapraklı sebze tüketilmelidir. Ancak bu besinlerin depolanması, hazırlanması ve saklanması konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle içeriğinde mevcut olan B9 vitamini kaybına sebep olmadan tüketilmesine özen gösterilmelidir.
  ]]>
  B1 Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/b1-vitamini-eksikligi.html Thu, 08 Nov 2018 18:57:19 +0000 B1 Vitamin eksikliği vücutta pek çok probleme sebep olabilecek bir eksikliktir. B1 vitamini bilimsel adı ile tiamin protein sentezi başta olmak üzere beyin ve sinir sistemindeki bir çok hayati fonksiyonun yerine getirilmesi gibi konula B1 Vitamin eksikliği vücutta pek çok probleme sebep olabilecek bir eksikliktir. B1 vitamini bilimsel adı ile tiamin protein sentezi başta olmak üzere beyin ve sinir sistemindeki bir çok hayati fonksiyonun yerine getirilmesi gibi konularda vücudumuzda görev alan önemli bir vitamindir. Bu vitamin genel olarak çok fazla alkol tüketimi olan ya da yetersiz beslenen kişilerde görülür. 

  B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri:
  B1 vitamini eksikliği olan kişilerde dikkat dağınıklığı, sinirlilik durumu, dalgınlık, ya kol ya da bacak veya her ikisinde koordinasyon bozukluğu, uyuşma, yorgun düşme, kaslarda güçsüzlük gibi sağlık problemleri yaşanabilir. Bunlara ek olarak ıslak ve kuru berberi hastalığı ki bu hastalıkta sinir sistemi etkilenir, ödem ve şişkinlik oluşması sorunları görülür; kardiovasküler sorunlar; kas sorunları; mide ve bağırsak sorunları B1 vitamini eksikliğinden meydana gelebilecek sağlık sorunlarıdır. Wernicke-Korsakoff sendromu adı ile anılan beyin ve sinir hastalığı alkol tüketimine bağlı olarak oluşan B1 vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır.

  B1 Vitamini Yararları:
  B1 vitamini karbonhidrat metabolizmasında rol oynayarak, karbonhidratları parçalayarak vücuda gereken enerjinin sağlanmasında glikoza dönüştürülmesini sağlar. Kalp ve merkezi sistem sinir sisteminin enerji ihtiyacını karbonhidrat metabolizmasından sağlar. Bu neden ile B1 vitamininin eksikliği nörolojik rahatsızlıklara ve kalp sorunlarına neden olabilir. Kan dolaşımını düzenlemeye yardım eder. Damar sertliğine karşı koruyucu etkisi vardır. Beyin üzerindeki etkisinden dolayı kavrama ve öğrenme kapasitesinde önemli rol oynar. B1 vitamini sigara ve alkolün vücuda verdiği olumsuz etkilere karşı koruyucu etkisi vardır. B1 vitamini TİP2 diyabeti olan kişilerde özellikle erken dönem böbrek hastalığını önleyici etkisi bulunur. Yüksek kan şekeri düzeyinin vücuda olumsuz etkilerine karşı hücreleri korumaya yardımcı olur olan B1 vitamini bu konuda vücuda büyük yarar sağlar. 

  B1 Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir:
  Günlük B1 vitamini alım miktarı 1-1.5 mg arasında olmalıdır. B1 vitamini tek başına alınması mümkün olduğu gibi diğer B vitaminleri ile birlikte de alınabilir. Suda eriyen vitamin olarak alınabilen B1 vitamini (tiamin) ışık ve ısıya oldukça duyarlıdır. B1 vitamini eğer fazla alınacak olursa vücutta depolanmaz ve idrar yolu ile atılır ve toksik etkisi bulunmaz. B1 vitaminini, süt ve süt ürünleri, sebzeler özellikle bezelye, rafine edilmemiş tahıllar, meyveler, et, balık, pirinç kabuğu, ay çekirdeği, bira mayası gibi besinleri tüketerek de vücudunuza alabilirsiniz.


  ]]>
  B2 Vitamini Eksikliği https://www.vitaminler.gen.tr/b2-vitamini-eksikligi.html Fri, 09 Nov 2018 10:28:24 +0000 B2 vitamini eksikliği; B2 vitamini (riboflavin), suda eriyen bir vitamin olması nedeniyle, sebzeler pişirildiği zaman haşlanma suyunu atmamak gerekir. Ayrıca ışığa karşı duyarlı olduğundan, B2 içerikli yiyecekler uzun süreli g B2 vitamini eksikliği; B2 vitamini (riboflavin), suda eriyen bir vitamin olması nedeniyle, sebzeler pişirildiği zaman haşlanma suyunu atmamak gerekir. Ayrıca ışığa karşı duyarlı olduğundan, B2 içerikli yiyecekler uzun süreli güneş ışığında kalmamalıdır. B2 vitamini daha fazla, et, böbrek, karaciğer, yoğurt, süt, yağsız süt ürünlerinde, yumurta, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve az miktarda da tahıllarda bulunur. B2 vitamini neredeyse tüm besinlerde bulunan nadir vitaminlerden biridir.

  B2 vitaminin faydaları: B2 vücutta, karbonhidrat, yağ, protein metabolizması için yani besinlerin enerjiye dönüşmesinde çok önemli ve gereklidir. B2 vitamini vücutta birçok fonksiyon için faydalı olmakta. Şeker oranını dengeler, yağ ve amino asitlerin kullanılmasına yardımcı olur. Yaşlanma sürecini geciktirir ve serbest radikallerle mücadele etmeyi sağlar.
  • B2 vitamini oksijen üretiminde yardımcı olmaktadır. Vücutta dolaşımın artmasını sağlayarak oksijen oranını arttırmaktadır. Antikor ve kırmızı kan hücre üretimi için B2 vitamini mutlaka gereklidir. 
  • B2 vitamini enerji üretimi için faydalı bir vitamindir.
  • Troid sağlığını koruyan bir vitamindir. Akne, egzama, katarakt, baş ağrısı, dermatit, romatoid artrit gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.
  • B2 vitamini organ gelişimi, büyüme, bağışıklık sistemi, bağ dokusu, cilt, saç ve tırnak sağlığı, sinir sistemi gibi birçok alanda faydası vardır. 
  • Sinir sistemini koruyan özelliği vardır. Alzheimer, epilepsi, uyuşukluk, anksiyete gibi sinir sistemi ile alakalı hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır. Beraberinde B6 vitamini kullanılırsa karpal tünel sendromu hastalığının tedavi sürecinde etkili olmaktadır.
  • Gebelik sürecinde A vitamini ile birlikte alınması önerilen bir vitamindir.
  • Astım ve bronşite karşı fayda sağlar.
  • Vücudu kanserden korur, yayılmasını engeller.
  B2 vitamini eksikliği: B2 vitamini metabolizmanın fonksiyonel olarak çalışması için gerekli olan vitaminlerden biridir. B2 vitamini eksikliği nedeni ile protein, karbonhidrat ve yağ emilimi engellenir. B2 vitamin eksikliğinde sindirim problemleri yaşanabilir. Ülkemizde genelde tahıl ağırlıklı beslenildiğinden B2 eksikliğine sıklıkla rastlanır. B2 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar; gözde kan damarlarında genişleme, sindirim ve sinir sistemi bozuklukları, deride yanma ve yara, dudak, burun ve göz kenarlarında yara, görme bozuklukları, görmede sorunlar, ışığa karşı duyarlılık, baş ağrıları, yeme yutmada zorluk, mental deprasyon ve unutkanlık görülmektedir. B2 vitamini eksikliği belirtileri, zaman zaman B1 vitamini eksikliği ile birlikte görülür.
  B2 vitamini fazla alındığında B1 ve B6 vitaminlerinin alınmasını engelleyebilir.
  Günlük B2 ihtiyacı, metabolizma hızına bağlı olduğundan büyüme çağındaki çocuk ve gençlerin ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Vücutta fazla miktarda depo edilmedinden günlük ihtiyaçtan fazla alınmış miktarı idrarı atılmaktadır. B2 karaciğerde depolanan miktarı ise proteinin yeterli miktarda alınmasına bağlıdır. Protein yetersizliğinde, karaciğer riboflavini tutamaz ve atılır. 
  Bağırsakta, bağırsak florası tarafından sentezlenen B2 vitamin miktarı günlük ihtiyacı karşılayamadığından B2 vitamini bakımından zengin besinlerle karşılanmalıdır. Yetişkin insanın B2 vitamini gereksinimi 1.2-1.4 mg civarındadır. Hamile ve emziren kadınların ihtiyacı bundan daha fazladır.
  ]]>
  B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar https://www.vitaminler.gen.tr/b-vitamini-eksikliginde-gorulen-hastaliklar.html Fri, 09 Nov 2018 14:22:52 +0000 B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar, Suda çözülen ve vitamin karakterinde işlev gören B grubu vitaminleri adını alırlar ve göze metabolizmasında önemli yerleri vardır. Vücutta depo olmazlar bu sebeple bu vitaminle B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar, Suda çözülen ve vitamin karakterinde işlev gören B grubu vitaminleri adını alırlar ve göze metabolizmasında önemli yerleri vardır. Vücutta depo olmazlar bu sebeple bu vitaminlere ihtiyaç fazladır. Sürekli olarak gıda maddeleri almamız gerekir. Bu vitaminler günlük sürekli olarak kullanılmalıdır. B vitamini işlevlerine göre çeşitlere ayrılır. B1, B2, B6 ve B12 vitaminleridir. Örneğin; boza B sınıfı vitamin menşeidir. B vitaminleri yağların kolayca yenilenmesine kolaylık sağladığı için ishalin meydana gelmesini engeller. Buna ilave olarak sinirleri rahatlatır. Cildi pürüzsüz, ışıklı ve diri tutar ayrıca el ve ayak parmaklarındaki tırnakların zedelenmesinin önüne geçer.

  Bu sınıf vitaminler İştah, hazım ve sinir sistemi için çok önemli ve yaşamsal öneme sahiptir. B vitaminleri; kalp, böbrek, beyin, tavuk, yumurta, yağı az olan etlerde bulunmaktadır. Özellikle yaptığınız yemeklerin piştikten sonra arta kalan sularını boşaltırsanız vitaminlerini götürmüş olursunuz. Büyümenize yardımcı olur. Sinir ve hazım sistemlerini çalışmasını sağlar. B vitaminin eksikliği veya yokluğunda  iştah sorunları, halsizlik, mide,bağırsakta sorunlar, kabız olma, büyümede geride kalma sinir iltihapları ortaya çıkar. Şimdi ise B vitamini eksikliğinde görülen  hastalıkları ele alalım.

  B1 vitamininin  karbonhidratlardan güç üretimi, beyin işlevleri ve hazım sistemi için önemli olan proteinleri vücudun kullanmasını sağlar. Kas ve sinir sistemi için önemlidir. Eksikliğinde hafıza güçlüğü, yorgun olma ve  güçsüz kalma, hazımsızlık, odaklanma sorunu, kabızlık, mide sancısı, ayak ve ellerde karıncalanma hissetme. B2 vitamini güç üretimi için önemlidir. Protein, karbonhidrat ve yağlardan güç oluşturulmasına katkı sağlar. Vücuttaki asit düzenini sağlar. Saç, gözler, cilt ve tırnaklar için gerekli bir vitamindir. Bu vitaminin eksikliğinde gözlerin görememesi ve yanması, güçlü ışığa karşı hassasiyet, katarakt, saçların yağlanması, cilt problemleri, tırnakların erken kırılması, dudaklarda pürüzlenme  gibi  deri sorunlar oluşur.

  B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

  B3 vitaminin tavuk ve balık, böbrek ve karaciğerin, ekmek, mantar, baklagiller, ceviz, fındık,  badem, incir, hurma, kabak,  esmer pirinç ve esmer makarnada bulunur. Eksikliğinde güç yavaşlığı, ishal, baş ağrısı, hafıza güçlüğü, sıkıntı, uyumada güçlük çekmek yani uykusuzluk, erken sinirlenme, depresyon, aknelerin oluşumu, diş eti kanamaları ve egzama gibi hastalıklar oluşur. B5 vitaminin de güç oluşumunda rol oynar. Cilt ve saç sağlığı için önemli yararı vardır. Yeryüzünde çok fazla vardır. Eksikliğinde  ellerde sallanma, titreme, kan şekerinde düşme, yürek çarpıntısına sebep olur. Ayaklarda sıcaklık, yanma hissi, çabuk yorulma, güç kaybı ve güçsüzlük ve kramplara neden olur. 

  B6 vitamini de beyin işlevleri, hormonların oluşumu için önemlidir. Cinsel istek hormonlarını eşit düzeye çıkarır. Alerjileri önleyen bir vitamindir. B6 vitamininin eksikliğinde ise güç kaybı, hafızada hatırlamama, çarpıntı, anemi, ciltte kuruluk, görme sorunları ve uyuşukluk görülür. B11 vitaminin de al kan gözeleri ve sinir dokuların oluşmasında rol oynar. Hücre çoğalması için önemlidir. Gelişmeyi sağlar. Hamile kadınların bebeklerinin sinir sisteminin büyümesi için gereklidir. Bulantı, istiğfar etme, ishal, baş ağrıları, kilo azalması, unutkanlık başlar ve çarpıntılar oluşur. 

  B12 vitaminin de ise protein alınması, DNA sentezi ve sinirler için önemlidir. Kanda oksijenin yer değiştirmesine yardım eder. Güç oluşumunda rol oynar. Gıdalarla ve sigara gibi vücuda yerleşen siyanürün işlevini etkisizleştirir. Zehirli maddelere karşı çok iyi direçlidir. Eksikliğinde dilde hissizleşme, dişlerde soğuğa ve sıcağa karşı hassas olma, şişme, kızarıklık, serap görme, kaslarda kasılma, depresyon, el ve ayakta uyuşukluk, karıncalanma, kabızlık oluşur.

  ]]>
  B Vitamini İğnesi https://www.vitaminler.gen.tr/b-vitamini-ignesi.html Fri, 09 Nov 2018 18:13:54 +0000 B vitamini iğnesi, enjeksiyon olarak koldan tatbik edilen genelde anemik rahatsızlıklar ve ağız yoluyla vitamin alımının yetersiz olduğu durumlarda kullanılmaktadır. B vitamini iğnesi yapıldıktan sonra ruh halinde iyileşme, k B vitamini iğnesi, enjeksiyon olarak koldan tatbik edilen genelde anemik rahatsızlıklar ve ağız yoluyla vitamin alımının yetersiz olduğu durumlarda kullanılmaktadır. B vitamini iğnesi yapıldıktan sonra ruh halinde iyileşme, konsantrasyon artışı ve hastalıklara karşı direnç kazanım gibi yararlar sağlar. 

  B vitaminleri yumurta, balık, peynir ve hayvansal gıdalarda bulunur. Gıda alımlarının azaldığı ya da yoğun performans sergilenmesi gereken durumlarda B vitamini aşısı önerilmektedir. Çünkü bu vitamin vücuttaki yağların erimesi ve proteine dönüşmesini sağlıyor.

  B Vitamini Aşısı Hangi Durumlarda Kullanılır

  • Yoğun enerjiye ihtiyaç duyulduğunda,
  • Leg-lat yaşanması,
  • Ruhsal bunalımlarda,
  • Bağışıklığın azalması.

  B Vitamini Aşısı Nasıl Etki Yapar

  B12 ve diğer vitaminler beyin fonksiyonlarını iyileştirerek, sinir sistemini güçlendiriyor. Alyuvar oluşumunu ve enerji üretimini arttırarak, ruhsal ve fiziksel iyileşme sağlıyor. Üstelik bu aşı hemen etkisini gösterir. 

  B Vitamini Aşısı Hangi Hastalıklarda Gereklidir

  • Vegan, vejeteryan ya da 50 yaş üstü kişilerde sağlığın korunması,
  • Depresyon hastaları,
  • Kansızlık şikayeti olanlar,
  • Cilt hastalıkları ve alerjik semptomlarda,
  • Akıl hastalıkları,
  • Uykusuzluk.
  B12 Vitamin Eksikliği Kimlerde Görülür
  • 50 yaş üstü bireylerde vitaminin emiliminin azalması,
  • Vejetaryenler,
  • Mide-bağırsak ameliyatı olan kişilerde emilim azalır,
  • Chron diğer adıyla Çölyak hastaları,
  • Mide asit üretimi azalan kişilerde,
  • Aşırı alkol kullananlar,
  • Yetersiz beslenen hamileler ve çocuklarda.
  B Vitamini İğnesiB12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir
  B vitamini eksikliği sonucunda birçok hastalık görülebilir. Fakat çoğu hastalığın tanısında bu eksikliği belirlemek zordur. Alanında uzman bir doktorun doğru teşhisi sonucunda eksiklik saptanır. B12 vitamini eksikliğinde belirtiler hafif ya da şiddetli görülebilir. Gereğinden fazla miktarda alınmasında Leber gibi göz rahatsızlıkları görülürken özellikle hamilelerin bu orana dikkat etmesi önemlidir. 
  • B12 vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen anemi,
  • Yürümekte zorlanma,
  • Denge kaybı,
  • Dilde şişme ve iltihaplanma,
  • Cildin solması,
  • Güçsüzlük ve halsizlik,
  • Depresyon,
  • Hafıza kaybı,
  • Konsantrasyon bozukluğu,
  • Halüsinasyon,
  • Görme bozuklukları,
  • Kabızlık,
  • Tat alma hissinin azalması
  B Vitamini Aşısı Yaptırma Zamanı Nedir
  Bu aşı haftada ya da ayda bir yapılabilir. Bu genelde kişinin sağlık durumu ve hayat tarzıyla da ilgilidir. Yoğun stres ve hastalığın yaşandığı dönemde, depresyonda ya da gribal enfeksiyonlarda yapılabilir. Aşı sıklık aralığı buna göre belirlenmelidir. Özellikle sık seyahat edenlerde güvenle bu aşıyı kullanabilir. Aşı yapıldığı ilk iki gün enerji patlaması görülürken, etki hafta içinde zamanla azalır. 

  B Vitamini Aşısı Kilo Vermeye Yardımcı Mı
  B12 vitamini aşısı yoğun enerji verdiğinden kişinin hareket etme isteği uyanır. Zayıflama noktasında egzersizin önemli bir yeri olduğundan dolaylı olarak incelmeye etkisi bulunur. 

  B12 vitamini vücut tarafından üretilmeyen ve hayvansal gıdalarda bulunan, vücutta proteinin enerjiye çevrilmesini sağlayan, beynin sütü denilebilecek öneme sahip bir vitamindir. Beslenmesinde hayvansal gıdalara yer vermeyen kişilerde B12 vitamini eksikliği görülmektedir. 
  ]]>
  Güvercin Vitaminleri https://www.vitaminler.gen.tr/guvercin-vitaminleri.html Sat, 10 Nov 2018 00:54:37 +0000 Güvercin Vitaminleri, Güvercin kuşlar sınıfına ait bir kuştur. Güvercinlerde kafatası ile beyin arasında olan ferromanyetik bazı faktörler, yerin manyetik olan alanına karşı duyarlı birimler haline gelmişlerdir. Güvercinler Güvercin Vitaminleri, Güvercin kuşlar sınıfına ait bir kuştur. Güvercinlerde kafatası ile beyin arasında olan ferromanyetik bazı faktörler, yerin manyetik olan alanına karşı duyarlı birimler haline gelmişlerdir. Güvercinler bu sistemle birlikte yerin manyetik alanındaki değişimleri hissedebilmektedirler. Bu sistem güvercinlerin çok uzaklardan uçurulduklarında bile, yönlerini kolaylıkla bulabilmelerine destek olmaktadır. Omurilik, omurga kanalının son kısmına kadar uzanmaktadır. Omurilikten ayrılmakta olan sinir sistemi, bütün organlara ve kaslara kadar dağılmaktadır.

  Bazı güvercin ırkları etlik olarak, özellikle yetiştirilmektedir. Lezzetli ve pahalıdır. Bir güvercinin yumurtadan çıkışından takiben 28 günlük olduklarında tüketilebilirler. Güvercinin yaşama şartları düzenli olarak vitamin almaya uygun olmayabilir ve bu sebepten dolayı vitamin eksikliği görülebilir. Yani, herhangi bir düzensizlik ve doku bozukluğu olmaksızın, bir veya daha çok vitamin eksikliğinden oluşan rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bunlar gelişim düzensizlikleri, verimin giderek azalması hastalıklara karşı daha az dayanıklılık, sportif yapının azalması gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Vitamin ihtiyaçları zaman geçtikçe değişiklik göstermektedir. Büyüme ve tüy değiştirmeyle birlikte, vitamin ihtiyaçları da artmaktadır. Güvercinlere gerekli olan belli başlı vitaminler şunlardır;

  Güvercin Vitaminleri
  B1 vitamini: Yağda bulunan asitlerin ve karbonhidratların bozulmasına neden olmaktadır. Güvercinin yüksek seviyedeki metabolizması, özellikle yarış döneminde bu vitaminin ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır.

  D vitamini: Metabolizmanın fosfor ve kalsiyum dengesinin sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. Raşitizmi ve göğüs kemiğinin şeklinin bozulmasına engel olur.

  A Vitamini: Henüz genç güvercinlerin gelişiminde etkili bir vitamindir. Bulaşıcı hastalıklara ve parazitlere karşı koruyucu bir özelliktedir.

  E Vitamini: Kasların iyi çalışmasını sağlar ve güvercinin ve iyi yavru verimi için gereklidir

  K Vitamini: Kanamalı hastalıklara karşı korunması için gerekli olan K vitamini oldukça önemlidir.
  ]]>
  D Vitamini İlaçları https://www.vitaminler.gen.tr/d-vitamini-ilaclari.html Sat, 10 Nov 2018 10:32:36 +0000 D Vitamini İlaçları Vitaminler bilindiği üzere diğer besinler gibi enerji veren besinlerden değildir. Fakat enerji vermese de son derece büyük öneme sahiptirler. Vitaminler vücudumuzda düzenleyici görev alırlar. Vitaminler D Vitamini İlaçları 
  Vitaminler bilindiği üzere diğer besinler gibi enerji veren besinlerden değildir. Fakat enerji vermese de son derece büyük öneme sahiptirler. Vitaminler vücudumuzda düzenleyici görev alırlar. Vitaminler ve mineraller vücudun dengesini korur ve daha sağlıklı bir yaşam için son derece önemlidir. Her vitamin farklı bitkilerden alınır ve her birinin vücudumuz için faydası farklıdır. D vitamini ise, bitkilerden alınmaz. en fazla D vitamini güneşten alınır. D vitamininin son zamanlarda sağlık için önemi çok fazla gündeme gelmektedir. 

  D Vitamininin Faydaları Nelerdir
  • Enerji verir: D vitamini bireylerin enerjik ve dinamik olmalarını sağlar. Bu da bireylerin günlük yaşamını daha rahat sürdürmesine imkan sağlar 
  • Kemikleri geliştirir. Özellikle çocukların ve bebeklerin D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu sayede Çocukların kemik sağlığı gelişir ve kemiklere bağlı hastalıklara yakalanmasını engeller. 
  • Deri sağlığını korur. Çok aşırı olmamak kaydıyla güneşten yeteri miktarda D vitamini almak der hastalıklarını engeller. 
  • Cildi güzelleştirir. D vitaminin yoğun olarak bulunduğu uv ışınları sayesinde cildiniz güzelleşir ve canlanır. Bu da daha canlı ve enerjik görünmenize olanak sağlar. 
  • Böbrek ve karaciğer sağlığınız için faydalıdır. Dolaylı olarak bir fayda sağlasa da sağlık açısından son derece önemlidir. 
  D Vitamini İlaçları
  D vitamini Nasıl Alınır D vitamini İlaçları Nelerdir
  D vitamini gün içerisinde güneşlenerek karşılanabilir. Özellikle yaz aylarında bolca D vitamini alırız. Fakat çok aşırı sıcaklar bizi bunaltır ve hastalıklara neden olur. Bunun için güneş ışınlarının zararsız olduğu saatlerde ve kısa süreli kalmak yeterlidir. Bazı kemik rahatsızlıkları ve yaşlanma ile beraber D vitamini ihtiyacı daha da artar. Bunun için D vitamini ilaçları kullanılmalıdır. Piyasada çok fazla D vitamini ilacı bulunmaktadır. Eğer D vitamini takviyesi almanız gerektiğini düşünüyorsanız, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 
  ]]>
  Saç Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/sac-vitamini.html Sun, 11 Nov 2018 10:03:33 +0000 Saç vitamini, Sağlıksız saçların neden olduğu sorunlar, hem erkeklerde hem de kadınlarda rastlanılan, önemli problemlerdir. Saçımızın sağlıklı olması için, saç vitaminlerine, Saç vitamini, Sağlıksız saçların neden olduğu sorunlar, hem erkeklerde hem de kadınlarda rastlanılan, önemli problemlerdir. Saçımızın sağlıklı olması için, saç vitaminlerine, ihtiyacı vardır. Sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak için, banyoda ve mutfakta yapılan bakımlar oldukça önemlidir. Banyoda uygulanan iyi bir saç bakımı, sağlıklı ve düzenli beslenme, saç sağlığını korumada önemli rol oynamaktadır. Yetersiz ve düzensiz beslenme, bir çok sağlık problemine sebep olabileceği gibi, saçınızın sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Saç rengi donuk ve mat görünmekte, hassaslaşıp erken beyazlamaktadır. Fakat beslenme alışkanlıklarını değiştirip, saçlarınızın vitamin almasını sağladığınızda, hem saç sağlığını hem de görünüşünü, olumlu olarak değiştirebilirsiniz. En önemli nokta ise, hangi vitaminlerin saçınızın sağlığına iyi geldiğidir. Bu vitaminleri alırken, doğal yollardan tüketmek doğru bir seçim olacaktır.

  Saç dökülmesine karşı en önemli saç vitamini, folik asittir. Folik asit, hücrelerin fonksiyonlarının doğru işlemesine ve dokuların gelişmesinde, yardımcı olur. Saçların uzamasını ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Folik asitin eksik olması, saçların beyazlamasına ve dökülmesine sebep olur. Brokoli, hububat, mısır, et folik asit içeren besinlerdir.

  A vitamini de, saç dökülmesini önleme de önemli bir yere sahiptir. Önemli bir antioksidan olmakla beraber, saçınızın parlaklığını korur. A vitamini saçınızı, kuru havanın kötü etkisine karşı korur ve saçınızın derisinde meydana gelen sebum maddesinin üretilmesinde, önemli bir yeri vardır. En iyi a vitamini kaynakları ise havuç, patates, ıspanak, lahana ve kavundur.

  Saç Vitamini

  C vitamini de antioksidan içeren, önemli vitaminlerdendir. Vücudunuzdaki kan dolaşımını arttırır. Buna saçınızın derisi de dahildir. Saçınızın uzamasını hızlandırır ve saç dökülmesine karşı etkilidir. Kuru ve kırık saçlar yeterli miktarda c vitamini tüketilmemesi sonucunda oluşur. Kırmızı biber, maydanoz, kivi ve turunçgiller C vitamini açısından zengindir.

  E vitamini de, saçınızın genel görüntüsü için önemli bir antioksidan kaynağıdır. Ayçiçek yağı, badem yağı şalgam gibi bazı besinler E vitamini içeren besinlerdir.

  ]]>
  Z Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/z-vitamini.html Mon, 12 Nov 2018 08:49:30 +0000 Z Vitamini ; Z Vitamini, Hüseyin Atsız Nihal tarafından 1959 da kaleme alınmış bir romandır. Bu  roman 1959'da yazılmıştır. İlk olarak Büyük Doğu dergisinde yayınlanmıştır. Hikâye, Beşeristanda geçmektedir ve Z Vitamini ; Z Vitamini, Hüseyin Atsız Nihal tarafından 1959 da kaleme alınmış bir romandır. Bu  roman 1959'da yazılmıştır. İlk olarak Büyük Doğu dergisinde yayınlanmıştır.

  Hikâye, Beşeristanda geçmektedir ve 1991 yılını kapsamaktadır. 1961 yılında yapılmış olan hileli seçim ile, Demokrat Partinin rejimini yıkmış olan İsmet İnönü, 39 sene hakimiyetini sürdürmüştür  ve Beşeristan ın Beşerî Şefliğini onaylamıştır. İsmet İnönü nün rejiminde gayrimüslimler, önemli mevkilerde bulunmaktadırlar. Ancak Türkçülerin silahlı isyanının sonucu İsmet İnönü'nün rejimi son bulmuştur.

  Z Vitamini

  Kısa bir şekilde anlatılan bu roman, deneysel bir çalışma olmasına rağmen dikkat çekmiştir. Mizah yapılarak kaleme alınmış olsa da, sonuç olarak acı gerçekler le bitirilmiştir.

  ]]>
  B Vitamini İçeren Besinler https://www.vitaminler.gen.tr/b-vitamini-iceren-besinler.html Mon, 12 Nov 2018 16:02:54 +0000 B Vitamini İçeren Besinler, Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B Vitamini grubu adını alır. B grubu vitaminleri arasında folik asit, nikotinik asit ve biotin yer alır. Boza B grub B Vitamini İçeren Besinler, Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B Vitamini grubu adını alır. B grubu vitaminleri arasında folik asit, nikotinik asit ve biotin yer alır. Boza B grubu vitamin yönünden oldukça zengindir.

  B vitaminini vücut kendisi depolamadığı için, her gün alınması gerekir.  Vücut gerekli olduğu kadar besini alır, gerisini atar. Alkolü yüksek miktarda kullanan kişilerde  B vitamini eksikliği görülür. B vitamini beyin çalışması açısından, sindirim sisteminin düzenli çalışması açısından çok önemlidir.  Bu yüzdende düzenli olarak tüketilmesi gerekir. 

  B Vitamini İçeren Besinler Nelerdir

  B1 Vitamini: İşlenmemiş tahıllarda, yumurta sarında, pirinç kabuğunda, brokolide, erik de, kuru üzüm de, fıstık da, ay çekirdeğinde bulunur. 

  B2 Vitamini: Deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi besinlerde bulunur.

  B3 Vitamini: Peynir, süt, havuç, balık, mısır, buğday, hurma, yumurta gibi besinlerde bulunmaktadır.

  B5 Vitamini: Kırmızı et, tahıllar, baklagiller, tavuk ve kuru yemişler B5 vitamini içeren besinler arasında yer almaktadır.

  B6 Vitamini: Soya fasulyesi, balık, muz, havuç, lahana, tavuk, süt, yumurta, avakado gibi besinlerde bulunur.

  B7 Vitamini: Yeşil yapraklı sebzeler, ay çekirdeği, ciğer, peynir, patates, yumurta akında bolca bulunan B7 vitamini saç ve tırnak sağlığı açısından çok önemlidir. 

  B Vitamini İçeren Besinler
  B9 Vitamini: Ağız içi yaraların iyileşmesinde ve halsizlikle beraber mide rahatsızlıklarına iyi gelen B9 vitaminleri sert kabuklu gıdalarda, limon suyunda bulunur. Aynı zamanda turunçgillerde B9 yönünden zengindir. 

  B12 Vitamini: Kırmızı et, balık, süt, yumurta, peynir, böbrek de bulunmaktadır. B12 vitamini İnsan bağırsağındaki çeşitli bakterilerin de oluşturduğu bu vitamin daha  çok sebzelerin  kökünde, sığırın böbreğinde, karaciğerinde ve dilinde bulunur.

  B15 Vitamini: Susam, pirinç, bira mayasında bulunan B15 vitamini eksikliğinde sinir hastalıklarına, kalp ve damar rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. 

  B17 Vitamini: genel olarak sebze çekirdeklerinde vardır. En fazla B17 vitamini kayısı çekirdeğinde bulunur. Hatta kayısı çekirdeğinin cilde faydalı olmasının da sebebi B17 vitamini bakımından zengin olmasındandır. Elma çekirdeği, armut çekirdeği, böğürtlen, siyah üzüm de B17 açısından zengindir. 
  ]]>
  B17 Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/b17-vitamini.html Tue, 13 Nov 2018 01:12:59 +0000 B17 Vitamini, diğer adı "laetrile" olarak bilinmektedir. Ayrıca bu vitaminde B harfinin olması özellikle suda kolaylıkla eriyebilen bir vitamin çeşidi olduğunu göstermektedir. 17 rakamı da yine bu grupta kısacası B grubunda mevcut B17 Vitamini, diğer adı "laetrile" olarak bilinmektedir. Ayrıca bu vitaminde B harfinin olması özellikle suda kolaylıkla eriyebilen bir vitamin çeşidi olduğunu göstermektedir. 17 rakamı da yine bu grupta kısacası B grubunda mevcut olan vitaminin ismidir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre çoğunlukla kanser hastalığının nedeni olarak B17 vitamininin eksikliği gösterilmektedir. Ancak resmi olarak açıklanmayan araştırmalara göre de B17 vitamini alan kanser hastalarındaki kanserli olan hücrelerde iyileşme ve azalarak yok oldukları gösterilmektedir.

  B17 Vitamini, hangi besinlerde bulunur, B17 vitamini bulunan bir çok meyve tüketildiği zaman zehirlenme olasılığı bulunmamaktadır. Ancak bu meyvelerin çekirdekleri tüketilir ise, zehirlenme olasılığı ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu çekirdeklerde B17 vitaminin oranının yüksek olmasından dolayı zehirlenmeler meydana gelebildiği gibi, hatta ölümlere bile neden olabileceğinden dolayı kesinlikle çekirdekleri tüketilmemelidir. Ayrıca bu çekirdeklerde mevcut olan siyanürde çoğunlukla karaciğer rahatsızlıkları açısından oldukça tehlikeli olabilmektedir. B17 vitamini en fazla barındıran besinler, kiraz, kereviz, doğal karpuz, şeftali, vişne, ayva, tam buğday ekmeği, üzüm, fasulye, dut, işlenmemiş fındık, mercimek, yabani ahududu, karnı bahar, yabani böğürtlen, lahana olarak sayabiliriz. Ayrıca B17 vitamini bakımından zengin olan çekirdeklerde, kabak çekirdeği, elma çekirdeği, şeftali çekirdeği, kiraz çekirdeği, üzüm çekirdeği, vişne çekirdeği, şeftali çekirdeği, armut çekirdeği, erik çekirdeği söylenebilir. Kayısı çekirdeği ve şeftali çekirdeği de özellikle B17 vitamini fazla barındırdığı için siyanür zehirlenme durumlarına neden olduğu için kesinlikle yemeniz önerilmez.

  B17 Vitamini
  B17 vitamini, tahıl ürünlerinin içerisinde yer alan nohut, fasulye ve mercimeğin her çeşidinde mevcut olan B17 vitamini açısından oldukça önemli besin kaynaklarıdır. Hatta kaju, fındık ve bademde de çok yüksek oranlarda B17 vitaminine sahiptirler. Ayrıca tere, yonca, ıspanak ve pancarda belirli düzeylerde B17 vitamini barındırmaktadır. Bir başka B 17 vitamini içeren besi ise patatestir. Özellikle B17 vitamininin alınmasından sonra emiliminin çok daha sağlıklı olabilmesi için mutlaka A ve C vitaminleri ile B vitaminleri yönünden dikkatli ve zengin beslenilmesine özen gösterilmelidir. Hatta magnezyum, çinko, selenyum, manganez ve zengin mineralleri bulunan besinlerin gerekli miktarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.
  ]]>
  Enerji Veren Vitaminler https://www.vitaminler.gen.tr/enerji-veren-vitaminler.html Tue, 13 Nov 2018 08:18:54 +0000 Enerji veren vitaminler, Hayat maratonunda bütün insanlar bir koşuşturmacanın içinde yaşamaya devam ederler. Bu koşuşturma sonucunda beden yorulur ve enerji kaybeder. Bunun yanında sağlıksız ve dengesiz beslenme, çok Enerji veren vitaminler, Hayat maratonunda bütün insanlar bir koşuşturmacanın içinde yaşamaya devam ederler. Bu koşuşturma sonucunda beden yorulur ve enerji kaybeder. Bunun yanında sağlıksız ve dengesiz beslenme, çok çalışma, hastalıklara kapılma gibi nedenlerle de insan bedeni yıpranmaya başlar. Kaybedilen enerji kazanmak için daha fazla beslenmeye, mineral ve vitamine ihtiyaç duyarız. İsteksizlik, halsizlik iş yapmama isteği enerjide azalmaya bağlı ortaya çıkan durumlardır. Zamanla bu durumlar bedeni olumsuz etkileyen bir hal alır. Bundan korunmak için, sağlıklı ve dengeli beslenme ve vücudumuzdan enerji veren vitaminlerden faydalanmak gerekir.

  Vitaminler bedenimizin tam ve sağlıklı çalışması, hücrelerin yenilenmesi, yapımı ve onarımı, dokuların daha hızlı bir şekilde iyileşmesi ve vücudumuza enerji vererek yaşlanmayı geciktirici faydaları vardır. Bilindiği üzere birçok vitamin çeşidi bulunmaktadır. Bize enerji veren, halsizlik ve yorgunluğu gideren vitaminler ise; E vitamini, C vitamini, D vitamini, B12 vitamini, minerallerden ise; kalsiyum, magnezyum ve demirdir.

  E vitamini, oldukça etkili antioksidan görevi olan E vitamini, hücre yapısının sağlam durmasını, vücutta oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini, kansere karşı iyi gelen, cildi canlı ve parlak tutan sağlığa faydalı özellikleri vardır. Bunların yanında E vitamini, aşırı yorgunluk, halsizlik gibi durumlarda da ilaç görevi yapar. Vücudumuza enerji vererek, yorgunluk ve hastalıklardan korur. Ayrıca hafızayı güçlendirir. E vitamini daha çok tahıllarda olmak üzere; balık, kırmızı et, ceviz, fındık, yumurta sarısı, tavuk ciğeri, doğal olan yağlarda, lahana, kabak, ıspanak, marul, patates ve domateste bol miktarda bulunmaktadır. E vitamini eksikliğinde ise; başta aşırı yorgunluk, kansızlık gibi durumlar ortaya çıkar. Günlük E vitamini ihtiyacı bebeklerde 4-6 miligram, çocuklarda 7-8 miligram, yetişkinlerde de 8-10 miligram olmalıdır. 

  Enerji Veren Vitaminler

  C vitamini, tam bir enerji deposu olan C vitamini, vücudu hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Yorgunluk ve halsizliği giderir ve bedene direnç kazandırır. C vitamini ameliyat sonrası bol miktarda alındığında ise, iyileşmeyi hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, kolay bir şekilde hasta olmayı engeller. C vitamini başta portakal, limon, mandalina gibi turunçgillerde olmak üzere; yeşil olan sebzelerin tümünde, bilhassa sivri biber, kivi, soğan, maydanozda daha çok bulunur. C vitamini özellikle bahar ayları değişiminde, yorgunluk oluşumu, kış aylarında da, havaların değişmesine bağlı olarak bedenin bitkin düşmesine karşı dışarıdan takviye olarak ta alınabilir.

  D vitamini, daha çok kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine faydası olan, fosfor, kalsiyum minerallerin emilimini kolaylaştıran, sindirim sistemine iyi gelip, bağırsakların sağlam kalmasına etki eder. Pankreas, cilt ve kaslar içinde oldukça faydası vardır. Vücuda oldukça etkili enerji sağlar. Özellikle büyük emek istenecek işlerde çalışmadan önce, D vitamini alındığında çabuk yorulmayı önler. D vitamini daha çok hayvansal besinlerde bulunur. Kırmızı et, tavuk eti, balık, süt ve süt ürünlerinde, yumurta sarısında bol miktarda D vitamini bulunur. 

  B12 vitamini, bir diğer vücuda enerji veren vitamindir. B12 vitamini eksikliği olduğu zaman uykusuzluk, yorgunluk, asabiyet, ellerde titreme gibi durumlarla karşılaşılır. B12 vitamini eksikliği daha çok vejeteryan beslenen kişilerde görülür. Eksikliği gidermek için B12 vitamini olan besinlerle beslenmek ya da ilaç ile almak gerekir. B12 vitamini tavuk, kırmızı et, karaciğer, balık, yumurta, yoğurt, süt, deniz ürünleri ve peynirde bol miktarda bulunur. 

  ]]>
  U Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/u-vitamini.html Tue, 13 Nov 2018 09:24:38 +0000 U vitamini bir vitamin değildir. Metil metiyonin sulfonyum kloridi temsil eder, lahana türlerinde yer alır. İnsan metabolizması amaçlı zaruri olmadığından bir vitamin değildir. Mide ülserine faydası meydana geldiği iddia edi U vitamini bir vitamin değildir. Metil metiyonin sulfonyum kloridi temsil eder, lahana türlerinde yer alır. İnsan metabolizması amaçlı zaruri olmadığından bir vitamin değildir. Mide ülserine faydası meydana geldiği iddia edilmektedir.
   
  A, B, C, D, E, K vitaminlerini herkes duymuştur ve bilir, Bunların yanında bir yandan U vitamini bulunur. Son dönemlerde bir de U Vitamini diye bir deyim duymuş olabilirsiniz. U Vitamini diye bir vitamin esasında bulunmaz. U Vitamini diye bilinen gerçekte bir vitamin türü değildir. U vitamini Ulcer başka bir deyişle millet dilinde bildiğimiz ülser kelimesinin baş harfi olarak da seçilmiştir. U vitaminini mide rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanıldığı çok fazla oranda eskilerden beri söylense de bu konuyla alakalı yapılan herhangi bir tıbbi bir deney bulunmaz. U Vitamini literatürlerde bulunmaz diyoruz ama nebat bilimcileri ise meydana geldiğini söylüyor. Bilhassa kırmızı ve beyaz lahananın bol bol içerdiğini söylemektedirler. U Vitamini ilacı mide ve bağırsak kanserinde çok etkisi olduğu söylenen kırmızı ve beyaz lahananın toksin atıcı tesirinin meydana geldiğini ve kansere karşın koruma amaçlı meydana geldiğini açıklamışlardır. Benzer sürede ülser, gastrit ve kolik rehabilitasyonunda de tesirlidir. Ülkemiz'de satışına birçok rastlanmayan U Vitaminlerini çoğunlukla ülke dışındaki sitelerden temin etmektedirler.
    U Vitamini
   Bulunduğu Sebzeler
  • Kırmızı, beyaz ve siyah lahanada bol oranda yer alır.
  Faydaları
  Mide ve barsak (kolon) kanserine karşı muhteşem bir koruma amaçlı ve önleyicidir. Barsak başka bir deyişle kolon kanserinin genetik olduğunu, ailede rastgele birinde bu sorunu olan kişilerin, koruma amaçlı olarak da U vitamini almasını tavsiye ediliyor. Tüketilecek lahananın seçiminin çok fazla oranda mühim olduğun belirten uzmanlar, natürel, tarlada yetişmiş sarı renkli, yeşilimsi, iri beyaz lahanayı alın ve tüketin deniyor. Eylül ayından bu yana bu ürünlerin tüketilmeye en randımanlı vakti meydana geldiğini vurgulanıyor. Bununla birlikte lahananın tam olgunlaşmadan koparılmış olanlarının fazladan fazla oranda gaz yapacağını ve yetişkin lahana seçiminin bu çeşit problemi daha üye indireceğini ifade etti. Beyaz lahananın bir mucize meydana geldiğini söyleyen uzmanlar bedende bulunan zehirli maddeleri atmak içerisinde lahananın çok fazla oranda faydalı meydana geldiğini söylüyor. Vücuda almış olduğumuz toksinlerin bölümü yağlarda depolanır ve kalp, karaciğer hastalıklarına yol açar. Metil metiyonin sulfonyum kloridi temsil eder, lahana türlerinde yer alır. Natürel olarak da lahanada ve başka yeşil sebzelerde bulundukları belirtilmektedir. Kobaylarda peptik ülserlerin iyileşmesi amaçlı faydalı meydana gelen, metiyoninin metil sülfoniyum tuzları olarak da adlandırılmaktadır. İnsan metabolizması amaçlı gereken bir enzim değildir. Mide ülserine faydası meydana geldiği idda edilmektedir. Helikobakter Pilori, olarak bilinen bakteriye karşın en etkili besin lahanadır. Lahananın bileşiminde 1000'den fazla oranda faktör madde yer almaktadır. Bağırsak florasını tertip eden bu maddelerden birisi de U vitamini başka bir deyişle Ulcus faktördür. 
  ]]>
  H Vitamini https://www.vitaminler.gen.tr/h-vitamini.html Tue, 13 Nov 2018 16:14:17 +0000 H VitaminiEn sık kullanılan ismi biotindir. Fakat bazı ülkelerde H vitamini daha sık kullanılır. Farklı farklı isimlerle de anılsa aynı maddedir ve aynı etkilere sahiptir. Genellikle saç, cilt H Vitamini

  En sık kullanılan ismi biotindir. Fakat bazı ülkelerde H vitamini daha sık kullanılır. Farklı farklı isimlerle de anılsa aynı maddedir ve aynı etkilere sahiptir. Genellikle saç, cilt ve tırnak kalitesini arttırmak amacı ile kullanılır. Saç ve cilt bakım ürünlerinde adını sık sık duyduğumuz için oldukça popüler bir vitamin olan H vitamini (Biotin) suda çözünen vitaminler kategorisinde olan H vitamini vücutta depo edilmez.

  Biotin: 1940'lı yıllarda keşfedilen biotin  yağ ve şekerin metabolize edilmesinde rol oynar. Şekerin sindirilme sırasında kullanılan biotin kimyasal enerjiyi ortaya çıkarır.

  Biotin Eksikliği : Şekerin  vücut tarafından doğru kullanılmaması  vücutta enerji kaybına, güçsüzlüğe, kramplara ve kas ağrılarına neden olur.

  Ayrıca eksikliğinde görülen başka rahatsızlık ise ciddi cilt problemleridir.

  H Vitamini

  Biotin İçeren Yiyecekler:

 • Ekmek Mayası, Ay Çekirdeği, Badem, Hardal Tozu, Kahverengi Şeker, Toz Acı Biber, Sığır Ciğeri, Fesleğen, Yer Fıstığı, Tavuk Ciğeri, Tavuk Yumurtası, Pazı,  Arpa, Lahana, Süt Tozu, Susam,  Maydanoz, Ketçap, Pirinç, Brokoli, Siyah Çay, Biberiye
 • Biotin Eksikliğinin Belirtileri:

  • Anemi
  • Uyuşukluk
  • Kas ağrıları
  • Mantar Enfeksiyonları
  • Saç Tellerinin İncelmesi
  • Saç Dökülmesi
  • Depresyon
  • Halüsinasyonlar
  • Kaşıntı

  Biotinin Eksikliğinin Nedenleri:

  • Gebelik
  • Sigara Bağımlılığı
  • Düzenli Alkol Tüketimi
  • Protein Eksikliği
  • Yetersiz ve Düzensiz Beslenme
  • Sindirim Sistemi Sorunu
  • Antibiyotik Tedavileri (Uzun süreli)
  ]]>
  Saça İyi Gelen Vitaminler https://www.vitaminler.gen.tr/saca-iyi-gelen-vitaminler.html Wed, 14 Nov 2018 11:24:41 +0000 Saça İyi Gelen Vitaminler, genel olarak ister bayan olsun isterse baylarda olsun estetik bakımından en fazla rastlanan problemlerden biri sağlıksız saçların sebep olmuş olduğu sorunlardır. Sağlıklı saçlara kavuşma Saça İyi Gelen Vitaminler, genel olarak ister bayan olsun isterse baylarda olsun estetik bakımından en fazla rastlanan problemlerden biri sağlıksız saçların sebep olmuş olduğu sorunlardır. Sağlıklı saçlara kavuşmak için, özellikle genetik etkenleri göz ardı edecek olursak, banyoda ve mutfakta kullandığımız ürünler oldukça önemlidir. Bu nedenle öncelikle mutfaktan başlamak istiyoruz.

  Yetersiz miktarlarda tüketilen besinler, pek çok farklı sağlık sorunların yanı sıra saç sağlığını da bir hayli etkilemektedir. Bu etkilenme sonucunda saçlar güçsüzleşerek hassaslaşmanın yanında donuk bir görünüme bürünerek erken yaşta beyazlaşmaktadır. Fakat besleme alışkanlığına dikkat ederek, gerekli vitaminleri yeteri kadar alarak saçlarınızın hem çok daha sağlıklı kalmasına hem de mükemmel bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu yüzden en önemli hususlardan biriside saç sağlığı ve saç bakımı açısından hangi vitaminlerin daha iyi geldiğidir. Saç sağlığı için iyi gelen vitaminleri saymadan hemen önce ufak bir uyarı yapmak da fayda vardır.Sağlık adına alınması gereken faydalı herhangi bir vitamin veya kimyasal maddelerden gereği kadar fayda sağlayabilmek için, doğal yollardan almanız yani doğal besinlerden tüketmeniz gerekmektedir. Bu yüzden aşağıda sıralayacağımız vitaminlerin, doğal içerikli besinlerden alınması en doğrusu olacaktır.

  Folik Asit : Folat Veya Vitamin B9

  Saç dökülmeleri ve saç sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Folik asit, bileşik kimyasal yapısı sayesinde oldukça önemli vitaminlerin arasında yer alarak, vücut işlevlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Saçların sağlıklı uzamasını sağlayan dokuların yenilenmesine yardımcı olmakla sorumludur. Bu nedenle vücutta Folik asit azlığı, saç sağlığının kaybolmasına, saçların erken yaşlarda beyazlamasına ve dökülmesine neden olarak gösterilmektedir. En fazla folik asit barındıran besinler ise, brokoli, portakal, hububat, mısır, koyu yeşil renkli sebzeler ve ettir. Günlük tavsiye edilen folik asit tüketim miktarı ise 400 mikrogramdır.  

  A Vitamini: Saç sağlığı açısından ve saç dökülmelerini önleme konusunda en faydalı olan ikinci sıradaki vitamindir ve iyi bir antioksidan olarak saç parlaklığını ve dokusunu onararak koruması ile bilinir. A vitamini özellikle saçlarınızı çevresel faktörlerle vücuda yerleşen serbest radikallerin hücumundan koruyarak saçları kökünden uçuna kuru hava tesirine karşı koruma altına alarak, saç derisinde meydana gelen sebum maddesinin yapımına

  yardımcı olur. En çok A vitamini barındıran besinler ise patates, karahindiba, brokoli, havuç, kavun, ıspanak ve karaciğerdir. Tavsiye edilen günlük A vitamini miktarı ise 5000 lU dur. Hayvansal besinlerden sağlanan 25000 lU oranından çok A vitamini toksindir ve saç dökülmesinin yanı sıra farklı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Saça İyi Gelen Vitaminler

  Askorbik Asit ( C vitamini): C vitamini en önemli antioksidan içeren vitaminler arasında yer almaktadır. Saç derisine sağladığı faydaların yanı sıra vücutta kan dolaşımını üst seviyelere çıkarır. Saçların zayıflayarak kırılmalarına karşı önemli derecede koruyucu görev alarak saçların sağlıklı ve hızlı uzamasını sağalar. En fazla C vitamini barındıran besinler ise turunçgiller, kırmızı biber, yeşil biber, brokoli, maydanoz ve kividir.

  E Vitamini: Sağlıklı saç derisi oluşmasını sağlayan en önemli vitaminlerden olan E vitamini en kıymetli antioksidanlardan birisidir. E vitamini içeren besinler ise pancar, ıspanak, şalgam, avokado, fındık ve bademdir. Ayrıca saça iyi gelen vitaminler arasında vitamin B7, B12, B3, vitaminleri de mevcuttur.

  ]]>